Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Trzynaście powodów
Autor Wiadomość
Sourlie 
Porcelanowa Lalka



Wiek: 26
Dołączyła: 02 Sty 2014
Posty: 1184
Skąd: lubelskie

Wysłany: 2017-05-09, 23:23   

Link do całego wywiadu znajduje się tutaj.
:

Castro napisał/a:
Ciekawe jaki... kasety VHS?

W wywiadzie Brian Yorkey mówi że: Będzie to technologia, którą, żeby zrozumieć i wiedzieć czym była, trzynastolatki będą musieli googlować i szukać odpowiedzi w internecie.
Castro napisał/a:
Ciekawa jestem też czy będzie rozwinięcie wątku Skye i jej samookaleczeń.

O tego też jestem bardzo ciekawa i sądzę, że pewnie będzie jednak jakieś rozwinięcie jej historii tym bardziej, że na koniec 1 sezonu coś zaczęło być pomiędzy nią a Clayem. W sumie nie tyle co być, co jednak Clay ją gdzieś zaprosił.
Castro napisał/a:
może jakaś mała szkolna strzelanina?

Jak zobaczyłam tę broń to też od razu pomyślałam o jakiejś strzelaninie w szkole. Kto wie. Może tak będzie. :D


Sezon drugi pojawi się w 2018 roku na platformie Netflix.




I znowu stoi obok lustra na toaletce całkiem sama
I tylko jedna mała kropla spłynęła w dół po porcelanie
 
 
 
Trzynaście powodów
Euphoriall 



Wiek: 34
Dołączyła: 18 Gru 2009
Posty: 10448
Skąd: świat

Wysłany: 2017-05-10, 16:30   

Castro, i ja uzyskala, jak mozna przeczytac w moim poscie ukrytym, ale nie wiem czego oczekiwala? Ze sie zemsci za nią? Dobrze jej ta osoba powiedziala.



Przejęcie kontroli nad światem za pomocą łyżeczki i waty cukrowej
Na przypale, albo wcale - o tym będą musicale!
Jak widelcem kompot jesz.
 
 
Trzynaście powodów
Castro 



Wiek: 37
Dołączyła: 08 Maj 2017
Posty: 834
Skąd: Polska

Wysłany: 2017-05-10, 17:49   

Szamanka napisał/a:
i ja uzyskala

Tak?
:

Dostała informację o formach wsparcia dla osób molestowanych seksualnie? Dowiedziała się, że w ogóle istnieją takie grupy wsparcia? Psychoterapia? Dostała numer na infolinię dla osób po takich doświadczeniach? Udzielono jej porady prawnej albo poinformowano gdzie mogłaby takową dostać, o ile by się zdecydowała na ujawnienie danych sprawcy? Zaproponowano jej pomoc w podjęciu decyzji o tym czy sprawę zgłaszać?
Naprawdę Ci się wydaje, że powiedzenie komuś 'musisz z tym żyć' jest formą pomocy adekwatną do potrzeb straumatyzowanej nastolatki?


Szamanka napisał/a:
Dobrze jej ta osoba powiedziala.

Raczej usiłowała ją oszukać. Jak widać Hannah wcale nie musiała z tym żyć - znalazła inne rozwiązanie. ;)

Ja myślę, że postać Hanny jest naprawdę dobrze napisana. Bardzo mi się podoba to, że dziewczyna stosuje podwójne standardy, że ma nierealistyczne oczekiwania, że jest egocentryczna i że ostatecznie sama mogłaby się znaleźć na jakiejś cudzej kasecie. To jest właśnie jedna z ciekawszych części przekazu tego serialu, że zamknięci we własnej perspektywie, nie widzimy całego obrazka. Hannah raczej na pewno nie zdawała sobie sprawy z tego jaką katorgą będzie dla Clay'a słuchanie jej nagrań ani jak niewyobrażalną odpowiedzialnością obciążyła Tony'ego. Większość bohaterów taśm to nie są sadyści czy psychopaci, to młodzież taka sama jak Hannah. To, że ten serial ani nikomu nie przyprawia rogów ani nie z nikogo nie robi anioła jest właśnie dla mnie na plus.




 
 
Trzynaście powodów
Euphoriall 



Wiek: 34
Dołączyła: 18 Gru 2009
Posty: 10448
Skąd: świat

Wysłany: 2017-05-11, 10:00   

Castro, chyba nie czytałaś co napisałam:
:

chciał z nią iść na policję, ale ona nie chciała, terapia? Chciał, by do niego przychodziła, on jest psychologiem. Ona nawet nie potrafiła powiedzieć, czy to w ogóle był gwałt, co wyraźnie sugerował jest psycholog (ja to tak odebrałam, oczywiście to kwestia interpretacji) Hannah skupiła się na tym, że nikt jej nie chce pomóc i szukała pomocy ale chyba miała w głowie założenia jak to ma wyglądać, a takowej nie dostała. Pytanie, czego oczekiwała?) Ona chciała zapewnienia, że nigdy go nie zobaczy, nigdy nie spotka - jak on mógł jej go dać? On jest psychologiem nie sędzią, ze swojej strony zrobił wszystko co mógł. Nawet nie wiedział, kogo by miał zawiesić/wywalić ze szkoły/zgłosić. Bo nie podała. A najlepszy był jeden ten jej "kolega" co z pretensjami przyszedł do psychologa.



Ten serial to jedno wielkie szukanie winnych byle nie u siebie.

Postać jest zbudowana dobrze i przez to wkurza, bo ludzie mają Bóg wie co na myśli - a reszta ma być jasnowidzami i to wiedzieć.


Ale to samo życie. Niestety.




Przejęcie kontroli nad światem za pomocą łyżeczki i waty cukrowej
Na przypale, albo wcale - o tym będą musicale!
Jak widelcem kompot jesz.
Ostatnio zmieniony przez Sourlie 2017-05-11, 15:17, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Trzynaście powodów
Castro 



Wiek: 37
Dołączyła: 08 Maj 2017
Posty: 834
Skąd: Polska

Wysłany: 2017-05-11, 15:13   

Modzi, wrzućcie proszę spoiler do posta Szamanki, bo chyba nie ten znacznik użyła. ;)
:


Szamanka napisał/a:
co wyraźnie sugerował jest psycholog

Ja pamiętam, że on jej sugerował na początku, że się z kolesiem puściła i teraz żałuje.
Szamanka napisał/a:
chciał z nią iść na policję, ale ona nie chciała

Z ich rozmowy, gdy on pyta czy ona powiedziała tamtemu chłopakowi 'nie' wyraźnie wychodzi, że Hannah nie ma z czym iść na policję. Najpierw podejrzewać dziewczynę, że się puściła, potem sugerować, że skoro nie powiedziała 'nie', to tamten pewnie myślał, że ona chce, a na koniec dziwić się, że panna nie zdecydowała się na zgłoszenie sprawy. Wspaniała taktyka.
Szamanka napisał/a:
terapia? Chciał, by do niego przychodziła, on jest psychologiem

I miał zamiar prowadzić jej terapię w przerwie między kolejnymi dzwonkami telefonów? Dość oczywiste, że facet nie miał warunków, aby prowadzić jej leczenie i powinien skierować ją do kogoś, kto takie warunki i umiejętności miał.
Szamanka napisał/a:
On jest psychologiem nie sędzią, ze swojej strony zrobił wszystko co mógł. Nawet nie wiedział, kogo by miał zawiesić/wywalić ze szkoły/zgłosić.
Każdy specjalista tego typu ma przede wszystkim zająć się tą osobą, która siedzi w jego gabinecie. Nie ma szukać dla nikogo sprawiedliwości ani nie ma ścigać nikogo po korytarzach. Nie w tym rzecz. Facet miał w gabinecie osobę nieletnią z objawami depresji, która właśnie doświadczyła traumy i była wyraźnie labilna emocjonalnie i żadne z jego działań nie było skierowane na pomoc takiej osobie w takim stanie.

Szamanka napisał/a:
Ten serial to jedno wielkie szukanie winnych byle nie u siebie.
Jest nawet w serialu jasno powiedziane, że "to jest jej [Hannah] prawda". Tak wyglądał świat oczami bohaterki i jej zniekształcenia poznawcze doskonale wpisuje się w jej stan presuicidalny.



 
 
Trzynaście powodów
Euphoriall 



Wiek: 34
Dołączyła: 18 Gru 2009
Posty: 10448
Skąd: świat

Wysłany: 2017-05-11, 17:31   

My chyba dwa różne seriale oglądałyśmy, albo mamy kompletnie inny obraz możliwości działania takich sytuacji:


:


Łatwo osądzać innych o najgorsze. Ileż to było i jest spraw niesłusznego oskarżania o gwałt? Wtedy i Hannah byłaby ciągnięta po sądach. Facet chciał mieć pewność a jej nie dostał, bo się panna obraziła. Pracuje w amerykańskiej szkole to wie, jak jest. Nawet nie trzeba do takiej chodzić, by wiedzieć. Nie wiedział z czym miał do czynienia, bo dziewczyna ponownie nie przyszła. Nie mógł ani od razu oskarżać ją o kłamstwo (czego nie zrobił) i od razu wierzyć, że był to na 100% gwałt (czego nie zrobił). My, jako widzowie wiemy, że gwałt był, ale psycholog tego nie wie i tej wiedzy nie uzyskał.



P.S. Co ja w tamtym poście nachrzaniłam? :lol:




Przejęcie kontroli nad światem za pomocą łyżeczki i waty cukrowej
Na przypale, albo wcale - o tym będą musicale!
Jak widelcem kompot jesz.
Ostatnio zmieniony przez EverPaiin 2017-05-11, 19:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Trzynaście powodów
craving 


Wiek: 30
Dołączyła: 30 Paź 2013
Posty: 1326
Skąd: podkarpackie

Wysłany: 2017-05-11, 18:12   

Ja nie rozumiem celu pokazywania tak szczegółowo pewnych scen... Uważam, że gwałt i samobójstwo były zbyt drastyczne i nie wiem po co... Myślę, że to było zbędne.



 
 
 
Trzynaście powodów
Castro 



Wiek: 37
Dołączyła: 08 Maj 2017
Posty: 834
Skąd: Polska

Wysłany: 2017-05-11, 18:32   

Szamanka :

Szamanka napisał/a:
Facet chciał mieć pewność a jej nie dostał, bo się panna obraziła.

A na kiego grzyba mu pewność czy doszło do gwałtu czy nie? Co on policjant był? Sędzia? Prokurator? Ocena tego czy doszło do gwałtu czy nie nigdy nie leżała w jego kompetencjach i nikt tego od niego nie wymagał. Hannah mogłaby równie dobrze mówić, że ją porwali kosmici, w niczym by to nie umniejszało tego, że ewidentnie była w złej kondycji psychicznej. Czy w takim przypadku tez byś uważała, że skoro nie miał pewności, że doszło do porwania przez obcą cywilizację, to jedyne, co mógł zrobić, to powiedzieć jej 'musisz z tym żyć'?



Szamanka napisał/a:
Co ja w tamtym poście nachrzaniłam?

[.hide.] zamiast [.spoiler.]




 
 
Trzynaście powodów
Hekate 



Wiek: 29
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 2447
Skąd: dolnośląskie

Wysłany: 2017-05-11, 23:24   

Jak dla mnie to wyznania wyrachowanej nastolatki, pragnącej zwrócić na siebie uwagę w każdy możliwy sposób. Do tego to ciągłe zrzucanie winy na innych, nie zwracając uwagi na swoje błędne zachowanie... Nie podoba mi się ten serial. Mimo wszystko, spodziewałam się czegoś innego. :roll:



 
 
Trzynaście powodów
Castro 



Wiek: 37
Dołączyła: 08 Maj 2017
Posty: 834
Skąd: Polska

Wysłany: 2017-05-12, 08:44   

Hekate napisał/a:
Jak dla mnie to wyznania wyrachowanej nastolatki, pragnącej zwrócić na siebie uwagę w każdy możliwy sposób.

Idąc tym tokiem, to większość userów tego forum to wyrachowane nastolatki i młodzi dorośli pragnący zwrócić na siebie uwagę w każdy możliwy sposób. ;)
Hekate napisał/a:
Do tego to ciągłe zrzucanie winy na innych, nie zwracając uwagi na swoje błędne zachowanie...
W przeciwieństwie do większości postów na tym forum, które skupiają się na braniu odpowiedzialności za swoje życie i absolutnie nie są litanią żalów i skarg. ;)
Hekate napisał/a:
Nie podoba mi się ten serial.
Dlaczego?

No i na sam koniec... bo nie rozumiem dlaczego tak często 'zwracanie na siebie uwagi' jest uznawane za coś złego. Czy to nie jest aby normalne, że jak ktoś ma problem, z którym sobie nie radzi, to chce zwrócić na ten fakt uwagę otoczenia w nadziei na uzyskanie pomocy?




 
 
Trzynaście powodów
Euphoriall 



Wiek: 34
Dołączyła: 18 Gru 2009
Posty: 10448
Skąd: świat

Wysłany: 2017-05-12, 11:23   

To nie zwracanie uwagi na siebie jest złe, ale oczekiwanie od innych że zmienią nasze życie za nas jest głupie.
Ile mogę powiedzieć złego na mojego ojca, tak jedną dobrą rzeczą, której mnie nauczył to:
"Jeżeli sama o siebie nie zadbasz, to nikt za Ciebie tego nie zrobi".
A zwalanie winy o swoje wszystkie niepowodzenia i krzywdy, które rzeczywiście są, od siebie nic nie dając, na innych jest wręcz bezczelne. Takie myślenie "jakim mnie Panie Boże stworzyłeś, takim mnie masz".

:

Jakby chciał zgłosić, to musi mieć konkrety, jego też prawo obowiązuje i aby nie dostać kary za fałszywe zgłoszenia, musi pewność mieć. Powiedział jej, że zgłosi, ale musi wiedzieć co. Inaczej nie zgłosi bo nie ma czego i jak Hannah nie chce zgłaszać, nie chce terapii, to musi sama sobie z tym poradzić, bo pomocy przyjąć nie chce. Albo nie taką. Tylko pytanie - jaka by ją usatysfakcjonowała na człowieku widmo? Bo dla psychologa ta osoba jest jak widmo. Też ona nie jest jedynym uczniem w tej szkole, nie jest pępkiem świata, jest jak setki innych w tej szkole.



I tak, jej postawa, często przewija się na forum.




Przejęcie kontroli nad światem za pomocą łyżeczki i waty cukrowej
Na przypale, albo wcale - o tym będą musicale!
Jak widelcem kompot jesz.
 
 
Trzynaście powodów
Castro 



Wiek: 37
Dołączyła: 08 Maj 2017
Posty: 834
Skąd: Polska

Wysłany: 2017-05-12, 12:46   

Szamanka napisał/a:
oczekiwanie od innych że zmienią nasze życie za nas jest głupie

Jest także powszechne. Ludzie z jednej strony narzekają na stygmatyzację problemów psychicznych, a z drugiej, kiedy widzą w serialu dobrze sportretowaną zaburzoną dziewczynę, to sami ją stygmatyzują. Jeżeli ktoś myśli, że przeciętna osoba w depresji ze swoją apatią, spowolnieniem motorycznym i czarnowidztwem nie jest niebotycznie wkurzająca dla otoczenia, to jest w błędzie. Ludzie zaburzeni są wkurzający. ;)

:

Szamanka napisał/a:
Jakby chciał zgłosić, to musi mieć konkrety, jego też prawo obowiązuje i aby nie dostać kary za fałszywe zgłoszenia, musi pewność mieć.

'Przyszła do mnie uczennica i powiedziała, że ktoś ją zgwałcił' - w którym miejscu jest to fałszywe zgłoszenie, które naraża bohatera na karę? Poza tym, ja nigdy nie twierdziłam, że on powinienem cokolwiek komukolwiek zgłaszać, twierdziłam, że powinien jej pomóc zważywszy na jej stan psychiczny.
Szamanka napisał/a:
jak Hannah nie chce zgłaszać, nie chce terapii, to musi sama sobie z tym poradzić

Mnóstwo ofiar gwałtów korzysta z pomocy psychologa/psychiatry/grup wsparcia, chociaż nigdy sprawy nie zgłosiło na policję. Szkolny doradca nie miał ani możliwości ani warunków do prowadzenia psychoterapii (i żadnej psychoterapii jej nie proponował - jedynie, że chciałby jeszcze z nią porozmawiać) i powinien był poinformować Hannah o tym gdzie konkretnie może się zgłosić z takim problemem i co mogą jej tam zaoferować. Powinien też rozważyć zawiadomienie rodziców o 'złym stanie psychicznym ich dziecka' (nie o gwałcie, żeby nie było ;) ).

Szamanka napisał/a:
Bo dla psychologa ta osoba jest jak widmo.

To może szkoła powinna rozważyć zakup 'automatu doradzającego' zamiast zatrudniać psychologa w takiej roli? Automat przynajmniej postępowałby zgodnie z procedurą i wytycznymi i nie siliłby się na górnolotne i niezgodne z prawdą 'musisz z tym żyć'. Nikt by też błędne i niesłuszne nie oczekiwał bardziej złożonych refleksji i reakcji ze strony maszyny. ;)





 
 
Trzynaście powodów
Euphoriall 



Wiek: 34
Dołączyła: 18 Gru 2009
Posty: 10448
Skąd: świat

Wysłany: 2017-05-12, 13:49   

Castro napisał/a:
Ludzie zaburzeni są wkurzający

Ja to wiem. :) Sama taka jestem.

:


1. właśnie nie powiedziała, że ktoś ją zgwałcił
2. ciężką wysłać osobą gdziekolwiek, która nie wiadomo, czy była zgwałcona
3.a tu o rodzicach się zgadzam, ale zapytał, czy ma ich poinformować z tego co pamiętam powiedziała "nie". Ale tu poza jej opinią, powinien im to zgłosić
4. teraz automat, wcześniej UFO... Castro nie wymyślaj jakiś niestworzonych rzeczy, bo to śmieszne. Równie dobrze ja bym mogła powiedzieć, że te UFO mógł nasłać na tego gostka co ją zgwałcił - oni, jako wyższa inteligencja, bez pytania wiedzieli by kogo szukać.





Przejęcie kontroli nad światem za pomocą łyżeczki i waty cukrowej
Na przypale, albo wcale - o tym będą musicale!
Jak widelcem kompot jesz.
 
 
Trzynaście powodów
Castro 



Wiek: 37
Dołączyła: 08 Maj 2017
Posty: 834
Skąd: Polska

Wysłany: 2017-05-12, 14:13   

:

Szamanka napisał/a:
właśnie nie powiedziała, że ktoś ją zgwałcił

A ja Ci już któryś post mówię, że to nie ma znaczenia czy ją ktoś zgwałcił czy nie. Nie ma znaczenia czy jej stan był wywołany realną krzywdą czy urojonym porwaniem przez obcych. Ma znaczenie, że jej stan psychiczny był realnie zły, co było wyraźnie widoczne w rozmowie z psychologiem. Specjaliści pracujący w takim charakterze powinni być specjalnie szkoleni i mieć przygotowane odpowiednie procedury na takie sytuacje, kiedy przychodzi do nich rozhisteryzowany uczeń niezależnie od tego z jakiego powodu ten uczeń jest rozhisteryzowany.



Szamanka napisał/a:
Castro nie wymyślaj jakiś niestworzonych rzeczy, bo to śmieszne.

Dehumanizacja i instrumentalizacja interakcji międzyludzkich mnie osobiście nie śmieszy. Podajesz argument, który można streścić jako 'świat jest jaki jest i ona miała nierealistyczne oczekiwania'... no może i faktycznie jest to prawda, ale może przy okazji znaczy to tyle, że świat nie powinien być taki jaki jest. W USA samobójstwo jest (w zależności od konkretnej grupy wiekowej) drugą lub trzecią najczęstszą przyczyną zgonów u nastolatków i młodych dorosłych. Parafrazując jedną z wypowiedzi na TEDTalk - co takiego zrobili boomersi z naszym światem, że ich dzieci nie chcą w nim żyć?




 
 
Trzynaście powodów
Ella 
Vulnera Sanentur



Wiek: 29
Dołączyła: 04 Kwi 2011
Posty: 3178
Skąd: Polska

Wysłany: 2017-05-12, 17:22   

Nie wiem czy jest coś złego w stwierdzeniu faktu, że Hannah za mało się postarała i większość problemów wyolbrzymiła. Dla mnie to fakt. Tak samo jak to, że my na forum również często hiperbolizujemy.
Ale my żyjemy, dużo z nas szuka pomocy wielokrotnie, mimo początkowego zniechęcenia i porażek. Fakt - część próbuje się zabić. Ok.

Według mnie, akcja w filmie potoczyła się za szybko. Hannah raz, jeden jedyny raz zgłosiła się do psychologa szkolnego i... może źle pamiętam, ale wszystko co mówiła było na okrętkę. Prawie w ogóle nie pamiętam jej emocji, takich silnych. Nawet, kiedy opowiadała o swoim życiu, było to dla mnie wyjątkowo... bezbarwne. Nie wiem, może to słaba gra aktorska, ale w prawdziwym życiu jakoś łatwiej mi dostrzec czyjeś cierpienie. W serialu było to takie... za mało rozwinięte.

Nie rozumiem też dlaczego Hannah nie poszukała pomocy u rodziców. Gdyby w domu się nad nią znęcali to odpowiedź byłaby oczywista, ale w takiej sytuacji... Ech.
Mam wrażenie, że naprawdę wystarczyło poświęcić Hannah trochę czasu, by porozmawiać i nie doszłoby do tragedii.

Chyba obejrzę serial drugi raz. Może wtedy zrozumiem coś więcej.




Smutne jest piękne, ale na szczęście
Nie wszystko piękne smutne jest.

:ella:
 
 
Trzynaście powodów
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 13