Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Języki
Autor Wiadomość
NobodyListening 



Wiek: 32
Dołączyła: 01 Cze 2014
Posty: 180
Skąd: łódzkie

Wysłany: 2014-06-10, 17:15   

Mam ogromną prośbę. Chciałabym przetłumaczyć temat mojej racy licencjackiej na język angielski, ale boję się,że walnę jakiegoś babola.
Moglibyście mi pomóc?
Oto temat: "Wykorzystanie środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 przez gminę Zduńska Wola"




Ciągle się czuję jak pies - skopany, pozbyty zębów.
Ale ja dziś gryzę więc uciekaj, nie biorę jeńców.
 
 
Języki
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2014-06-10, 17:39   

NobodyListening napisał/a:
"Wykorzystanie środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 przez gminę Zduńska Wola"

Ehh, a na pierwszy rzut oka już się cieszyłam, że będę mogła się charytatywnie zagłębić w PROW, a ty tylko nazwę chcesz tłumaczyć. :P




 
 
Języki
NobodyListening 



Wiek: 32
Dołączyła: 01 Cze 2014
Posty: 180
Skąd: łódzkie

Wysłany: 2014-06-10, 18:23   

Napisałam pracę o PROW ... mogę się zagłębić :D . Ale to nie ten wątek.



Ciągle się czuję jak pies - skopany, pozbyty zębów.
Ale ja dziś gryzę więc uciekaj, nie biorę jeńców.
 
 
Języki
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-29, 11:07   

Cytat:
Categories "supply, construction, consultancy and work" are too broad for us to prepare an offer for you.

Czy to jest dobrze?




 
 
Języki
Rauko 
Above all.



Wiek: 26
Dołączyła: 24 Sty 2013
Posty: 794
Skąd: małopolskie

Wysłany: 2014-09-21, 13:36   

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć, kiedy stosujemy someone, somebody, anyone, anybody? I czy takie zdanie: "I can't imagine that he could deceive or hurt someone." jest poprawne? Czy może tam ma być somebody...?



Umrę ci kiedyś.
Oczy mi zamkniesz.
I wtedy - swoje smutne, zdziwione,
Bardzo otworzysz.
 
 
Języki
PersonaNonGrata 


Dołączył: 27 Sie 2014
Posty: 115
Skąd: łódzkie

Ostrzeżeń:
 1/3/4
Wysłany: 2014-09-21, 14:40   

diversity napisał/a:
Mógłby mi ktoś wytłumaczyć, kiedy stosujemy someone, somebody, anyone, anybody?

someone/somebody - ktoś
anyone/anybody - ktokolwiek
Someone i somebody oraz anyone i anybody znaczą to samo. Jedyna, niewielka różnica jest taka, że "someone/anyone" jest ciut bardziej formalne i częściej występuje w piśmie, a "somebody/anybody" - w mowie.
diversity napisał/a:
I czy takie zdanie: "I can't imagine that he could deceive or hurt someone." jest poprawne?

Zdanie jest poprawne, byłoby też bez "that".

Jeśli mamy na myśli konkretną osobę lepiej zastosować "someone", np. I know someone who (...).
Jeśli mówimy o kimś, ale nie jesteśmy w stanie sprecyzować, stosujemy "somebody", np. Somebody did this. Myślę, że w szkole jednak można bez problemu stosować oba słowa dowolnie.




 
 
Języki
Rauko 
Above all.



Wiek: 26
Dołączyła: 24 Sty 2013
Posty: 794
Skąd: małopolskie

Wysłany: 2014-09-21, 16:09   

PersonaNonGrata, dziękuję za jasne wyjaśnienie, zawsze mam problem z takimi rzeczami. :)



Umrę ci kiedyś.
Oczy mi zamkniesz.
I wtedy - swoje smutne, zdziwione,
Bardzo otworzysz.
 
 
Języki
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-17, 00:08   

Poprawcie mnie, jeśli się mylę.

Będzie o rzece...

mianownik (kto? co?) Niemen
dopełniacz (kogo? czego?) Niemna
celownik (komu? czemu?) Niemnowi
biernik (kogo? co?) Niemen
narzędnik ((z) kim? (z) czym?) Niemnem
miejscownik (o kim? o czym?) Niemnie
wołacz Niemnie

I o Czesiu...

mianownik (kto? co?) Niemen
dopełniacz (kogo? czego?) Niemena
celownik (komu? czemu?) Niemenowi
biernik (kogo? co?) Niemen(a?)
narzędnik ((z) kim? (z) czym?) Niemenem
miejscownik (o kim? o czym?) Niemenie
wołacz Niemenie

Czy mi się zdaje, czy to się inaczej odmienia? Dlaczego?




 
 
Języki
Kissa
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-17, 09:09   

Tak. Odmienia się to inaczej. Biernik przyjmuje formę mianownika przy odmianie rzeczowników nieożywionych - takich jak rzeka Niemen. Formę dopełniacza zaś w rzeczownikach ożywionych - ludzi, zwierząt, ale wydaje mi się, że nazwiska również odmienią się w ten sposób.



 
 
Języki
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-17, 09:13   

To jedno, ale bardziej mi się rzuciło w oczy ruchome e.



 
 
Języki
Kissa
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-17, 10:22   

"Podobny charakter ma tzw. e ruchome. Dawna samogłoska zwana jerem rozwinęła się w e przed końcówką ZERO (mianownik liczby pojedynczej, ew. dopełniacz liczby mnogiej), natomiast zanikła przed końcówką rozpoczynającą się od samogłoski, stąd wymiana e : ZERO. Czasem e jest nieetymologiczne, np. w wyrazie ogień nie było w prasłowiańskim jeru między g a ń. W innych przypadkach brakuje e, choć powinno być, np. szewc (jer był między w a c), wyspa : wysp (choć półwysep). Forma słownikowa zawiera e w rzeczownikach zakończonych na spółgłoskę. W przypadkach z końcówkami niezerowymi e wówczas wypada. Niestety nie ma prostych reguł mówiących które e jest ruchome, a które nie jest. Najczęściej występuje przed ~k, ale np. człowiek ma e niewymienne. W rzeczownikach żeńskich i nijakich zakończonych na ~a, ~o w formie słownikowej zjawia się często (nie zawsze) e ruchome, jeśli temat zakończony jest na zbitkę spółgłosek"

Znalazłam coś takiego na temat samego zjawiska ruchomego e, choć nie wyjaśnia mi dlaczego w tym samym wyrazie zjawisko raz zachodzi, raz nie. Tekst pochodzi stąd:

http://grzegorj.w.interia...yp3.html#zmsam2

Może umiesz czytać ze zrozumieniem lepiej niż ja i coś znajdziesz :) zapytam się też znajomej z polonistyki.




 
 
Języki
Arya
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-17, 11:31   

Chochlik napisał/a:
celownik (komu? czemu?) Niemnowi

Ewentualnie Niemnu.

Ja mogę wyjaśnić Wam sprawę "e" ruchomego, bo tym właśnie się ogólnie zajmuję. :)
Kissa napisał/a:
choć nie wyjaśnia mi dlaczego w tym samym wyrazie zjawisko raz zachodzi, raz nie

Najprościej rzecz ujmując: w tym konkretnym wyrazie "Niemen" między m i n istniał kiedyś jer (tylny mocny, ale to nie ma w tym miejscu aż tak dużego znaczenia). Na skutek kilku procesów ten jer zanikł i teraz mamy tam 'e' ruchome (właśnie dlatego, że był tam ten jer tylny i mocny).
Ten konkretny podany przez Chochlika wyraz (w innych może być inaczej) ma taką samą etymologię zarówno jeśli chodzi o nazwę rzeki, jak i nazwisko. Skąd więc w jednym przypadku e ruchome jest, a w innym nie? Według normy wzorcowej to 'e' ruchome powinno być w obu tych formach. Przyjęło się jednak w języku, aby w przypadku nazwisk to "e" pozostawić w każdym przypadku - po to, aby uniknąć ewentualnych pomyłek (bo nazwisk jest wiele podobnych, nazwa rzeki jest jedna - taki zabieg więc ma na celu uniknięcie pomyłki przy nazwiskach Niemen i Niemn). Mam nadzieję, że wyjaśniłam to w miarę zrozumiale. :)




 
 
Języki
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-17, 11:52   

Kissa napisał/a:
Może umiesz czytać ze zrozumieniem lepiej niż ja

Niestety. Też nic mi to nie wyjaśniło. ;)

Arya napisał/a:
Przyjęło się jednak w języku, aby w przypadku nazwisk to "e" pozostawić w każdym przypadku

Czyli moja nauczycielka, która zauważyła, że kolega Pardel jest nieobecny i wyraziła to słowami "Nie ma Pardla" popełniła błąd?




 
 
Języki
Arya
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-17, 14:08   

Chochlik napisał/a:
Czyli moja nauczycielka, która zauważyła, że kolega Pardel jest nieobecny i wyraziła to słowami "Nie ma Pardla" popełniła błąd?

Według normy wzorcowej powinna powiedzieć, że nie ma "Pardela".
W przypadku odmiany nazwisk dochodzi jednak jeszcze coś takiego, jak forma preferowana przez osobę, która nosi nazwisko - co też trzeba przy odmianie uwzględnić. Jeśli więc wolę, by odmieniano moje nazwisko w sposób niezgodny z obowiązującą normą odmiany, to... mam do tego pełne prawo.
Tak, też mnie to kiedyś zaskoczyło. :D




 
 
Języki
Edgar 



Wiek: 34
Dołączył: 11 Gru 2014
Posty: 123
Skąd: świat

Wysłany: 2014-12-17, 14:21   

Bizneswoman, jakże często spotykam(y) tą formę, wydaje mi się być ortograficznym dziwolągiem... czy pomieszało mi się w główce? ;)



 
 
Języki
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 11