Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Czy jest sens dyskutować?

Czy jest sens prowadzić dyskusję z osobą o innym poglądzie?
Tak
79%
 79%  [54]
Nie
19%
 19%  [13]
Nie wiem/Nie obchodzi mnie to
1%
 1%  [1]
Głosowań: 68
Wszystkich Głosów: 68

Autor Wiadomość
Scarlet Halo
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-22, 10:56   Czy jest sens dyskutować?

"Z gustami się nie dyskutuje"
"I tak mnie nie przekonasz"
"Ja wiem swoje, a Ty swoje"
"Nie myśl tyle"


Bardzo często czy to na forach internetowych różnej maści czy w realnym życiu spotykam się z ludźmi wyraźnie niechętnymi do tego aby dyskutować. Nawet na filmwebie czasem ciężko porozmawiać o zwykłym filmie tak aby nie zostać strollowanym czy zhejtowanym. No i te argumenty typu "ściana", których część wypisałam powyżej podważające sens każdej dyskusji. Czy według Was jest sens dyskutować z osobą o innych poglądach? Jaki jest cel i sens takiej dyskusji (o ile istnieje)? Lubicie dyskutować? Są jakieś tematy, których wolicie nie poruszać? Co można zyskać w takiej rozmowie? Co można stracić? Dlaczego ludzie mogą tego nie lubić?




 
 
Czy jest sens dyskutować?
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-22, 11:12   

To taka 'sztuka dla sztuki' - przyjemność sama w sobie, więc sądzę że warto. No i można lepiej poznać kogoś (też po tym czy użyje tego 'ściennego' argumentu) i znaleźć więcej argumentów dla swoich racji lub przeciwnie - przekonać się do czyichś racji. Nawet nie wspomnę, że to taki trening logiki, erudycji, elokwencji i szybkości myślenia :)



 
 
Czy jest sens dyskutować?
megi-s 
piguła


Dołączyła: 29 Lis 2010
Posty: 2687
Skąd: wielkopolskie

Wysłany: 2013-03-22, 15:15   

Lubię dyskutować. Mogę brać udział w dyskusjach na różne tematy. Jak nie znam danego tematu to słucham ewentualnie zadaję pytania. Można poznać nowe opinie, zdanie innych itd:. Wszystko to co napisałyście wyżej. No a jak ktoś nie ma argumentów no to z taką osobą dyskusja nie ma sensu, bo padną "argumenty" nie do przejścia. Jednak mimo wszystko warto dyskutować.



AMOR OMNIA VINCIT
:piguła:
 
 
Czy jest sens dyskutować?
belial71 



Wiek: 52
Dołączył: 14 Mar 2013
Posty: 91
Skąd: mazowieckie

Wysłany: 2013-03-22, 15:31   

Bardzo lubię dyskusje , pozwalaja poznać poglady innych ludzi a przez poglady poznac i troche ludzi. ?wiat bez dyskusji byłby nudny.



Strach wiedzie do gniewu, gniew do nienawiści, nienawiść prowadzi do cierpienia
Mistrz Yoda
 
 
 
Czy jest sens dyskutować?
toxic
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-22, 15:40   Re: Czy jest sens dyskutować?

Emaleth napisał/a:

argumenty typu "ściana", których część wypisałam powyżej podważające sens każdej dyskusji.

Jak padają takie argumenty to nie ma sensu... bardzo często takie argumenty mogą paść przy skrajnie odmiennych poglądach lub gdy jedna ze stron nie chce kontynuować dyskusji lub brakuje jej argumentów.
Emaleth napisał/a:
Co można zyskać w takiej rozmowie?

Choćby nowe spojrzenie, czy poznać kogoś poprzez jego poglądy.
Emaleth napisał/a:
Dlaczego ludzie mogą tego nie lubić?

Jeśli są niepewni swoich racji, nie mają zdania, albo po prostu nie obchodzi ich co kto myśli, mogą być chorobliwie nieśmiali i uważają że nie mają prawa mieć swojego zdania a co dopiero go wygłaszać.... Powodów może być baaardzo wiele.




 
 
Czy jest sens dyskutować?
Euphoriall 



Wiek: 34
Dołączyła: 18 Gru 2009
Posty: 10445
Skąd: świat

Wysłany: 2013-03-22, 16:32   

Łoo.. swego czasu uwielbiałam dyskutować na forach internetowych. Szczególnie z Kaszaną (kto go pamięta ręka w górę :D ). Teraz mi się nie chce przegrzewać mózgownicy bo dyskutować też trzeba umieć a pierdzielić trzy po trzy typu "o gustach się nie dyskutuje" to każdy potrafi. Rozleniwiłam się i nawet jeżeli mam coś po powiedzenia to wolę siedzieć cicho bo jak sobie pomyślę, że wypadałoby kontynuować rozmowę (bo nie lubię olewać rozmówcy)... nie, nie mam weny.



Przejęcie kontroli nad światem za pomocą łyżeczki i waty cukrowej
Na przypale, albo wcale - o tym będą musicale!
Jak widelcem kompot jesz.
 
 
Czy jest sens dyskutować?
RobertIslay 
Boję się szerszeni.



Wiek: 39
Dołączył: 28 Sie 2012
Posty: 990
Skąd: świat

Wysłany: 2013-03-22, 16:38   

Nie lubię dyskutowac, bo często dyskusja kończy się emocjonalnym starciem. Ciężko jest kontolowac i siebie i drugą osobę, szczególnie kiedy temat jest kontrowersyjny. Jest jeszcze jedno - ostatnio, szczególnie w Polsce, jeśli ktoś ma inne zdanie niż Ty, to traktujesz go jak wroga. Jest to powielenie tego co od kilku lat dzieje się w polityce - "Moja prawda jest mojsza niż Twojsza, a w ogóle moja prawda jest NAJMOJSZA" - Cytat (pewnie niedokładny) z "Dnia ?wira".



My jsme Borg. Odpor je marny, budete asimilovani!
Ostatnio zmieniony przez RobertIslay 2013-03-22, 16:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Czy jest sens dyskutować?
Niewidzialny 



Dołączył: 24 Lut 2013
Posty: 133
Skąd: Polska

Wysłany: 2013-03-23, 04:17   

Emaleth napisał/a:
Czy według Was jest sens dyskutować z osobą o innych poglądach? Jaki jest cel i sens takiej dyskusji (o ile istnieje)? Lubicie dyskutować? Są jakieś tematy, których wolicie nie poruszać? Co można zyskać w takiej rozmowie? Co można stracić? Dlaczego ludzie mogą tego nie lubić?

Sens jest, ale to zależy, bo ktoś może mieć inne poglądy i potrafić dyskutować nie robiąc pod koniec tematu, jak to świetnie RobertIslay określił, starcia emocjonalnego, a z innymi właśnie jest argument typu "ściana" i wtedy koniec dyskusji.
Większość ludzi nie wie na czym polega dyskusja, rodzą się później konflikty, a przecież dyskusja ma nim zapobiegać. Ja lubię dyskutować i dyskutuję nawet jeśli mało znam się na jakimś problemie/temacie. No chyba, że pojawi się temat, którego wolę nie poruszać ani nie brać udziału, bo wyczuję, że nie ma sensu, ponieważ pojawili się ludzie, którzy dyskutować nie potrafią.
Przez dyskusję poznaję drugiego człowieka i nie jest to tylko "jego" spojrzenie na świat/temat, cokolwiek, ale widzę też jaki jest "w środku", czyli właśnie chodzi mi o te emocje.
Stracić to można nerwy...serio jak rozmawiam z kimś, kto właśnie robi z dyskusji szum, albo typowo NARZUCA mi swoje racje, kiedy wystarczyłoby wytłumaczyć swoje poglądy.
Ludzie mogą tego nie lubić, bo trafili, na przykład, na ludzi typowo narzucających poglądy i się zwyczajnie zniechęcili.




 
 
Czy jest sens dyskutować?
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-24, 13:52   

RobertIslay napisał/a:
szczególnie kiedy temat jest kontrowersyjny

Kiedy temat jest kontrowersyjny? Jeśli byśmy mieli to oceniać po zawartości działu kontrowersyjnego na forum, to każdy temat poważniejszy niż 'co jedliście na obiad' jest kontrowersyjny.




 
 
Czy jest sens dyskutować?
niedźwiedź666 
Inferno...



Wiek: 27
Dołączył: 05 Sty 2013
Posty: 167
Skąd: ...z Ciemności...

Wysłany: 2013-03-24, 19:56   

Nigdy nie próbuję raczej z nikim dyskutować. Powodem jest za mało argumentów, poczucie, że i tak praktycznie nikt nie uszanuję tego co ja myślę... a mam taki światopogląd, że jest raczej więcej osób, które mnie nienawidzą, a garstka, która ''w miarę'' trzyma moją stronę... chociaż to się zmieniło i nie został nikt :)



Dźwigasz brzemię co jak kamień kolana gnie
co do domu ciągle woła
zapomniałeś sam co prawdą jest, a co nie
czy ją jeszcze znaleźć zdołasz...
 
 
Czy jest sens dyskutować?
Alistair 



Wiek: 31
Dołączył: 02 Cze 2013
Posty: 295
Skąd: Południe

Wysłany: 2013-08-06, 02:33   

Jasne, że jest sens, nie zawsze jedna ze stron ma racje, a taką dyskusją często można sobie to uświadomić. Bywa, że obydwie strony kierują sie dobrze, ale jakby innymi kategoriami i wtedy dyskusja nabiera smaku. Osobiście sam lubię z kimś podyskutować, niekoniecznie upierając się na siłe przy swoim(no może wtedy gdy mam większą wiedze bądz fascynacje bieżącym tematem), ale rola obserwatora czy słuchacza też nie jest mi obca.

ort. | muszkieterka




Żadna rzecz zewnętrzna nie może uszczęśliwić
człowieka, który wewnątrz siebie
nie posiada szczęścia.
Ostatnio zmieniony przez 2013-08-06, 10:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Czy jest sens dyskutować?
Nightingale 



Dołączyła: 08 Maj 2013
Posty: 174
Skąd: Zakazany Las

Wysłany: 2013-08-14, 20:16   

Owszem, jest sens, zawsze można osobnika przekonać do swoich racji i wyperswadować błędne opinie :D



Natknąłem się na roztrzaskaną płytę
I twoje zwłoki z ziemi wyrzucone.
Szukałem spojrzenia, które tak kochałem.
Patrzę - oczy wypalone.
 
 
Czy jest sens dyskutować?
Ainoria 
Żebrząca o miłość



Wiek: 31
Dołączyła: 16 Maj 2013
Posty: 104
Skąd: śląskie

Wysłany: 2013-08-14, 22:34   

Nigdy nie dyskutuję. Gdy wiem, że ktoś ma inne poglądy niż ja - kończę rozmowę. Jestem kiepskim rozmówcą, a dyskusje w ogóle nie wchodzą w grę. Jestem zbyt uległa i wiem, że po kilku godzinach takiego tłumaczenia mi czegokolwiek... uwierzę w to i sama zacznę tak myśleć. Bo jak właściwie dyskutować nie mając własnego zdania?



,,Gdybym mógł, gdybym tak mógł wydrzeć sobie serce i odrzucić serce, i być bez serca. ”
 
 
Czy jest sens dyskutować?
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-14, 22:41   

Ainoria napisał/a:
Bo jak właściwie dyskutować nie mając własnego zdania?

Ainoria napisał/a:
Gdy wiem, że ktoś ma inne poglądy niż ja

To masz, czy nie masz?
Może po prostu powinnaś przemyśleć swoje poglądy, żeby wiedzieć dlaczego uważasz tak a nie inaczej. Nie chodzi o to, że namawiam cię do kłótni, ale wtedy nie będziesz tak bardzo podatna na wpływy.




 
 
Czy jest sens dyskutować?
Ainoria 
Żebrząca o miłość



Wiek: 31
Dołączyła: 16 Maj 2013
Posty: 104
Skąd: śląskie

Wysłany: 2013-08-14, 23:27   

rozwielitka napisał/a:
To masz, czy nie masz?

Może inaczej - zdaje mi się, że mam. W trakcie rozmowy powoli tracę tę pewność.
Chociaż dalej nie jestem pewna, czy nie przeczę samej sobie...

rozwielitka napisał/a:
Może po prostu powinnaś przemyśleć swoje poglądy, żeby wiedzieć dlaczego uważasz tak a nie inaczej. Nie chodzi o to, że namawiam cię do kłótni, ale wtedy nie będziesz tak bardzo podatna na wpływy.

Zapewne masz rację, jednak ciężko jest mi się zmotywować, by to zrobić. Trudność sprawia mi takie myślenie. Ciężko jest, nawet sobie samej, coś udowodnić, dojść do konsensusu. O uargumentowaniu swoich opinii nie ma nawet mowy.




,,Gdybym mógł, gdybym tak mógł wydrzeć sobie serce i odrzucić serce, i być bez serca. ”
 
 
Czy jest sens dyskutować?
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 15