Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Historia autoagresji
Autor Wiadomość
silhouette 


Wiek: 35
Dołączyła: 13 Gru 2016
Posty: 87
Skąd: Polska

Wysłany: 2017-03-08, 09:18   Historia autoagresji

Ukryta Wiadomość:
Zaloguj się, aby zobaczyć tą wiadomość
--- Log in to see the message ---




 
 
Historia autoagresji
Makaron 



Wiek: 29
Dołączył: 03 Lip 2016
Posty: 406
Skąd: dolnośląskie

Wysłany: 2017-03-08, 12:41   

Legendy głoszą, że ktoś kiedyś miał gorszy dzień i z nerwów walnął pięścią w ścianę - bardzo mu/jej się to spodobało i robił/-a to za każdym razem gdy miał/-a nerwa.
Tak narodził się piękny sport zwany boksem :)




"Czy pamiętasz płatków róży szept...
Miłość Cię woła, idź za jej głosem,
Nie mów jutro, nie mów zawsze,
Mów i kochaj dzisiaj!"
 
 
Historia autoagresji
Misza
[Usunięty]

Wysłany: 2017-03-08, 12:55   

Cytat:
23 grudnia 1888 sfrustrowany i chory van Gogh zagroził Gauguinowi brzytwą, po czym w panice wybiegł i uciekł do miejscowego domu publicznego. W owym czasie był bardzo samotny i często odwiedzał prostytutki w domu publicznym przy Rue du Bout d’Aeles, który był miejscem jego emocjonalnego i zmysłowego kontaktu z innymi ludźmi. Będąc tam obciął sobie lewe ucho, choć później często utrzymywał, iż była to „tylko” dolna część lewej małżowiny usznej
To pierwsze co mi przyszło na myśl.



 
 
Historia autoagresji
Adriaen 
Adriaen



Wiek: 27
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 5632
Skąd: Polska

Wysłany: 2017-03-08, 14:23   

silhouette, co konkretnie masz na myśli? Historię autoagresji u innych osób czy autoagresję w ogóle?




Okay, whatever, one man's trash is another man's treasure

 
 
Historia autoagresji
silhouette 


Wiek: 35
Dołączyła: 13 Gru 2016
Posty: 87
Skąd: Polska

Wysłany: 2017-03-08, 18:19   

Adriaen napisał/a:
silhouette, co konkretnie masz na myśli? Historię autoagresji u innych osób czy autoagresję w ogóle?

W ogóle. Właściwie konkretniej myślę o takiej autoagresji typu " cięcie się".




 
 
Historia autoagresji
shady 
4w5



Wiek: 24
Dołączyła: 29 Mar 2015
Posty: 566
Skąd: mazowieckie

Wysłany: 2017-03-19, 15:47   

Ja myślę, że to się kształtowało jakoś wiekami, nic nie bierze się nagle, tylko wcześniej nie ma nazwy. Dawno temu problem pewnie istniał, tylko w innej formie i nikt o tym nie mówił. Samo cięcie się raczej ukształtowało się dość niedawno, w jaki sposób to raczej ciężko dojść. To ciekawy temat w sumie, skąd i kiedy to się wzięło.



"Wiesz dlaczego żółw jest taki twardy? Bo jest taki miękki..."
 
 
 
Historia autoagresji
chiroptera 
bezmiar



Wiek: 28
Dołączyła: 23 Gru 2016
Posty: 3477
Skąd: Polska

Wysłany: 2017-03-19, 15:57   

Ja wiem tylko, że już starożytne plemiona robiły sobie nacięcia na skórze jako oznakę żałoby. Ale nie wiem, ile to miało wspólnego z aa, a ile z jakimś rytuałem religijnym.



– Where did you go, psycho boy?
– I felt like destroying something beautiful.
 
 
Historia autoagresji
Ella 
Vulnera Sanentur



Wiek: 29
Dołączyła: 04 Kwi 2011
Posty: 3178
Skąd: Polska

Wysłany: 2017-03-19, 18:38   

Hiroki napisał/a:
Ja wiem tylko, że już starożytne plemiona robiły sobie nacięcia na skórze jako oznakę żałoby.

O właśnie. Z tego co pamiętam to w Starym Testamencie (czyli lata przed Chrystusem) jest właśnie o tym mowa: Nie będziecie nacinać ciała na znak żałoby po zmarłym. [Kpł 19, 28]
A skoro był zakaz, to znaczy, że ktoś to musiał robić. Wątpię jednak, by było to działanie mające na celu pozbycie się psychicznego bólu po stracie bliskiej osoby... :>

Ale fakt, temat bardzo ciekawy. Na pewno musiał być kiedyś ktoś, kto pewnego dnia w natłoku przykrych emocji zrobił sobie krzywdę i poczuł ulgę.

PS Będąc w szpitalu psychiatrycznym spotkałam kobietę około pięćdziesięciu lat, która miała ślady po cięciu. Zdziwiłam się, że ten sposób był znany już w jej młodości czyli jakoś w latach 60. Ale byłam młoda, głupia i niewiele jeszcze wiedziałam, sądząc, że samookaleczanie miało początek dopiero w XXI wieku. :D




Smutne jest piękne, ale na szczęście
Nie wszystko piękne smutne jest.

:ella:
 
 
Historia autoagresji
shady 
4w5



Wiek: 24
Dołączyła: 29 Mar 2015
Posty: 566
Skąd: mazowieckie

Wysłany: 2017-03-19, 22:46   

Cytat:
Będąc w szpitalu psychiatrycznym spotkałam kobietę około pięćdziesięciu lat, która miała ślady po cięciu. Zdziwiłam się, że ten sposób był znany już w jej młodości czyli jakoś w latach 60.

Moja mama także pochodzi z tamtych czasów i mówiła nawet, że wtedy było to bardzo popularne. Jak się człowiek rozejrzy po rękach innych, to u nie jednej osoby koło 50-60 lat się zauważy blizny.




"Wiesz dlaczego żółw jest taki twardy? Bo jest taki miękki..."
 
 
 
Historia autoagresji
silhouette 


Wiek: 35
Dołączyła: 13 Gru 2016
Posty: 87
Skąd: Polska

Wysłany: 2017-04-12, 02:47   

shady napisał/a:
Cytat:
Będąc w szpitalu psychiatrycznym spotkałam kobietę około pięćdziesięciu lat, która miała ślady po cięciu. Zdziwiłam się, że ten sposób był znany już w jej młodości czyli jakoś w latach 60.

Moja mama także pochodzi z tamtych czasów i mówiła nawet, że wtedy było to bardzo popularne. Jak się człowiek rozejrzy po rękach innych, to u nie jednej osoby koło 50-60 lat się zauważy blizny.

Shady, a może spytaj mamy, jak wtedy do tego podchodzili lekarze, społeczeństwo? Nie mam kogo spytać, a dla mnie ja już w kwestii aa jestem dinozaurem.




 
 
Historia autoagresji
shady 
4w5



Wiek: 24
Dołączyła: 29 Mar 2015
Posty: 566
Skąd: mazowieckie

Wysłany: 2017-04-12, 16:59   

silhouette, Z tego co wiem to u lekarza nigdy z tym nie była, po prostu kilka ran i jej przeszło. Jeśli chodzi o społeczeństwo, to wątpię aby wiele się zmieniło. Każdy też inaczej do tego podchodzi, więc przekazanie tej sytuacji nie będzie w 100% wiarygodne. Zawsze część akceptowała, niektórzy nawet popierali, a część uważała, że "takie osoby to od razu się zabić powinny" (słowa mojej znajomej).



"Wiesz dlaczego żółw jest taki twardy? Bo jest taki miękki..."
 
 
 
Historia autoagresji
Euphoriall 



Wiek: 34
Dołączyła: 18 Gru 2009
Posty: 10440
Skąd: świat

Wysłany: 2017-04-13, 09:27   

chiroptera napisał/a:
Ja wiem tylko, że już starożytne plemiona robiły sobie nacięcia na skórze jako oznakę żałoby.

Też to słyszałam i to co wspomniała Panna Antonimka, w ST.
Wtedy chyba zaczęło się rodzić stwierdzenie, że jest to "złe". Wcześniej również miało negatywny wydźwięk, bo symbolizowało żałobę czyli niejako smutek. A jako że chrześcijaństwo się bardzo rozwinęło i rozprzestrzeniło na inne kontynenty, a Chrystus tego zakazał to zaczęło to przybierać formę "autoagresji" - czyli agresji skierowanej do siebie, ingerencji w swoje ciało, które jest świątynią.

Można to porównać z przekłuwaniem uszu, tatuażami - To też jest ingerencja. Niektóre religie np. Islam, ogranicza dowolność w tatuowaniu i nie wszystkie odmiany go respektują w ogóle, Judaizm zakazuje całkowicie tatuowania się.

Dlaczego wiążę to z religiami? Ponieważ wieki temu religie były takim "wyznacznikiem". Są sytuacje, problemy, które moglibyśmy z nimi nie wiązać, od nich właśnie pochodzą.

100% co do tej teorii nie mam, ale biorąc pod uwagę rozwój cywilizacyjny prze epoki - tak bym to tłumaczyła.




Przejęcie kontroli nad światem za pomocą łyżeczki i waty cukrowej
Na przypale, albo wcale - o tym będą musicale!
Jak widelcem kompot jesz.
 
 
Historia autoagresji
jo_aśka 



Wiek: 29
Dołączyła: 12 Cze 2017
Posty: 341
Skąd: Polska

Wysłany: 2017-06-14, 20:20   

Pisałam pracę licencjacką odnośnie autoagresji i przytoczę wam jej część:

"Warto dodać, że zjawisko samookaleczania można było zaobserwować już
w najdawniejszych czasach oraz jego występowanie w najróżniejszych religiach świata,
również w Chrześcijaństwie. Jednak kiedyś było jawne pozwolenie na uszkodzenie ciała.
Dochodziło również do przekonania „Że jeśli chce się być pięknym trzeba cierpieć”
przykładem tego może być np. deformacje czaszek w starożytnym Egipcie, Grecji,
ale także Afryce, Azji i Europie. Poddawano także deformacji uszy, nos i stopy co jest nadal
bardzo powszechne w Japonii.
Również występowanie blizn było uważane za coś pięknego. Sądzono,
że skaryfikacja, czyli umyślne okaleczenie ciała w sposób taki, alby powstały trwałe blizny
może odgonić złe moce, podnieść status społeczny właściciela, ale także może być
symbolem kraju, rodziny lub danej tradycji.
W dzisiejszych czasach powyższe formy samookaleczania są bardzo rzadko
spotykane, zastąpiły je operacje plastyczne, piercing i tatuaże. Również uprawianie sportu
prowadzące do silnego wyczerpania organizmu, lub uprawianie ryzykownych dyscyplin
sportowych można uznać za autoagresję."

Bibliografia: A. Eckhardt, Autoagresja, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 1998, s. 9-24.

Tak więc autoagresja istnieje od dawna. ;) Była tylko inaczej nazywana




 
 
Historia autoagresji
eithné
[Usunięty]

Wysłany: 2017-06-15, 16:31   

jo_aśka, czy to, co wstawiałaś, to dosłowny cytat z Twojej pracy?



 
 
Historia autoagresji
jo_aśka 



Wiek: 29
Dołączyła: 12 Cze 2017
Posty: 341
Skąd: Polska

Wysłany: 2017-06-15, 19:18   

eithné napisał/a:
jo_aśka, czy to, co wstawiałaś, to dosłowny cytat z Twojej pracy?


Tak ;)




 
 
Historia autoagresji
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 11