Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Schizofrenia
Autor Wiadomość
Kasia17 


Wiek: 30
Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 455
Skąd: z tego świata...

Wysłany: 2012-03-23, 16:39   

Hmm.. Nie wiedziałam do końca gdzie mogłabym zamieścić to pytanie.. w sumie chyba tu będzie najlepiej. Jeżeli gdzieś już takie padło to przepraszam, ale ostatnio nie mam za wiele czasu na czytanie :(
Czy schizofrenia jest dziedziczna? Nie chodzi mi tak, że np. z ojca na syna, ale tak np. z pradziadka/dziadka na (w tym przypadku) wnuka? Mój wujek ma schizofrenię, tato nie. Prawdopodobnie pradziadek miał.. Czy to mogło się przenieść? W pewien sposób zasugerowała mi to szkolna psycholog.
Jeżeli taki temat był już poruszany to na prawdę bardzo przepraszam, ale chyba zaczynam doszczętnie tracić głowę :| . Z góry dziękuję za odpowiedź :>




..Gdy patrzę przed siebie widzę przestrzeń , gdy za siebie pustkę...
 
 
Schizofrenia
Evi 



Wiek: 31
Dołączyła: 28 Gru 2011
Posty: 3504
Skąd: wielkopolskie

Wysłany: 2012-03-23, 17:14   

Kasia17, też mnie to ciekawi.



 
 
 
Schizofrenia
Pola 



Wiek: 33
Dołączyła: 04 Mar 2012
Posty: 199
Skąd: Lbn/Wrocław

Wysłany: 2012-03-23, 18:22   

Schizofrenia występuje częściej u krewnych chorego niż w populacji ogólnej. Współczynniki zgodności zachorowania na schizofrenie są wyższe u bliźniąt jednojajowych niż dwujajowych.

Jedne teorie głoszą, że istnieje określony gen powodujący schizofrenie, inne zaś zakładają poligeniczność etiologii tej choroby. Chociaż ostatecznie nie udowodniono prawdziwości żadnej z tych teorii, to druga jak się wydaję- bardziej odpowiada klinicznemu obrazowi schizofrenii.

To z książki "Psychiatria kliniczna". Wychodzi na to, że predyspozycje na zachorowanie na tą chorobę są większe u osób, u których w rodzinach ktoś był chory, ale muszą zaistnieć także inne czynniki np. środowiskowe, sytuacyjne.




Ostatnio zmieniony przez Pola 2012-03-23, 18:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Schizofrenia
Kasia17 


Wiek: 30
Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 455
Skąd: z tego świata...

Wysłany: 2012-03-23, 23:04   

Aha, dzięki za odpowiedź Pola, :>



..Gdy patrzę przed siebie widzę przestrzeń , gdy za siebie pustkę...
 
 
Schizofrenia
Scarlet Halo
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-23, 23:10   

Pola napisał/a:
Schizofrenia występuje częściej u krewnych chorego niż w populacji ogólnej.

Gdzieś czytałam, że dziecko schizofrenika ma ok 10% szans na to by samemu zachorować. Pytanie ile w tym genów, a ile faktu, że wychowuje Cię osoba chora.




Ostatnio zmieniony przez Scarlet Halo 2012-03-23, 23:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Schizofrenia
Kasia17 


Wiek: 30
Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 455
Skąd: z tego świata...

Wysłany: 2012-03-23, 23:21   

Emaleth, hmm.. bardzo mało procent.. Hmm.. a czy takie badania żeby np. stwierdzić schizofrenię zaleca psycholog, czy psychiatra? Czy trzeba przejść przez pobyt w szpitalu?
Przepraszam, że tak wyskakuję z tymi pytaniami, ale ważne jest dla mnie, aby co nie co się zorientować w tym wszystkim.




..Gdy patrzę przed siebie widzę przestrzeń , gdy za siebie pustkę...
 
 
Schizofrenia
Scarlet Halo
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-23, 23:30   

Kasia17, to zazwyczaj jest tak, że diagnozę stawia psychiatra na podstawie wywiadu z pacjentem albo obserwacji szpitalnej. Nie trzeba być hospitalizowanym aby postawiono diagnozę. Zasadniczo nie stosuje się badań w kierunku schizofrenii - nie ma takiej potrzeby jeżeli pacjent nie ma objawów to po co się doszukiwać choroby, a jeżeli ma to żadne testy nie są potrzebne, bo obraz choroby mówi sam za siebie. Podobno niektóre techniki obrazowania umożliwiają zaobserwowanie zmian w mózgach osób chorych na schizofrenię nawet jeżeli choroba się jeszcze nie ujawniła... natomiast takie rzeczy są w fazie badań naukowych i w praktyce się tego nie stosuje.



Ostatnio zmieniony przez Scarlet Halo 2012-03-23, 23:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Schizofrenia
Kasia17 


Wiek: 30
Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 455
Skąd: z tego świata...

Wysłany: 2012-03-24, 12:56   

Dziękuję za odpowiedź Emaleth, :>



..Gdy patrzę przed siebie widzę przestrzeń , gdy za siebie pustkę...
 
 
Schizofrenia
san3
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-29, 17:38   

Ostatnio odwiedziłam szpital... byłam na neurologi i obok jest psychiatryk. Rozmawiałam z taką dziewczyną,która ma schizofrenie... Była ona strasznie przestraszona. W sumie sama się jej bałam z początku bo ... ma czarne krótkie wlosy doczepiane rude. Duże wargi małe oczy pomalowane tak fest na czarno. Takie emo -,- co własnie mnie przeraża..widziałam, ze jest jej źle i wg;/ nie wiedziałam nawet co mówić ;/ :(



 
 
Schizofrenia
Camaleao
[Usunięty]

Wysłany: 2013-09-29, 23:59   

To coś do mnie wraca... eh... potwornie.
Najsilniej gdy prowadzę samochód.
Boję się ostatnio jeździć... dziś zaczęłam się obawiać się, że to coś, co się ze mną dzieje, doprowadzi mnie do śmierci.




 
 
Schizofrenia
Gość

Wysłany: 2013-10-11, 12:11   

Czuczi, a co sie dokładnie dzieje podczas jazdy autem?



 
 
Schizofrenia
Camaleao
[Usunięty]

Wysłany: 2013-10-11, 12:24   

Nusquam, pisałam jakiś czas u siebie w temacie...:
Czu napisał/a:
Boję się tego co się ze mną dzieje gdy wychodzę z domu.
Wszystko się rusza.
Jadę samochodem i z każdej strony coś próbuje jakby na mnie wyskoczy...
Takie dziwne rzeczy mi się w głowie dzieją.
Jadę drogą, z jednej strony płot, z drugiej jakieś krzaki drzewa a ja widzę jak te sztachety w płocie się ruszają, jak z drzew/z za drzew coś wyłazi i takie poczucie mam, że to coś zaraz na mnie skoczy, na mnie, na samochód, mi pod koła. Ciągle hamuję, zatrzymuję się. Nie wiem gdzie patrzeć. Czuję się nie spokojna.
Boję się, boję się, że mnie to zabije.




 
 
Schizofrenia
Niedotykalna 



Wiek: 34
Dołączyła: 14 Wrz 2013
Posty: 4310
Skąd: małopolskie

Wysłany: 2013-11-27, 13:05   

Dante napisał/a:
Nusquam napisał/a:
Czyli słyszysz rozmowe - i zastanawiasz się kto przyszedł pod twoje okno i dlaczego knuje przeciwko tobie.

To w sumie ja bez wyglądania za okno będę wiedział, że jest coś ze mną nie tak - mieszkam w wieżowcu na 5 piętrze.


Niekoniecznie. Schizofrenicy często nie mają poczucia, że coś jest nierealne (tak jak człowiek za oknem na 5. piętrze).




Po co komu piwnica, w której nie ma dachu?
Życie ma sens, Strusiu...

/Pasja. Możesz zrobić z nią wszystko. BIEGANIE ma taki wymiar jaki mu nadasz./
 
 
Schizofrenia
Euphoriall 



Wiek: 34
Dołączyła: 18 Gru 2009
Posty: 10445
Skąd: świat

Wysłany: 2013-12-04, 18:46   

Niedotykalna napisał/a:
Niekoniecznie. Schizofrenicy często nie mają poczucia, że coś jest nierealne

Tak zwany, brak krytycyzmu w chorobie.




Przejęcie kontroli nad światem za pomocą łyżeczki i waty cukrowej
Na przypale, albo wcale - o tym będą musicale!
Jak widelcem kompot jesz.
 
 
Schizofrenia
bebrave 
pomarańczowy



Wiek: 29
Dołączył: 08 Lip 2014
Posty: 73
Skąd: Polska

Wysłany: 2014-07-08, 19:40   

Ja myślę, że ten brak krytycyzmu występuje w najcięższej postaci psychozy, czyli trwa przez 2-3 tygodnie, o ile podejmie się leczenie, tak było w moim przypadku. Później z reguły wraca świadomość oraz poczucie beznadziejności, które odbiera wszelką chęć do zycia - szczególnie wtedy jeśli podczas psychozy miało się dziwne przekonania lub kogoś bliskiego się uraziło.
Ale czy jedna psychoza, to już schizofrenia? w każdym razie nie wyklucza powstania drugiej :(

Psychosis, bardzo chciałbym Cię poznać, priv? Opowiedz coś o sobie.




Jeśli stoisz w miejscu, to się cofasz.
 
 
Schizofrenia
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11