Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Biologia
Autor Wiadomość
ilse
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-26, 00:34   

Czy ktoś były skłonny pomóc mi w opracowaniu pytań z biologii? Gdyż są strasznie opisowe, a jak ja na to patrzę, to chce mi się zwymiotować...

[ Dodano: 2010-01-26, 00:28 ]
Szczególną prośbę do tych 4 pytań mam, tylko żeby było jasno, w miarę możliwości krótko, zwięźle.


1.Omów założenia koncepcji rozwoju zrównoważonego.
2. Wymień obowiązki Polski związane z podpisaniem konwencji międzynarodowych dotyczących ochrony przyrody.
3. Przedstaw sposoby ochrony różnorodności biologicznej.
4.Wyjaśnij relacje między biotechnologią a inżynierią genetyczną.

Bo resztę czyli 29 pytań mam prawie opracowane.




 
 
Biologia
tup_tuś
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-17, 20:16   

Mam prośbę na już ;)
szukam szukam i nic... same jakieś długie albo niezrozumiałe definicje...
Wie ktoś jakie są etapy replikacji DNA ? I umie je zwięzle i zrozumiale opisac ? Bo już 2 kartki z zeszytu wyrwałam :D




 
 
Biologia
Scarlet Halo
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-17, 20:21   

czarną-linia napisał/a:
Wie ktoś jakie są etapy replikacji DNA ?

Jak bardzo szczegółowo to potrzebujesz?




 
 
Biologia
tup_tuś
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-17, 20:23   

Hm raczej nie bardzo szczegółowo... Mamy polecenie wymień i opisz 3 etapy replikacji DNA i wyjaśnij co to znaczy że replikacja jest semikonserwatywna... ale to 2 już mam po godzinie szukania logicznej odpowiedzi xD



 
 
Biologia
Scarlet Halo
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-17, 20:46   

To masz inicjacja, elongacja i terminacja.
DNA jest strukturą dwuniciową spiralnie skręconą. Na etapie inicjacji w pewnym miejscu (u bakterii nazywamy to miejsce ori; u eukariota takich miejsc inicjacji replikacji na jednym chromosomie może być wiele) dochodzi do rozkręcenia i rozdzielenia nici DNA - powstają tzw. widełki replikacyjne. Każda taka nic staje się matrycą w procesie replikacji. Do matrycy przyłącza się enzym prymaza, który syntetyzuje (buduje) "starter", czyli krótki odcinek nukleotydów. Następnie do startera przyłącza się polimeraza DNA, która w etapie zwanym elongacją dobudowywuje kolejne komplementarne do matrycy nukleotydy aż do napotkania sekwencji terminacyjnej. Polimeraza DNA buduje nici tylko w jednym kierunku od 5' do 3' (jeżeli to pojęcie jest dla Ciebie obce to mogę Ci wytłumaczyć o co z tym chodzi) to znaczy, że tylko na matrycy 3'--> 5' synteza przebiega w sposób ciągły - tzw. nić wiodąca. Na drugiej nici matrycowej nowa nic powstaje we fragmentach zwanych fragmentami Okazaki - tzw. nić opóźniona. Na etapie terminacji dochodzi do odłączenia polimerazy DNA, usunięcia starterów i połączenia fragmentów Okazaki w jedną nić. W efekcie mamy dwie nici DNA.

Może być czy za bardzo zagmatwałam?




Ostatnio zmieniony przez Scarlet Halo 2012-09-17, 20:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Biologia
tup_tuś
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-17, 20:52   

Emaleth, Dziękuję ci bardzo :*
napewno jest bo bardziej zrozumiałe niż te co znalazłam xD
I napisałaś specjalnie dla mnie :D dziękuję ci bardzo.. Uratowałas mnie od jedynki :) bo piszemy kartkówkę i pani będzie sprawdzać zeszyty




 
 
Biologia
Scarlet Halo
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-17, 20:55   

A wiesz o co chodzi z tymi kierunkami 5' i 3' ? Wymagają tego od Was? Bo ja kurczę już nie pamiętam czego to pragnęli w liceum, a jeszcze do tego na biol-chemie byłam.



Ostatnio zmieniony przez Scarlet Halo 2012-09-17, 20:57, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Biologia
tup_tuś
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-17, 20:57   

Nie wiem ale napisałaś mniej więcej o co chodzi... W gim chyba było coś o tym....
A wiesz czy to jest dobrze ?
Semikonserwatywność - inaczej półzachowawczość. Powstałe w wyniku replikacji DNA jest zbudowane w połowie ze starej nici (matrycy) i nici nowej. Dwie nici mają tę samą sekwencję, co nić stara.
Bo takie przepisałam xD




 
 
Biologia
Scarlet Halo
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-17, 21:09   

Semikonserwatywność masz perfekcyjnie ;)
A co do tych 5' i 3' to wynika z nazewnictwa w chemii. W takich wielokątnych strukturach każdy wierzchołek odpowiada atomowi węgla i każdy taki atom jest oznaczony numerem np 1', 2', 3' itd...
Nukleotyd wygląda tak:

Grupa znajdująca się na końcu 3' łączy się z grupą znajdującą się na końcu 5' kolejnego nukleotydu. W związku z tym nić, która ma w pierwszym nukleotydzie wolną grupę przy węglu 5' (nic do niej nie podłączone) będzie nicią 5'-->3'. Nić, która zaczyna się od nukleotydu z wolną grupą przy węglu 3' będzie nicią 3'-->5'




 
 
Biologia
tup_tuś
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-17, 21:11   

yyyy... Aha
chemia = czarna magia czyli wolałabym tego nie wiedzieć ha ha ha...
Ale o dziwo, zrozumiałam :D a to Cud...
Dziękuję :tuli: !

[ Dodano: 2012-09-17, 22:14 ]
A .. I zamiast eukariota moge napisać u organizmów żywych ? :D




 
 
Biologia
Scarlet Halo
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-17, 21:18   

Nie cud tylko bystra dziewczyna jesteś - mi to wytłumaczyli dopiero na chemii organicznej na studiach :D

Co do Eukariota to są to organizmy komórkowe posiadające jądro komórkowe. Bakterie są Prokariota, czyli nie posiadają jądra. U bakterii DNA jest kolistą strukturą znajdującą się mniej więcej w środku komórki i u nich replikacja zaczyna się w miejscu ori - te nici są relatywnie krótkie. Organizmy jądrowe posiadają znacznie dłuższe DNA i zebrane w chromosomy (struktury liniowe, a nie koliste) stąd więcej miejsc rozpoczęcia replikacji.

Jak nie będziesz pewna to zawsze możesz napisać, że replikacja zaczyna się w miejscach inicjacji replikacji i nie rozdzielać organizmów na posiadające jądro i nie posiadające jądra.
Czyli zdanie brzmiałoby tak... w miejscu inicjacji replikacji dochodzi do rozkręcenia i rozdzielenia nici DNA w efekcie czego powstają widełki replikacyjne... ;)




Ostatnio zmieniony przez Scarlet Halo 2012-09-17, 21:24, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Biologia
tup_tuś
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-17, 21:22   

yyy... to może ja sobie ten nawias daruje xD



 
 
Biologia
Scarlet Halo
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-17, 21:25   

Zedytowałam posta wyżej jakbyś nie zauważyła i życzę Ci powodzenia z tą biologią. Jak coś to wal jak w dym - na coś się te moje studia przydadzą przynajmniej :P



Ostatnio zmieniony przez Scarlet Halo 2012-09-17, 21:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Biologia
tup_tuś
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-17, 21:28   

Dziękuję, dziękuję i jeszcze raz dziękuję, jesteś kochana ! :*



 
 
Biologia
Ever
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-18, 17:51   

czarną-linia napisał/a:
Ale o dziwo, zrozumiałam :D a to Cud...

Czarna, ja Ci dziękuje że o to spytałaś, bo też mam to na biologi :D A z tych notatek co nam facetka wysłała to nie kumałam ni w ząb.
Emaleth, wielbię Cię :modły:

Edit: Czarna, jakbyś chciała to mam notkę o replikacji od kuzynki, mogę Ci wysłać na maila. Proste i zrozumiałe :D W miarę.




Ostatnio zmieniony przez 2012-09-18, 17:57, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Biologia
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12