Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Trzeba czy nie trzeba przestrzegać pisowni?
Autor Wiadomość
Zero
[Usunięty]

Wysłany: 2014-04-09, 20:04   

Poprawnie powinno być "prośba", bo od "prosić(o coś)".



 
 
Trzeba czy nie trzeba przestrzegać pisowni?
Sadist 
BPD



Wiek: 28
Dołączyła: 18 Sty 2010
Posty: 4127
Skąd: łódzkie

Wysłany: 2014-04-09, 20:06   

Zero napisał/a:
powinno być "prośba", bo od "prosić(o coś)".


To samo powiedziałam polonistce, a ona na to, że popełniam błąd.




 
 
Trzeba czy nie trzeba przestrzegać pisowni?
Zero
[Usunięty]

Wysłany: 2014-04-09, 20:11   

Ja bym wtedy odpowiedział, że ma rację z tym błędem, ale niestety nic na niego nie poradzę, bo to nie ja jestem od zwalniania z pracy nauczycieli, którzy nie mają odpowiednich kwalifikacji.



 
 
Trzeba czy nie trzeba przestrzegać pisowni?
Sadist 
BPD



Wiek: 28
Dołączyła: 18 Sty 2010
Posty: 4127
Skąd: łódzkie

Wysłany: 2014-04-09, 20:15   

Bez przesady, to dobra polonistka, ale chcę się dowiedzieć, czy również nieomylna. A jakie zdanie na ten temat mają nasi forumowi humaniści?



 
 
Trzeba czy nie trzeba przestrzegać pisowni?
Vanilla 


Wiek: 29
Dołączyła: 27 Lut 2014
Posty: 1562
Skąd: mazowieckie

Wysłany: 2014-04-09, 20:49   

O, to ja też dorzucę coś od mojej polonistki...

Czy "w każdym bądź razie" jest poprawne? Kiedyś słyszałam, że to niepoprawny miks "bądź co bądź" i "w każdym razie" i nie powinno się tak mówić, ale wspomniana polonistka często takiego zwrotu używa...




 
 
Trzeba czy nie trzeba przestrzegać pisowni?
Zero
[Usunięty]

Wysłany: 2014-04-09, 20:52   

Z tego co pamiętam to w mowie potocznej "w każdym bądź razie" jest dopuszczalne.



 
 
Trzeba czy nie trzeba przestrzegać pisowni?
Evi 



Wiek: 31
Dołączyła: 28 Gru 2011
Posty: 3504
Skąd: wielkopolskie

Wysłany: 2014-04-09, 21:16   

Wiele jest błędów, które sami popełniamy, bo wynikają z przyzwyczajenia. I sądzę, że w przypadku tej polonistki właśnie tak jest z "w każdym bądź razie". Ja się staram tego wystrzegać jak ognia, jednak czasem mi się wymsknie. :D Ale sama na sobie stosuję terror psychiczny, by używać formy "w każdym razie". Podobnie mam z włączaniem. Dobrze wiem, że poprawna forma to włączać, jednak często mówiąc, mówię "włańczać", właśnie z przyzwyczajenia. :roll3:



 
 
 
Trzeba czy nie trzeba przestrzegać pisowni?
Adriaen 
Adriaen



Wiek: 27
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 5632
Skąd: Polska

Wysłany: 2014-04-09, 21:18   

Sadist napisał/a:
A jakie zdanie na ten temat mają nasi forumowi humaniści?

Akurat nie humanista (informatyk), ale raczej prośba.

słownik





Okay, whatever, one man's trash is another man's treasure

 
 
Trzeba czy nie trzeba przestrzegać pisowni?
Mustela Nivalis 
no longer human



Dołączyła: 19 Mar 2013
Posty: 5163
Skąd: Europa

Wysłany: 2014-04-09, 21:20   

Uzus uzusem.

http://poradnia.pwn.pl/li...razie%22&kat=18

Sadist napisał/a:
Bez przesady, to dobra polonistka, ale chcę się dowiedzieć, czy również nieomylna.


Errare humanum est. Nawet polonistom zdarzają się błędy, to normalne, sęk w tym czy potrafią się do nich przyznać czy brną w zaparte w obawie przed utratą autorytetu pośród uczniów. Słownik PWN nie zna "poźby", nawet jak go ładnie o to poprosić. Watpliwe też, aby to była oboczność, raczej zwykłe udźwięcznienie. Znalazłam nawet ową prośbę, jako przykład w definicji upodobnień fonetycznych.

Cytat:
W języku polskim następuje pod wpływem sąsiadującej spółgłoski dźwięcznej (ale nie półotwartej - nie mówimy pozła tylko posła). Na przykład w słowie prośba pod wpływem sąsiadującej spółgłoski dźwięcznej b wymawiamy spółgłoskę ź, chociaż piszemy ś.




Disqualified as a human being.
 
 
Trzeba czy nie trzeba przestrzegać pisowni?
Arya
[Usunięty]

Wysłany: 2014-04-10, 05:57   

Sadist napisał/a:
To może i ja o coś zapytam... Polonistka kilka zajęć temu próbowała mi wmówić, że pisze się proźba zamiast prośba... Tłumaczyła to jakąś obocznością, o ile się nie mylę... No i jestem wryta w ścianę, bo całe życie byłam przekonana, że jednak ś jest poprawne... A nawet na gadu podkreśla mi wersję z ź... Więc jak to w końcu jest?

Mustela Nivalis napisał/a:
Watpliwe też, aby to była oboczność, raczej zwykłe udźwięcznienie. Znalazłam nawet ową prośbę, jako przykład w definicji upodobnień fonetycznych.

Tak jak pisze Łasica, jest to forma niepoprawna. Ten błąd pewnie stąd, że to "b" pojawia się tylko na poziomie fonetycznym (czyli tak jak mówimy - powiemy proźba, a nie prośba) i fonologicznym, natomiast zapis ortograficzny dopuszcza tylko jedną właściwą opcję.




 
 
Trzeba czy nie trzeba przestrzegać pisowni?
metanoied 
Dance of Eternity.



Wiek: 32
Dołączył: 15 Sty 2013
Posty: 458
Skąd: lubelskie

Wysłany: 2014-04-11, 13:31   

Ja też potwierdzam, że pisze się 'prośba'. Nawet wszelkie oficjalne pisma największych korporacji piszą to słowo właśnie tak, co tylko potwierdza omylność tej nauczycielki. Nie mamy w języku polskim aż tak wiele wyrazów, gdzie występują tego typu oboczności. Ostatnio natknąłem się w rozmowie na jedno ciekawe słowo, które można tu wymienić - subskrypcja. Mimo faktu, że jest powiązane ze słowami takimi jak subskrybent, czy subskrybować, to poprawną formą subskrypcji jest ta napisana przez 'p' ;) Wiele osób zwyczajnie musi się nad tym zastanowić, gdy chce użyć tego słowa w rozmowie :)



Why are you leaving...?
You trust me because I'm lying.
Only a fool would be this kind to me
You...
 
 
 
Trzeba czy nie trzeba przestrzegać pisowni?
lekkapatologia 
Sinusoida



Wiek: 32
Dołączyła: 11 Sty 2014
Posty: 1817
Skąd: kujawsko-pomorskie

Wysłany: 2014-04-11, 14:25   

Vanilla napisał/a:
Czy "w każdym bądź razie" jest poprawne? Kiedyś słyszałam, że to niepoprawny miks "bądź co bądź" i "w każdym razie" i nie powinno się tak mówić, ale wspomniana polonistka często takiego zwrotu używa...
Nie powinno sam prof. Miodek nie każe :D



Nie wiem jak ty. Mało ludziom wierzę
Mam wrażenie, że się gubią, kiedy mówią szczerze
Czuję, czuję, że pulsują moje bzduromierze.
 
 
Trzeba czy nie trzeba przestrzegać pisowni?
Mustela Nivalis 
no longer human



Dołączyła: 19 Mar 2013
Posty: 5163
Skąd: Europa

Wysłany: 2014-04-11, 14:31   

Kwestia poprawności dwóch powyższych problemów nie stanie się bardziej wiarygodna, jeśli potwierdzi ją 1/3 użytkowników tego forum. Dajcie spokój, już wystarczy, wystarczy. ;)



Disqualified as a human being.
 
 
Trzeba czy nie trzeba przestrzegać pisowni?
Gość

Wysłany: 2014-04-24, 20:16   

Krótka piłka ci czy tobie?



 
 
Trzeba czy nie trzeba przestrzegać pisowni?
Adriaen 
Adriaen



Wiek: 27
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 5632
Skąd: Polska

Wysłany: 2014-04-24, 21:03   

Krzychu,
Cytat:
Formy tobie używamy, gdy chcemy na nią położyć akcent, np. Tobie się to podoba? Formy ci używamy w pozycji nieakcentowanej, np. Podoba ci się to? Położenie zaimka po czasowniku lub nie jest tutaj kwestią bez znaczenia. Są sytuacje, które uzasadniają użycie formy akcentowanej po czasowniku, np. przy kontrastowaniu: Wszystko zawdzięczam tobie, nie jej.


źródło





Okay, whatever, one man's trash is another man's treasure

 
 
Trzeba czy nie trzeba przestrzegać pisowni?
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 12