Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Przesądy
Autor Wiadomość
PanFoster 
Hybris.



Dołączył: 14 Sty 2013
Posty: 5071
Skąd: dolnośląskie

Wysłany: 2013-12-25, 18:16   Przesądy

Słownik: «wiara w tajemnicze, nadprzyrodzone związki między zjawiskami, w fatalną moc słów, rzeczy i znaków; też: praktyki wynikające z tej wiary»

Święta Wikipedia: Przesąd (zabobon) – bezpodstawna, uparcie żywiona i niewrażliwa na argumentację wiara w istnienie związku przyczynowo-skutkowego między danymi zdarzeniami. Wypływać ono może ze stereotypów zakorzenionych w tradycji i kulturze. Jest pozbawione racjonalnych podstaw i niemożliwe do weryfikacji.
Najczęściej jest pozostałością dawnego systemu wierzeń, uważanego za przestarzałe formy magii, przejawy ciemnoty i zacofania (tak traktowano „pogańskie” wierzenia dawnych Słowian po wprowadzeniu w Polsce religii chrześcijańskiej).



Wierzycie w jakieś przesądy? Jeżeli tak, to w jakie? W jakim stopniu mają one wpływ na wasze życie? Znacie jakieś przesądy, które najbardziej utkwiły wam w pamięci?


Nie mogę zapomnieć pewnej sytuacji, gdy idąc gdzieś z kolegą przebiegł nam drogę czarny kot i kolega ten musiał wrócić się do domu. Nie było siły, która zmusiłaby go do dalszej podróży tą drogą. :D




Jakże wspaniałym tworem jest człowiek! Może chuchać na dłonie, aby je ogrzać i dmuchać na zupę, by ją ostudzić.
Ostatnio zmieniony przez Ella 2015-06-30, 18:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Przesądy
Krates
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-25, 18:25   

Ja nie wierze w przesądy. Czasami tylko mama wspomina jakie u niej panowały przesądy głównie właśnie wigilijne np. nie można się sprzeczać, kłócić bo będzie tak cały rok i jeszcze, że nie pożycza się w wigilie, ale już nie pamiętam dlaczego. :D

Co do czarnego kota to czasami tylko sobie z tego żartuje.

Int. Tost.




Ostatnio zmieniony przez PanFoster 2013-12-25, 18:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Przesądy
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-25, 18:56   

Nieodmienne zadziwia mnie popularny w moich stronach przesąd, że kiedy odpala się papierosa od świeczki, to jakiś marynarz umiera na morzu. Biorąc pod uwagę ilość rodzin marynarzy w Szczecinie i okolicach możecie sobie wyobrazić powszechne oburzenie, kiedy ktoś tak zrobi... Tylko jaki związek ma świeczka z morzem?

Kiedyś zostałam też opieprzona, bo na ślubie zrobiłam zdjęcie pannie młodej... bez pana młodego. Podobno miało to oznaczać, że niebawem zostanie wdową.

Naprawdę nie rozumiem jak można wierzyć w takie rzeczy... w sumie to reigie też są poza moim zakresem pojmowania. :D




 
 
Przesądy
Pomanita 
Baba



Wiek: 31
Dołączyła: 16 Cze 2013
Posty: 1019
Skąd: łódzkie

Wysłany: 2014-01-02, 21:15   

Ani trochę nie wierzę w przesądy, ale lubię ich przestrzegać. Założyłam na maturę czerwone majtki, ale nie spodziewałam się, że przyniosą mi szczęście. Nie przechodzę pod drabiną, nie odpalam fajki od świeczki, a przed egzaminem domagam się kopa w tyłek. Ot tak, po prostu, bo w sumie - dlaczego nie?



:wałek:

Dobroć można niekiedy znaleźć w środku piekła.
 
 
Przesądy
Pararellus
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-03, 16:38   

Wierzę w przesądy, które do tej pory się sprawdziły. Rozsypana sól niejednokrotnie przyniosła ze sobą kłótnię, witanie się przez próg mieszkania także doprowadziło do pewnych nieprzyjemności.



 
 
Przesądy
Surev
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-06, 01:14   

Nie wierzę w przesądy.
PanFoster napisał/a:
Znacie jakieś przesądy, które najbardziej utkwiły wam w pamięci?

Znajomi rodziców zaproponowali im, aby oboje byli chrzestnymi ich dziecka. Matka odmówiła, bo podobno panuje przesąd, że od tego może rozpaść się małżeństwo czy coś tym stylu.




 
 
Przesądy
SadisticVicky
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-06, 09:24   

Mam na to pewien sposób: przestrzegam tylko tych przesądów, które przynoszą szczęście. Bo po cóż sobie utrudniać życie? ;)



 
 
Przesądy
faja 



Wiek: 39
Dołączył: 13 Lut 2013
Posty: 80
Skąd: śląskie

Wysłany: 2014-08-06, 21:26   

Chochlik napisał/a:
Nieodmienne zadziwia mnie popularny w moich stronach przesąd, że kiedy odpala się papierosa od świeczki, to jakiś marynarz umiera na morzu. Biorąc pod uwagę ilość rodzin marynarzy w Szczecinie i okolicach możecie sobie wyobrazić powszechne oburzenie, kiedy ktoś tak zrobi... Tylko jaki związek ma świeczka z morzem?

Myślę, że jak podłączą w końcu prąd w Szczecinie, to ludzie przestaną używać świeczek i przesąd zniknie. :D

Nie wiem czy to podchodzi pod przesąd ale myślę, że wszystko jest nieuniknione. To co było, jest i będzie.




 
 
Przesądy
edzioo 


Wiek: 32
Dołączył: 01 Sie 2014
Posty: 34
Skąd: Polska

Wysłany: 2014-08-06, 22:59   

Niby w nie nie wierzę, ale jednak jak mam przejść pod drabiną czy coś to wolę nie ryzykować. Po co pogarszać coś co i tak jest złe.



 
 
Przesądy
renu 
Nothingman



Wiek: 32
Dołączył: 02 Maj 2014
Posty: 341
Skąd: małopolskie

Wysłany: 2014-08-06, 23:09   

Moja mama jest strasznie przesądna, nie mogę zabić pająka bo będzie burza, nie mogę rozsypać cukru bo przyjdą goście, w wigilie myje twarz w misce gdzie są pieniądze, mam w portfelu łuske z karpia z wigilii bo podobno przynosi szczęście, nie mogę stawiać jej torebki na ziemi bo pieniądze uciekają o drabinach i kotach już nie wspominając. Osobiście nie wierzę w tego typu rewelacje, ale trudno się tego pozbyć jeżeli ktoś został tak wychowany.



 
 
Przesądy
PanFoster 
Hybris.



Dołączył: 14 Sty 2013
Posty: 5071
Skąd: dolnośląskie

Wysłany: 2014-08-06, 23:09   

edzioo, czyli wierzysz. :D



Jakże wspaniałym tworem jest człowiek! Może chuchać na dłonie, aby je ogrzać i dmuchać na zupę, by ją ostudzić.
 
 
Przesądy
Surev
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-06, 23:23   

PanFoster napisał/a:
edzioo, czyli wierzysz.

Myślę, że tutaj może chodziło o wybieranie mniejszego zła. Jeżeli przesąd jest prawdą, nic złego się nie stanie, jeżeli jest tylko kłamstwem też nic się nie wydarzy.




 
 
Przesądy
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-07, 08:24   

edzioo napisał/a:
jak mam przejść pod drabiną czy coś to wolę nie ryzykować

Akurat przechodzenie pod drabiną może być niebezpieczne i bez wiary w przesądy. Zwłaszcza, kiedy stoi na niej murarz z tuzinem cegieł. :D

renu napisał/a:
nie mogę stawiać jej torebki na ziemi bo pieniądze uciekają

Nosisz torebkę?

freakshow napisał/a:
Jeżeli przesąd jest prawdą, nic złego się nie stanie, jeżeli jest tylko kłamstwem też nic się nie wydarzy.

To ograniczanie siebie oraz często narażanie się na kpiny osób postronnych. A zakład Pascala zawsze mnie śmieszył.




 
 
Przesądy
renu 
Nothingman



Wiek: 32
Dołączył: 02 Maj 2014
Posty: 341
Skąd: małopolskie

Wysłany: 2014-08-07, 10:31   

Chochlik napisał/a:

Nosisz torebkę?


Nie mogę stawiać JEJ torebki na ziemi.

Czego w Tym zdaniu nie zrozumiałaś? :D




 
 
Przesądy
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-07, 11:02   

renu, nie zrozumiałam dlaczego masz gdziekolwiek stawiać cudzą torebkę. Nosisz ją dokądś?



Ostatnio zmieniony przez 2014-08-07, 11:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Przesądy
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15