Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
ICD-11
Autor Wiadomość
chiroptera 
bezmiar



Wiek: 28
Dołączyła: 23 Gru 2016
Posty: 3502
Skąd: Polska

Wysłany: 2018-08-24, 15:40   ICD-11

W czerwcu wprowadzono nową klasyfikację chorób i w diagnozach psychiatrycznych sporo się pozmieniało. Przede wszystkim zniknęły rozróżniane jak dotychczas zaburzenia osobowości. Tylko schizotypowa trafiła do jednego rozdziału ze schizofrenią, a reszta została podzielona na:

6D10.0 – łagodne zaburzenia osobowości
6D10.1 – umiarkowane zaburzenia osobowości
6D10.2 – ciężkie zaburzenia osobowości
6D10.Z – zaburzenia osobowości o nieokreślonym nasileniu


Ponadto oprócz nasilenia podaje się wyróżniające się cechy i wzorce osobowości:

6D11.0 – negatywna afektywność (negatywne emocje o nieadekwatnym nasileniu, chwiejność emocjonalna, słaba regulacja emocji, nieufność, niskie poczucie własnej wartości)
6D11.1 – odseparowanie (zdystansowanie społeczne i emocjonalne, unikanie interakcji społecznych, brak przyjaciół, ograniczona ekspresja emocjonalna)
6D11.2 – dyssocjalność (brak empatii, narcyzm, manipulacja, agresja)
6D11.3 – brak zahamowań (impulsywność, lekkomyślność, łatwe rozpraszanie się, nieprzewidywanie skutków swoich działań)
6D11.4 – anankastia (perfekcjonizm, brak elastyczności, nadmierna kontrola ekspresji emocji, unikanie ryzyka)
6D11.5 – wzorzec borderline (niestabilne relacje, obraz "ja", nastrój i emocje, impulsywność, samookaleczanie, strach przed odrzuceniem, chroniczne poczucie pustki, przejściowe symptomy psychotyczne lub dysocjacyjne)

Dodano, że te cechy pozostają w kontinuum z występującymi u zdrowych osób, tylko występują w nasileniu uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie.

Oprócz zaburzeń osobowości zauważyłam, że dodali przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne, rozróżnili dwa rodzaje osobowości dysocjacyjnej (zwykłą i częściową) i zdaje się, że dodali do głównych diagnoz to, co było wcześniej pod numerkami "nieokreślone" czy "inne".

Wybaczcie, jeśli gdzieś nazewnictwo nie będzie się zgadzać, tłumaczyłam na szybko z angielskiego.


Co o tym myślicie? Mi generalnie podoba się nowy układ. Jest więcej podejścia osobno do każdego pacjenta i pewnie będzie mniej bałaganu (bo dotychczas było tak: „50% - pacjentów spełniających kryteria diagnostyczne jednego zaburzenia osobowości jednocześnie kwalifikuje się do przynajmniej jednego, a czasem i kilku innych." [Cassen, Cohen, Skodol, Johnson, Brook. 1999] i potem najczęstsza diagnoza to zaburzenia mieszane).

Osobiście widzę w sobie przede wszystkim negatywną afektywność i borderline, na tę chwilę anankastyczność i odseparowanie w trochę mniejszym stopniu, ale kiedyś byłyby dominujące. A Wy?




– Where did you go, psycho boy?
– I felt like destroying something beautiful.
 
 
ICD-11
Żurawek 
Śmiertelna Nogawka



Wiek: 27
Dołączyła: 18 Paź 2014
Posty: 5179
Skąd: Polska

Wysłany: 2018-08-24, 15:45   

chiroptera, tak mi się w oczy rzuciło, w tej klasyfikacji choroby i zaburzenia psychiczne nie są oznaczane eFką?

Co do podziału to jest jakaś taka bardziej przejrzysta. Wiadomo od kiedy lekarze zaczną jej używać?




Ludziom najtrudniej się przyznać, że ich życie nie ma żadnego znaczenia. Żadnego celu. Żadnej treści. Opowieść Podręcznej M. Atwood
23.10.15r.
 
 
 
ICD-11
aga_myszka 
jednostka urojona



Wiek: 33
Dołączyła: 19 Gru 2009
Posty: 5676
Skąd: mazowieckie

Wysłany: 2018-08-24, 16:26   

Żurawek, znalazłam informację, że ma obowiązywać od 2022 roku. Źródło: klik



:myszka:
 
 
ICD-11
Castro 



Wiek: 37
Dołączyła: 08 Maj 2017
Posty: 834
Skąd: Polska

Wysłany: 2018-08-24, 17:12   

chiroptera napisał/a:
Mi generalnie podoba się nowy układ. Jest więcej podejścia osobno do każdego pacjenta i pewnie będzie mniej bałaganu (bo dotychczas było tak: „50% - pacjentów spełniających kryteria diagnostyczne jednego zaburzenia osobowości jednocześnie kwalifikuje się do przynajmniej jednego, a czasem i kilku innych." [Cassen, Cohen, Skodol, Johnson, Brook. 1999] i potem najczęstsza diagnoza to zaburzenia mieszane).

Mi też się podoba. Dodatkowo bardzo mi się podoba, że wydzielono:
MB23.E Non-suicidal self-injury
MB23.R Suicide attempt
MB23.S Suicidal behaviour
MB26.A Suicidal ideation
Ktoś wreszcie pomyślał, że nie każda osoba z tendencjami samobójczymi ma depresję i nie każda osoba autoagresywna to border. ;)




 
 
ICD-11
chiroptera 
bezmiar



Wiek: 28
Dołączyła: 23 Gru 2016
Posty: 3502
Skąd: Polska

Wysłany: 2018-08-26, 23:11   

Żurawek,w tej chwili ICD-11 jest na etapie pre-final draft. Jest już zrecenzowane i przetestowane (próby terenowe) przez kilka organizacji oraz zaakceptowane przez WHO. Aktualnie wszystkie kraje członkowskie mogą nadsyłać jeszcze propozycje zmian, które przejdą przez kilka konsultacji (Revision Steering Group, Update and Revision Committee, Topic Advisory Group i na koniec WHO) i po zatwierdzieniu (lub nie) przez WHA Klasyfikacja ma wejść w życie w 2022, jak napisała Myszka.

Ano, wygląda na to, że eFki przejdą do historii razem z żółtymi papierami i różowymi receptami. ;)

Castro napisał/a:
MB23.E Non-suicidal self-injury
MB23.R Suicide attempt
MB23.S Suicidal behaviour
MB26.A Suicidal ideation


Ooo, tu to jest! A ja szukałam NSSI pod zaburzeniami psychicznymi. Zgadzam się, te diagnozy się przydadzą.

Co do zaburzeń osobowości podoba mi się jeszcze jedna rzecz. Te wszystkie negatywne afekty, odseparowania... nie są już kryteriami diagnostycznymi, tylko symptomami, jakimi może się wyrazić zaburzenie osobowości. Bo te symptomy to często czysta behawiorka, można nauczyć się "zagrać" tak, by nie spełniać kryteriów diagnostycznych, a problem nadal jest. Ba, po latach terapii często nie łapiemy się na diagnozę, a osobowość nadal jest zaburzona. Wg ICD-10 jak się nauczysz trochę inaczej reagować w niektórych sytuacjach, to nagle nie spełniasz kryteriów. Nie mam teraz na myśli tego, że uczymy się lepiej funkcjonować (choć to może być wynikiem naszej "gry"), ale że zmieniło się podejście. Powiedzmy, że ktoś: a) okalecza się; b) angażuje w niestabilne związki i c) podejmuje nadmierne wysiłki, by uniknąć odrzucenia. ICD-10 chcąc nie chcąc sugeruje, że to te zachowania borderline. A nie, że borderline na zewnątrz może się wyrazić w ten sposób (ICD-11). Wystarczy terapia behawioralna (trochę tresura) i może się udać wyeliminować te trzy symptomy. I nadal być w swoim myśleniu absolutnie borderline. Ale już nie wg ICD-10.

Ale tu już wchodzi trochę moje myślenie. Strach, że jak w ramach postępów terapii przestanę spełniać te zewnętrzne kryteria, to równocześnie przestanę zasługiwać na pomoc.




– Where did you go, psycho boy?
– I felt like destroying something beautiful.
 
 
ICD-11
Żurawek 
Śmiertelna Nogawka



Wiek: 27
Dołączyła: 18 Paź 2014
Posty: 5179
Skąd: Polska

Wysłany: 2018-08-26, 23:57   

Abstrahując od chorób psychicznych, uwzględnili także nowy podtyp białaczki
ICD-11 napisał/a:
XH6687 T-cell large granular lymphocytic leukaemia

W końcu w dokumentach, skierowaniach, wymagających ogólnej klasyfikacji, nie tylko tej stricte onkologicznej będzie poprawnie wpisywane rozpoznanie.

Rozróżnienie ChADu też jest jakby bardziej szczegółowe.


ICD-11 napisał/a:
6A61 Bipolar type II disorder

6A61.0 Bipolar type II disorder, current episode hypomanic

6A61.1 Bipolar type II disorder, current episode depressive, mild

6A61.2 Bipolar type II disorder, current episode depressive, moderate without psychotic symptoms

6A61.3 Bipolar type II disorder, current episode depressive, moderate with psychotic symptoms

6A61.4 Bipolar type II disorder, current episode depressive, severe without psychotic symptoms

6A61.5 Bipolar type II disorder, current episode depressive, severe with psychotic symptoms

6A61.6 Bipolar type II disorder, current episode depressive, unspecified severity

6A61.7 Bipolar type II disorder, currently in partial remission, most recent episode hypomanic

6A61.8 Bipolar type II disorder, currently in partial remission, most recent episode depressive

6A61.9 Bipolar type II disorder, currently in partial remission, most recent episode unspecified

6A61.A Bipolar type II disorder, currently in full remission

6A61.Y Other specified bipolar type II disorder

6A61.Z Bipolar type II disorder, unspecified



chiroptera napisał/a:
eFki przejdą do historii razem z żółtymi papierami i różowymi receptami

Szkoda, miałam do niej sentyment. :P Kolejne legendy miejskie będą i powiedzenia.




Ludziom najtrudniej się przyznać, że ich życie nie ma żadnego znaczenia. Żadnego celu. Żadnej treści. Opowieść Podręcznej M. Atwood
23.10.15r.
 
 
 
ICD-11
Nekomimi 
Neko-chan



Wiek: 22
Dołączyła: 13 Sie 2016
Posty: 403
Skąd: dolnośląskie

Wysłany: 2018-10-01, 17:34   

I od nowa się wszystkiego uczyć... Z ICD-10 można było wszystko nawet wytrajkotać, a tu chyba trzeba będzie się pilnować.
Ale wygląda ciekawie, więc może uczenie się tego nie będzie trudne.


<<< Dodano: 2019-04-29, 00:27 >>>


No, już kilka umiem.

A F84.5 idzie do jednego worka zwanego 6A02.0.




 
 
ICD-11
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 12