Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Powielanie schematów
Autor Wiadomość
sickman
[Usunięty]

Wysłany: 2022-08-08, 16:57   Powielanie schematów

Czy zauważyliście w swoim przypadku takie zjawisko, że choć nienawidzicie w swoich rodzicach pewnych cech oraz zachowań, to w wielu sytuacjach zachowujecie się tak samo jak oni i nie umiecie tego zmienić?

Ja tak mam. Myślę, że spowodowane jest to tym, że z racji choroby mieszkam z nimi od urodzenia i nie mając właściwie własnego życia, nie wypracowałem sobie własnych schematów postępowania. Po prostu, zachowuję się tak, jak zostałem tego przez nich nauczony, jak zostało mi to wpojone. Jest to jednym z powodów, dla których nienawidzę siebie, bo nie jestem wystarczająco silny, by być sobą.




 
 
Powielanie schematów
takajakinne 
bóg



Dołączyła: 27 Lis 2015
Posty: 1854
Skąd: zewsząd

Wysłany: 2022-08-08, 19:45   

Niewielu postępuje inaczej niż rodzice, choć często temu zaprzecza. Świadomość tego stanu rzeczy jest pozytywna.



 
 
Powielanie schematów
sickman
[Usunięty]

Wysłany: 2022-08-08, 19:51   

takajakinne, świadomość istnienia problemu, a tym bardziej tego, że on nas dotyczy, jest zawsze pozytywna. Tylko świadomość niemożności przezwyciężenia tego problemu bywa nie do zniesienia.



 
 
Powielanie schematów
takajakinne 
bóg



Dołączyła: 27 Lis 2015
Posty: 1854
Skąd: zewsząd

Wysłany: 2022-08-08, 20:46   

Zgadzam się. Nad wadami, jeśli o tym mowa, nawet gdy są wyuczone, można pracować :)



 
 
Powielanie schematów
sickman
[Usunięty]

Wysłany: 2022-08-08, 21:15   

takajakinne, oczywiście masz rację. Tylko jest to o wiele trudniejsze, gdy warunki temu nie sprzyjają. To trochę, jakby próbować się myć, tkwiąc w bagnie, które wciąga cię coraz głębiej.



 
 
Powielanie schematów
Zakręcona 
Nikt ważny



Dołączyła: 01 Paź 2014
Posty: 629
Skąd: Polska

Wysłany: 2022-10-25, 16:35   

sickman, widzę te schemary w sobie, w rodzeństwie i nawet zdaje sobie sprawę, że te schematy były też widoczne u dziadków. Przeszły więc dwa pokolenia. Plusem jest to, że zdaje sobie z tego sprawę, dlaczego tak w pewnych sytuacjach reaguje bo tak mnie nauczono, tak w rodzinie reagowali... Choć z drugiej strony są takie zachowania co odstaje, np: dla mojej mamy, siostry czy siostrzeńca (i babci) nie istnieje coś takiego jak własność, w sensie rzeczy osobiste. Potrzebują coś a to wezmę je sobie od ciebie, a że leży w szafce twojej to nie ma znaczenia i zapytać czy mogą wziąć: nie występuje coś takiego. A dla mnie czyjeś rzeczy to może nie świętość, ale... powiem tak pracowałam jako opiekunka i na początku wszystko tam pytałam czy mogę szklankę wziąć by herbatę sobie zrobić, jakieś naczynie czy mogę kuchenki używać itd. Czuję, że wpadłam w tym przypadku drugą skrajność.



Gdy przeglądasz się w lustrze i masz ochotę je stłuc, to nie lustro trzeba zniszczyć, to ciebie trzeba zmienić.
Najgorsze w piekle to nie palący ogień, wieczność męczarni, utrata łaski bożej czy poddanie torturom. Najgorsze w piekle jest to, że nie wiesz, czy już się w nim nie znajdujesz.
 
 
Powielanie schematów
kova84 
Nieżyciowy marzyciel



Wiek: 39
Dołączył: 08 Paź 2022
Posty: 433
Skąd: łódzkie

Wysłany: 2022-10-25, 18:55   

Na pewno są rzeczy, które łatwiej zmienić w zachowaniu, zdecydowanie takie, które podchodzą pod jakiś system wartości (np. wspomniana przez Zakręconą własność). No ale tak... jesteśmy produktem naszych rodziców, więc zarówno genetycznie jak i pod względem wychowania jesteśmy predysponowani do tego, by powielać to, co odziedziczyliśmy i czego zostaliśmy nauczeni.

Sam się czasem na tym w życiu łapałem, momentami mi to bardzo przeszkadzało. Z pewnymi sprawami próbowałem walczyć (ciężko ocenić z jakim sukcesem). Na pewno staram się nie powielać tych zachowań, które uznaję za błędne w głowie. Z tymi wkurzającymi, ale niby nie błędnymi, mam większy problem.




 
 
Powielanie schematów
R. de Valentin 



Dołączył: 03 Lip 2013
Posty: 2803
Skąd: mazowieckie

Wysłany: 2022-10-28, 09:28   

kova84 napisał/a:
jesteśmy produktem naszych rodziców, więc zarówno genetycznie jak i pod względem wychowania jesteśmy predysponowani do tego, by powielać to, co odziedziczyliśmy i czego zostaliśmy nauczeni.

Moją odmienność od rodziców tłumaczę sobie tym, że odziedziczyłem więcej cech od babci i dziadków.
Nie wiem, czego ja właściwie zostałem nauczony...




dead but delicious
 
 
Powielanie schematów
some1 



Dołączył: 30 Paź 2022
Posty: 5
Skąd: pomorskie

Wysłany: 2022-10-30, 23:00   

Nieraz jest tak, że się nie chce popełniać błędów rodziców. Czuje się do nich duży żal... Ciężko im przebaczyć. Ale przebaczenie i próba zrozumienia dlaczego tak postępowali to chyba jedyna droga, by nie kopiować schematów, nie pogarszać...



 
 
Powielanie schematów
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11