Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
W co i dlaczego wierzycie?
Autor Wiadomość
Tracy
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-17, 20:50   W co i dlaczego wierzycie?

Tracy napisał/a:
Moja postawa pokrywa się z definicją:

Cytat:
Teizm agnostyczny (również agnostycyzm religijny) — pogląd zgodnie z którym nie wiadomo czy bóg istnieje a mimo to nadal się w niego wierzy. Agnostycyzm religijny odrzuca jednak wszystkie treści religijne, zawarte w tradycji i świętych księgach uważając, że ich wartość poznawcza jest zbliżona do legend. Zakłada również, że aby coś zbadać, trzeba mieć ścisłą definicję tego, co się bada – dopiero wtedy możliwe jest stworzenie odpowiedniej metody i przyrządu badawczego.


Wierzę, bo wiara mi nie przeszkadza, nie wpływa na moje decyzje, moje życie. Jest po prostu przeczuciem, z którym nie walczę, ale je akceptuję.


Dante napisał/a:
Pytasz czy wierzę...hmm... może nie tyle nie wierzę, co nie sądzę, aby istniał Bóg jako jakaś istota wyższa posiadająca samoświadomość. Mój pogląd (puki co) jest bardzo bliski Panteizmowi.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Panteizm




Ostatnio zmieniony przez 2013-05-25, 21:14, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
W co i dlaczego wierzycie?
Obituary
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-20, 12:21   

Trudne pytanie, ciężko na nie odpowiedzieć. Wierzę w Boga, ale nie tego katolickiego, muzułmańskiego czy jakiegokolwiek innego. Wierzę że istnieje jakaś Siła Wyższa, która w jakiś sposób czuwa nad moim życiem i kieruje nim. Odnoszę takie wrażenie po dwudziestu trzech latach życia, często było źle i tragicznie ale zawsze wszystko dobrze się kończyło. Pomimo że moje życie często wydawało mi się koszmarem, teraz nie zamieniłbym go na żadne inne.



Ostatnio zmieniony przez 2010-02-18, 21:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
W co i dlaczego wierzycie?
Zaq
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-20, 15:19   

Ja chyba nigdy nie wierzyłem. Tzn do 16 roku życia byłem praktykującym katolikiem i wykonywałem wszystkie katolickie rytuały, ale tylko dlatego, że mama, babcia, katechetka i inni mówili, że tak trzeba. Potem powiedziałem: koniec z tym cyrkiem. I wyrwałem się na wolność.



 
 
W co i dlaczego wierzycie?
Obituary
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-24, 22:16   

Zaq, chyba wiem o czym mówisz, choć byłem wychowywany w wierze katolickiej, nigdy tak naprawdę w to nie wierzyłem. Większa część mojej rodziny to tacy "niedzielni katolicy", nie chce ich obrażać, ale taka jest prawda. Co niedzielę muszą być na mszy, urządzać wszystkie święta. Kiedyś zapytałem się mojego dziadka czy ma w domu biblię: "Nie, a po co mi?", ale w kościele musiał być co tydzień. Odszedłem kiedy miałem dwanaście lat i matka nie mogła mnie już dłużej do tego zmuszać. Próbowałem różnych rzeczy, można powiedzieć że szukałem swojej drogi. Ateizmu też próbowałem, ale nigdy nie potrafiłem w nim wytrwać. Nie wiem, może byłem za młody, moje poszukiwania były jeszcze zbyt dziecinne, ale nigdy długo nie wytrwałem w ateiźmie.
Teraz po długich przemyśleniach myślę że jestem po prostu agnostykiem. Tak jak napisałem, wierzę że istnieje jakiś Bóg, jakaś siła wyższa która mi pomaga jeśli naprawdę tego potrzebuję. Ale choć prywatnie lubię czasami czytać biblię, nigdy się nie dowiemy czy on naprawdę istnieje i kim jest. Chyba że po śmierci, ale to temat na inną dyskusję.

edytowano, czuczi





Ostatnio zmieniony przez 2010-02-18, 21:03, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
W co i dlaczego wierzycie?
sanderka1000
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-25, 22:57   

Wierzę, bo realnie doświadczyłam, poczułam i zobaczyłam działanie...



 
 
W co i dlaczego wierzycie?
Tracy
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-25, 22:58   

:shock:

Możesz trochę opowiedzieć?




 
 
W co i dlaczego wierzycie?
Drakon
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-26, 00:37   

hehe ja nie wierzę :/



 
 
W co i dlaczego wierzycie?
Camaleao
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-26, 01:59   

a ja nie wiem czy wierzę... nie mogę też powiedzieć, że nie wierzę...
na razie chyba szukam odpowiedzi na to (i podobne) pytanie....




 
 
W co i dlaczego wierzycie?
sanderka1000
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-27, 22:22   

Już kiedyś o tym mówiłam... Nie chce mi się tego tłumaczyć poraz któryś dlatego podam może trochę wypowiedzi innych ludzi, które mniej więcej wyrażają także moje odczucia:

'Najtrudniejsze chwile przeżywa ateista wtedy, kiedy czuje się wdzięczny, a nie wie komu dziękować'

'Dowodem na istnienie Boga jest dla mnie to, że nie można dowieść Jego nieistnienia'

'Kto chce zrozumieć naturę religijną musi przygotować się na spotkanie z prostotą'

Trochę tak głupio, że się wysłużyłam czyimiś słowami, ale one chyba najrealniej obrazują tylko kilka malutkich czynników, które wzbudziły we mnie tak przeogromną wiarę.




 
 
W co i dlaczego wierzycie?
Zaq
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-27, 23:58   

sanderka1000 napisał/a:
'Dowodem na istnienie Boga jest dla mnie to, że nie można dowieść Jego nieistnienia'
A dowodem na jego nieistnienie jest to, że nie można dowieść jego istnienia



 
 
W co i dlaczego wierzycie?
aga_myszka 
jednostka urojona



Wiek: 33
Dołączyła: 19 Gru 2009
Posty: 5673
Skąd: mazowieckie

Wysłany: 2009-12-28, 08:25   

Ja, podobnie jak Sanderka, wierzę, bo realnie poczułam obecnosć Boga. To jest coś, czego nie da się wymazać z pamięci, nie da się o tym zapomnieć...



:myszka:
 
 
W co i dlaczego wierzycie?
Naamah
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-28, 15:32   

Wierzę chociaż miałam spore zachwiania...


I ogółem planuję przeczytać całe Pismo ?więte... Żebym na spostrzeżenie, że chrześcijanie nie czytają Pisma, mogła odpowiedzieć, że ja przerobiłam je całe.
Poza tym, chcę bliżej to wszystko poznać. Informacje na katechezach mi nie wystarczają.
A do kościoła przestałam chodzić.




 
 
W co i dlaczego wierzycie?
Duszka
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-28, 16:10   

wierzę ale nie chodzę do kościoła;/ w sumie aktualnie mam zachwianie:( i za bardzo nie wiem czego oczekuję i czy na pewno jest... czasem mam wrażenie, że Boga nie ma w ludziach, że wszyscy go zatracili, nie chcą wyznawać najważniejszych wartości.



 
 
W co i dlaczego wierzycie?
Naamah
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-28, 16:11   

Również mam czasami takie wrażenie.



 
 
W co i dlaczego wierzycie?
Dante
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-20, 21:41   

sanderka1000 napisał/a:
'Najtrudniejsze chwile przeżywa ateista wtedy, kiedy czuje się wdzięczny, a nie wie komu dziękować'

Nie sądzę. Skoro ateista nie wierzy w Boga, to jeśli jest czemuś wdzięczy, to raczej losowi, przypadkowi, albo coś takiego. Nie sądzę więc by cierpiał jakoś z tego powodu.

A jeśli chodzi o mnie i o moje pojęcie boga, to jestem panteistą.
"Panteizm – poglądy teologiczne i filozoficzne lub przekonania religijne utożsamiające Boga ze światem, często rozumianym jako przyroda. Panteizm często łączył się z ideami rozumnego rozwoju wszechświata, jedności, wieczności oraz żywości świata materialnego. Neguje istnienie Boga jako istoty rozumnej, głosi zaś przenikanie Boga we wszystkie substancje ziemskie."
Innymi słowy w moim rozumieniu to wszechświat jest bogiem.
A co do wyznania oficjalnie Katolik, a w przyszłości jeśli już, to Buddysta.




 
 
W co i dlaczego wierzycie?
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 14