Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Gender
Autor Wiadomość
Scarlet Halo
[Usunięty]

Wysłany: 2014-03-12, 18:16   Gender

Nie ma jeszcze takiego, tematu, a wydaje się, że "jest na czasie".
Wikipedia napisał/a:
Gender (ang. gender, czyt. dżender – płeć, rodzaj gramatyczny), inne określenia to: płeć kulturowa, płeć psychiczna, płeć społeczna, płeć społeczno-kulturowa, tożsamość płciowa – jest to suma cech osobowości, zachowań, stereotypów i ról płciowych przyjmowanych przez kobiety i mężczyzn w ramach danej kultury w drodze socjalizacji, nie wynikających bezpośrednio z biologicznych różnic w budowie ciała pomiędzy płciami, czyli dymorfizmu płciowego. Gender, czyli kulturowy komponent tożsamości płciowej, przekazywany jest poszczególnym jednostkom w sposób performatywny, czyli poprzez uczenie się, odgrywanie i powtarzanie zachowań innych osób tej samej płci. Na płeć społeczną składać się może np. sposób ubierania się, sposób zachowania, oczekiwane funkcje w ramach społeczeństwa, sprawowana władza itp. Gender odróżnia się tym od płci biologicznej (ang. sex), czyli sumy cech fizycznych i zachowań seksualnych wynikających z odmiennych funkcji i ról obu płci w procesie rozmnażania płciowego.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje gender jako stworzone przez społeczeństwo role, zachowania, aktywności i atrybuty, jakie dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla mężczyzn i kobiet.


Co myślicie o "gender studies", płci kulturowej i jakie macie zdanie na temat awantury toczącej się obecnie w mediach, a dotyczącej tego zagadnienia?

Gumiss napisał/a:
Ale co do gender to przegięcie :p nie podoba mi się jego idea

Co konkretnie Ci się nie podoba?




 
 
Gender
Adriaen 
Adriaen



Wiek: 27
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 5632
Skąd: Polska

Wysłany: 2014-03-12, 19:17   

Ja jestem za. Chętnie bym studiował, ale raczej nie dam rady. Raczej gender studies są daleko na liście moich priorytetów ;)

Ja jestem za wszelką wolnością dla ludzi. Sam nie daję się wpasować w stereotypy - to jako mężczyźnie Ci wolno, a tego nie.

Nie rozumiem debaty w mediach o tym, jak i wypowiedzi pewnych posłanek na temat gender. Co ode mogę na ten temat wiedzieć? Chyba nawet na Wikipedię nie zajrzały...





Okay, whatever, one man's trash is another man's treasure

 
 
Gender
Gość

Wysłany: 2014-03-12, 20:24   

Nie rozumiem do końca. Czy to jest coś takiego jak trans?



 
 
Gender
Adriaen 
Adriaen



Wiek: 27
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 5632
Skąd: Polska

Wysłany: 2014-03-12, 20:26   

Krzychu, nie. Trans to zmiana płci z męskiej na żeńską lub odwrotnie. ;)

Gender to tak jakby "duchowy trans", czyli odrzucenie stereotypowej roli kobiety/mężczyzny.





Okay, whatever, one man's trash is another man's treasure

 
 
Gender
Gość

Wysłany: 2014-03-12, 20:29   Re: Gender

Emaleth napisał/a:
uczenie się, odgrywanie i powtarzanie zachowań innych osób tej samej płci.



Więc w sumie nie jest to złe. Każdy ma własny dekalog. Tylko czy nie lepsze jest kopiowanie wzorców od osoby wzorcowej niż od każdego kto ma tą samą płeć?




 
 
Gender
Adriaen 
Adriaen



Wiek: 27
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 5632
Skąd: Polska

Wysłany: 2014-03-12, 20:30   

Krzychu, masło maślane trochę i nie ogarnąłem.




Okay, whatever, one man's trash is another man's treasure

 
 
Gender
Gość

Wysłany: 2014-03-12, 20:37   

A ja nie rozumiem powtarzanie zachowań innych osób tej samej płci. Mogę przecież wiele rzeczy powtarzać. Upijać się jak bezdomny lub uczyć się jak jakiś uczony, bo obaj są tej samej płci.



 
 
Gender
Adriaen 
Adriaen



Wiek: 27
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 5632
Skąd: Polska

Wysłany: 2014-03-12, 20:39   

Krzychu, czyli, że np. mężczyzna musi być twardy, ociekać agresją i nie wolno mu płakać. Kobieta musi być łagodna, nie może używać wulgaryzmów.




Okay, whatever, one man's trash is another man's treasure

 
 
Gender
Gość

Wysłany: 2014-03-12, 20:43   

Czyli powrót do korzeni i stereotypów. Kompletna alegoria do feminizmu. Tutaj jest problem, aby zachować te proporcje ("Mamy miłość i nienawiść ustalamy proporcje"). Bezsensu jest cała ta walka. Faceci nie są tacy sami tak samo jak kobiety. Są twardziele i są faceci uczuciowi, więc jak dla mnie totalna głupota.



 
 
Gender
Adriaen 
Adriaen



Wiek: 27
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 5632
Skąd: Polska

Wysłany: 2014-03-12, 20:44   

Krzychu, gender to coś pomiędzy.




Okay, whatever, one man's trash is another man's treasure

 
 
Gender
eternit
[Usunięty]

Wysłany: 2014-03-13, 11:39   

Taki temat i nie ma Chochlika? ;)

Awantura w mediach - ohyda, takie wirtualne grzebanie w sercach i majtkach. Mam wrażenie, że niektóre środowiska w ten sposób uprawiają ekshibicjonizm i udowadnianie innym, jakie organy płciowe mają. Chyba wolałabym, żeby przeszli się na plażę nudystów, było by ciszej i mniej obrzydliwie.

Ja myślę, że każdy ma prawo do swoich wyborów i życia takiego,jakie mu odpowiada, do póki,innym nie robi tym krzywdy (apopleksja pani Kempy to żadna krzywda ;] ).

Logicznym dla mnie jest, że o uwarunkowaniach kulturowych powinno się mówić i poszerzać wiedzę, w końcu temat ciekawy. Czy ktoś będzie z nimi walczył, czy nie, to już jedynie sprawa owego "ktosia" - dla mnie i walcząca feministka i domowa kurka wpisująca się w stereotypy kobiety, są tak samo wartościowe i godne szacunku. Tak samo, jak homoseksualiści, transwestyci, czy chłopcy w rurkach i różowych sweterkach. Żyć samemu i dać żyć innym. :)




 
 
Gender
Ella 
Vulnera Sanentur



Wiek: 29
Dołączyła: 04 Kwi 2011
Posty: 3178
Skąd: Polska

Wysłany: 2014-03-13, 12:36   

Niech ktoś mi raz a dobrze wytłumaczy:

Adriaen napisał/a:
Np. mężczyzna musi być twardy, ociekać agresją i nie wolno mu płakać. Kobieta musi być łagodna, nie może używać wulgaryzmów.


Zwolennicy takiej teorii są za czy przeciwko gender?
Wydawało mi się, że za.
Ale teraz juz sama nie wiem. :wtf?:




Smutne jest piękne, ale na szczęście
Nie wszystko piękne smutne jest.

:ella:
 
 
Gender
Gumiss 
Bez sensu..



Wiek: 35
Dołączył: 05 Mar 2014
Posty: 640
Skąd: śląskie

Wysłany: 2014-03-13, 12:43   

Hmm wypowiedziałem się trochę nie znając tematu. Przepraszam
Nie spodobało mi się że gdzieś wyczytałem (wiadomości o2/wp/inne nie pamiętam )iż dzieci w przedszkolnym wieku już są przebierane itp, że to się tak wcześnie zaczyna. Możliwe że to dobry moment nie dla mnie, i wolałbym to zostawić na troszkę późniejszy etap rozwoju. Późniejszy wiek, ewentualnie indywidualnie jeżeli dziecko się wyróżnia lub jest ciekawe.

Wprowadzanie takich rzeczy do społeczeństw które bardzo przywykło do naszych utartych stereotypów, może spowodować odtrącenie tych młodych którzy na tym będą wychowani przez starych konserwatywnych, bo ich nic nie przekona.

Boje się faktu że dzieci mogą być UKIERUNKOWYWANE przez np. Parę M+M, lub K+K, a nawet K+M, że to się za szybko zacznie i dziecko nie będzie miało realnego wpływu na to jak postrzega ten temat.

Osobiście już nie mam nic przeciwko równości, ale jakoś ze względów estetycznych 2 facetów pod rękę na mieście mi nie leży... nie nazwał bym tego hipokryzją. Bo nic do chłopaków nie mam, no ale mi to jakoś nie leży ;s nie wiem czemu




To umysł sprowadza człowieka na złą drogę, nie wrogowie czy nieprzyjaciele. (Budda)
"one thing, before I graduate...
never let your fear decide your fate."
 
 
Gender
Mustela Nivalis 
no longer human



Dołączyła: 19 Mar 2013
Posty: 5163
Skąd: Europa

Wysłany: 2014-03-13, 13:23   

Wybaczcie mi moją ignorancję. Nie miałam dostępu do mediów, kiedy przez Polskę przetaczała się fala dyskusji i artykułów, dlatego pozwolę sobie zadać kilka pytań, bo nie za bardzo jestem osadzona w kontekście wypowiedzi i argumentów, jakimi epatowano w przestrzeni publicznej.

Gumiss napisał/a:
dzieci w przedszkolnym wieku już są przebierane itp,


Przebierane za kogo i w jakim celu i w jakim sensie łączy się to z dżęderem?

Gumiss napisał/a:
UKIERUNKOWYWANE


Na co? Na orientację seksualną? Na bycie chłopcem, dziewczynką, kimś neutralnym płciowo? Czy jeszcze na coś innego?

Gumiss napisał/a:
Osobiście już nie mam nic przeciwko równości, ale jakoś ze względów estetycznych 2 facetów pod rękę na mieście mi nie leży...


To jest również kwestia płci kulturowej czy jednak orientacji seksualnej? o.0

Szkoda, że nie masz linku do artykułu. Kiedyś jakiś mi się o oczy obił straszący genderem wywołującym pedofilię, ale wtedy stwierdziłam, że szkoda czasu na kolejne straszenie pedofilią przy byle okazji... :)




Disqualified as a human being.
 
 
Gender
Gumiss 
Bez sensu..



Wiek: 35
Dołączył: 05 Mar 2014
Posty: 640
Skąd: śląskie

Wysłany: 2014-03-13, 13:40   

Mustela Nivalis napisał/a:
Przebierane za kogo i w jakim celu i w jakim sensie łączy się to z dżęderem?


Wystarczy w google wpisać "Gender w przedszkolach" Artykułów jest mnóstwo. Ja swojego nie pamiętam, bo jak zdałem sobie sprawę że większość tekstów które owa osoba wrzuca sobie na Face, śmierdzi aż nienawiścią i debilizmem. To go najzwyczajniej wywaliłem z grona znajomych. I tego tekstu niestety nie mogę znaleźć wybacz.

Mustela Nivalis napisał/a:
Na co? Na orientację seksualną? Na bycie chłopcem, dziewczynką, kimś neutralnym płciowo? Czy jeszcze na coś innego?

Na orientacje tak.



Mustela Nivalis napisał/a:
To jest również kwestia płci kulturowej czy jednak orientacji seksualnej? o.0


co ?




To umysł sprowadza człowieka na złą drogę, nie wrogowie czy nieprzyjaciele. (Budda)
"one thing, before I graduate...
never let your fear decide your fate."
 
 
Gender
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 11