Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Kolekcjonerstwo
Autor Wiadomość
Krates
[Usunięty]

Wysłany: 2013-10-29, 18:19   

Dawno temu zbierałem kapsle miałem ich naprawdę sporą kolekcje (w tym kilka taki rzadkich :) ), potem znaczki, ale mała kolekcja.



 
 
Kolekcjonerstwo
rafiki
[Usunięty]

Wysłany: 2013-10-29, 22:28   

1. Zbieralem karty telefoniczne za mlodu , mialem okolo ponad 1500 w tym karty z izraela, afryki, usa, krajow europy ale wiekszosc mi ciocia z warszawy przysylala :) mam sentyment do kart telefonicznych (te z automatow heh)
2. Mam kolekcje alkoholu, okolo 25 butelek wodke, palinka, rozne likiery. Co roku dostarczam pare nowych butelek do znajomych badz z podrozy .. najlepsze okazy to wodka Beluga oraz Kalsknikov :P oraz Palinka z wegier 60% :) )




 
 
Kolekcjonerstwo
piec0
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-13, 12:16   

A ja zbieram monety i banknoty z różnych krajów i czasów czyli w jednym słowie numizmatyka. Jak ktoś by jakieś potrzebował lub chciał się zamienić to pisać bo mam ich dość sporo :)



 
 
Kolekcjonerstwo
Mustela Nivalis 
no longer human



Dołączyła: 19 Mar 2013
Posty: 5163
Skąd: Europa

Wysłany: 2013-12-13, 12:41   

Współczesnych też? Jakby co, żyję w Norwegii i gdyby jakiegoś norweskiego pieniążka zabrakło, można się ugadać. ;)



Disqualified as a human being.
 
 
Kolekcjonerstwo
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-13, 12:52   

piec0 napisał/a:
zbieram monety i banknoty z różnych krajów

Ale idziesz w kolekcjonerstwo czy inwestycje? Co sadzisz o monetach bulionowych? Tak myślę, czy nie zacząć ich przytulać...




 
 
Kolekcjonerstwo
piec0
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-13, 13:33   

Chochlik napisał/a:
Ale idziesz w kolekcjonerstwo czy inwestycje? Co sadzisz o monetach bulionowych? Tak myślę, czy nie zacząć ich przytulać...

Oczywiście kolekcjonerstwo, wujek sporo podróżuje po świecie i jak byłem młody to mi przywoził z jego wycieczek i tak zbieram zbieram i mam całką niezłą kolekcję.

Mustela Nivalis napisał/a:
Współczesnych też? Jakby co, żyję w Norwegii i gdyby jakiegoś norweskiego pieniążka zabrakło, można się ugadać. ;)


Ze Szwecji mam z Norwegii nie mam, ale na razie trzymaj jakieś grosiki w razie wprowadzenia euro. Ogólnie z Europy mam najmniej, bo kantor to żaden problem. Kiedyś się wymienimy jak będę miał też coś do zaoferowania Tobie :)




 
 
Kolekcjonerstwo
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-13, 13:34   

piec0 napisał/a:
wujek sporo podróżuje po świecie i jak byłem młody to mi przywoził z jego wycieczek i tak zbieram zbieram i mam całką niezłą kolekcję

Krugerrandy też przywoził? :D




 
 
Kolekcjonerstwo
Mustela Nivalis 
no longer human



Dołączyła: 19 Mar 2013
Posty: 5163
Skąd: Europa

Wysłany: 2013-12-13, 13:40   

piec0 napisał/a:
Ze Szwecji mam z Norwegii nie mam, ale na razie trzymaj jakieś grosiki w razie wprowadzenia euro.


Raczej wprowadzenie Euro kłóci się z interesami i polityką krajów Skandynawskich, które umyślnie zachowały swoje korony, a wprowadzanie tej waluty w Norwegii, która dodatkowo do UE nie należy (i należeć nie będzie) to raczej nie nastąpi.

Ja monet nie zbieram, po prostu oferuję wzbogacenie kolekcji (bezinteresownie w przypadku bilonu, z banknotami już różnie :P ). Lepiej się spieszyć, bo właściwie Skandynawia bardzo intensywnie się przymierza do przejścia na elektroniczny obieg pieniądza.




Disqualified as a human being.
 
 
Kolekcjonerstwo
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-13, 13:41   

Mustela Nivalis napisał/a:
Lepiej się spieszyć, bo właściwie Skandynawia bardzo intensywnie się przymierza do przejścia na elektroniczny obieg pieniądza.

Rozwiń.




 
 
Kolekcjonerstwo
piec0
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-13, 13:45   

Chochlik napisał/a:

Krugerrandy też przywoził? :D


Niestety nie :P




 
 
Kolekcjonerstwo
Mustela Nivalis 
no longer human



Dołączyła: 19 Mar 2013
Posty: 5163
Skąd: Europa

Wysłany: 2013-12-13, 14:04   

Już rozwijam.
Może z tym pośpiechem się pospieszyłam, ale tak jest. Najpierw usłyszałam to na wykładzie, potem wyczytałam parę artykułów, do których nie wiem, czy teraz dotrę (ale spróbuję), albo które musiałabym przetłumaczyć i widziałam kilka kampanii.

Zarówno w Szwecji jak i w Norwegii jest wyraźna tendencja do przerzucenia się na płatności elektroniczne. Banknoty i bilon nie są preferowane, stopniowo się wycofuje je z produkcji z powodu nieopłacalności (podobna historia, jak z naszymi monetami jednogroszowymi) i jest wywierana duża presja, nawet na osoby starsze, na zarzucenie płatności banknotami. Właściwie, to ciężko jest kupić bilet na przejazdy komunikacji miejskiej za gotówkę, w niektórych rejonach takiej możliwości po prostu nie ma - zniesiono ją i ta tendencja się rozprzestrzenia powoli na inne dziedziny życia.

Do wprowadzenia obiegu bezgotówkowego dąży najintensywniej Szwecja, choć i w Norwegii ta tendencja jest dość widoczna. Poniekąd noszenie ze sobą pieniędzy staje się tu retro i służy do dawania "datków" żebrakom/muzycznym grajkom/ulicznych kwest etc.

Argumentuje się to głównie wygodą, bezpieczeństwem (sic!), obniżeniem kosztów prowadzenia biznesu i wydatków państwa. Inicjatywa jest wspierana przez jakiś najgłówniejszy szwedzki bank (nie znam nazwy) i inne ważne organy, odbywa się silny lobbing, a także co jakiś czas wychodzą szeroko zakrojone kampanie społeczne, do których włączają się znane osobistości, by przekonać "wątpiących". Zważywszy na to, że są to państwa (nad)opiekuńcze, w których wierzy się, że elektroniczne płatności są bezpieczne i dobre dla obywateli, sytuacja jest bardzo prawdopodobna i pozostaje kwestią czasu.




Disqualified as a human being.
Ostatnio zmieniony przez Mustela Nivalis 2013-12-13, 14:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kolekcjonerstwo
piec0
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-13, 14:07   

Mustela Nivalis napisał/a:
Już rozwijam.
Może z tym pośpiechem się pospieszyłam, ale tak jest. Najpierw usłyszałam to na wykładzie, potem wyczytałam parę artykułów, do których nie wiem, czy teraz dotrę (ale spróbuję), albo które musiałabym przetłumaczyć.

Zarówno w Szwecji jak i w Norwegii jest wyraźna tendencja do przerzucenia się na płatności elektroniczne. Banknoty i bilon nie są preferowane, stopniowo się wycofuje je z produkcji z powodu nieopłacalności (podobna historia, jak z naszymi monetami jednogroszowymi) i jest wywierana duża presja, nawet na osoby starsze, na zarzucenie płatności banknotami. Właściwie, to ciężko jest kupić bilet na przejazdy komunikacji miejskiej za gotówkę, w niektórych rejonach takiej możliwości po prostu nie ma - zniesiono ją. Do wprowadzenia obiegu bezgotówkowego dąży najintensywniej Szwecja, choć i w Norge ta tendencja jest widoczna. Poniekąd noszenie ze sobą pieniędzy staje się tu retro.

Argumentuje się to głównie wygodą, bezpieczeństwem (sic!), obniżeniem kosztów prowadzenia biznesu i wydatków państwa. Inicjatywa jest wspierana przez jakiś najgłówniejszy szwedzki bank (nie znam nazwy) i inne ważne organy, odbywa się silny lobbing, a także co jakiś czas wychodzą szeroko zakrojone kampanie społeczne, do których włączają się znane osobistości, by przekonać "wątpiących". Zważywszy na to, że są to państwa (nad)opiekuńcze, w których wierzy się, że elektroniczne płatności są bezpieczne i dobre dla obywateli sytuacja jest bardzo prawdopodobna.


Kurcze, grubo. Kontrola świata i robienie hajsu na wszystkim jak się da. Bogaci będą mieć jeszcze więcej a biedni mniej... normalka. A jak tam u was z ciapatymi ?




 
 
Kolekcjonerstwo
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-13, 14:09   

Mustela Nivalis napisał/a:
jest wywierana duża presja, nawet na osoby starsze, na zarzucenie płatności banknotami

Odbywa się to jak u nas - plastik, pin i do widzenia, czy jakiś inny system?

Mustela Nivalis napisał/a:
bezpieczeństwem (sic!)

Zależy jak to ując. Faktycznie bezpieczeństwo jest większe w sytuacji, kiedy ktoś nas okradnie. Z drugiej strony banalnie łatwo nas śledzić, a oszukiwanie systemu wydaje się jakby łatwiejsze. Jak choćby niedawna (w Polsce) sprawa z 'potwierdzaniem danych' do umowy o pracę, które powodowało, że się zostawało właścicielem ogromnego kredytu... którego nigdy się nie widziało, ale trzeba było spłacać.




 
 
Kolekcjonerstwo
Mustela Nivalis 
no longer human



Dołączyła: 19 Mar 2013
Posty: 5163
Skąd: Europa

Wysłany: 2013-12-13, 14:21   

Chochlik napisał/a:
Odbywa się to jak u nas - plastik, pin i do widzenia, czy jakiś inny system?


System ten sam. Z bonusami - tutaj karta płatnicza jest też jednocześnie dowodem tożsamości (Norwedzy nie mają dowodów osobistych). Mój mąż ma na swojej swoje zdjęcie, dane osobowe plus jeszcze coś - jak wróci z pracy, to mogę cyknąć fotkę. Posiada też takie malutkie urządzenie wielkości pendrive'a, którego musi używać za każdym razem, kiedy się loguje na swoje konto, bez niego nie wykona żadnej transakcji. Podejrzewam, że za każdym razem po podaniu pinu otrzymuje jednorazowy kod bezpieczeństwa pozwalający mu się logować, ale musiałabym to jeszcze zweryfikować.


Chochlik napisał/a:
Z drugiej strony banalnie łatwo nas śledzić


W Norwegii finanse są jawne. Możesz wygooglować sobie każdego, kogo zechcesz i dowiedzieć się, ile zarabia i czy płaci podatki (i jeśli tak, to ile). Ludzie zrzekają się sporej części prywatności na rzecz swojego bezpieczeństwa (jakkolwiek ich państwo to rozumie) i większych problemów, o ile mi wiadomo z tym nie mają.
Chochlik napisał/a:
Jak choćby niedawna (w Polsce) sprawa z 'potwierdzaniem danych' do umowy o pracę, które powodowało, że się zostawało właścicielem ogromnego kredytu..
.

Tutaj chyba przyznawanie kredytu okupione jest większą papierologią, więc nie jest to możliwe.




Disqualified as a human being.
Ostatnio zmieniony przez Mustela Nivalis 2013-12-13, 14:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kolekcjonerstwo
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-13, 14:22   

piec0 napisał/a:
A jak tam u was z ciapatymi ?

Nie sądzę, żeby rozmowa o dalmatyńczykach pasowała do tego tematu. Proponuję przenieść się do "Czworonożnej kompanii" albo "Do Norwegii nogi niosą".




 
 
Kolekcjonerstwo
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 11