Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Grupa krwi
Autor Wiadomość
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-09, 15:17   

thnks napisał/a:
rozwielitka napisał/a:
A1+
nie wiedziałam, że taka grupa jest! :O


Jest. I to nawet całkiem popularna. Za ciocią Wikipedią:
Wikipedia napisał/a:
Znaczenie kliniczne ma również zróżnicowanie w grupie A. Wyróżnia się podgrupę A1, która występuje u ok. 80% populacji, podgrupę A2 oraz inne rzadkie podgrupy (A3, Aint, AX, Am). Istotą różnicy w podgrupach jest aktywność dziedziczonej glikozylotransferazy, która ma największą aktywność u osób z A1. W rezultacie u osób z podgrupą A2 może dojść do występowania naturalnych przeciwciał anty-A1.

Fenotypową grupę krwi (kliniczną) kodują odpowiednio:

Grupę A1 mają osoby o genotypie: A10, A1A1, A1A2
Grupę A2 mają osoby o genotypie: A2A2 lub A20
Grupę B mają osoby o genotypie: BB lub B0
Grupę A1B mają osoby o genotypie: A1B
Grupę A2B mają osoby o genotypie: A2B
Grupę 0 mają osoby o genotypie: 00


(wszędzie gdzie są te 1, 2, 3, int, X, m ma być indeks dolny)
A co do genotypu to mam A10 :)




Ostatnio zmieniony przez 2013-04-09, 15:23, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Grupa krwi
Sadist 
BPD



Wiek: 28
Dołączyła: 18 Sty 2010
Posty: 4127
Skąd: łódzkie

Wysłany: 2013-04-09, 15:19   

O, a wytłumaczy mi ktoś, czym jest konflikt serologiczny? Ponieważ ciocia wikipedia mówi nieco zbyt 'naukowym' językiem, którego Sadi nie obczaja.



 
 
Grupa krwi
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-09, 15:29   

Sadist napisał/a:
czym jest konflikt serologiczny?

Każdy z nas ma antygeny na krwinkach. Takie białka, które odpowiadają za identyfikację 'swój czy wróg'. Jeśli pojawia się wróg, czyli komórka z innymi niż swoje antygenami, to organizm produkuje przeciwciała mające zniszczyć wroga.

Kiedy matka ma krew Rh-, to rodząc dziecko z Rh+ zaczyna produkować przeciwciała mające zlikwidować 'dodatniego wroga'. Wróg się w czasie porodu ewakuował, wiec nic mu nie grozi (bo najczęściej wtedy krew matki i dziecka się miesza), ale jeśli znowu zajdzie w ciążę i znowu dziecko będzie miało dodatnie Rh, to organizm matki będzie zwalczał płód jako wroga. A Wtedy:
Wikipedia napisał/a:
przeciwciała IgG matki niszczą jego erytrocyty powodując głęboką niedokrwistość. Powoduje to zahamowanie rozwoju płodu. Może doprowadzić do jego obumarcia a następnie poronienia.


Oczywiście wszystko jest do zahamowania lekami, ale kiedyś to był poważny problem.

Sadi obczaja?




Ostatnio zmieniony przez 2013-04-09, 15:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Grupa krwi
Sadist 
BPD



Wiek: 28
Dołączyła: 18 Sty 2010
Posty: 4127
Skąd: łódzkie

Wysłany: 2013-04-09, 15:32   

A od czego zależy grupa krwi dziecka? Od grupy krwi ojca?



 
 
Grupa krwi
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-09, 15:41   

Sadist napisał/a:
od czego zależy grupa krwi dziecka?

Jest taka ładna tabelka nawet (zdaje się, że w gimnazjum się to przerabia):
Właściwie to tylko z grupy AB nie może wyjść 0, poza tym wszystkie kombinacje są możliwe. Przykład (autentyczny):
Moja matka ma grupę B0 Rh+ (Podaję od razu genotyp, ale w praktyce to 0 nie ma dla niej znaczenia)
Mój ojciec miał A1 Rh+ (a drugim allelem mogło być 0 lub też A - tego nie wiem)
W ten sposób ja mam A, jak ojciec, bo po mamie odziedziczyłam 0. Nie wiem, czy nie mam też jakiegoś 'ukrytego minusa'.
Pozostałe możliwe kombinacje mojej (mojego rodzeństwa) grupy krwi to:
B+, AB+ i (jeśli ojciec miał jako drugie 0) 0+.

Zagmatwałam?




 
 
Grupa krwi
Sadist 
BPD



Wiek: 28
Dołączyła: 18 Sty 2010
Posty: 4127
Skąd: łódzkie

Wysłany: 2013-04-09, 16:21   

Zagmatwałaś. Ogólnie to chodzi mi o to, że jeśli ja mam A Rh+, to jaką grupę krwi posiadałby ojciec mojego dziecka, gdyby powstał ten cały konflikt? I czy to ma w ogóle jakieś znaczenie, o.
Mama mi dziś wyskoczyła, żebym wiedziała, jaką grupę krwi ma B., żeby misie dziecko zdrowe urodziło kiedyś... Dlatego mnie to zaciekawiło.




 
 
Grupa krwi
meggi 
Wredota :D



Wiek: 37
Dołączyła: 15 Kwi 2011
Posty: 698
Skąd: z krańca świata

Wysłany: 2013-04-09, 16:25   

Sadist napisał/a:
Ogólnie to chodzi mi o to, że jeśli ja mam A Rh+, to jaką grupę krwi posiadałby ojciec mojego dziecka, gdyby powstał ten cały konflikt?

Musiałby mieć współczynnik RH ujemny.




Nie bójcie się, moje myśli są takie malutkie, że będę je i po śmierci rzucał wam na płatkach śniegu spadających z nieba. A w lecie? Namyślę się! Przecież nie umieram jeszcze.

----------
Bierny obserwator.
 
 
 
Grupa krwi
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-09, 16:27   

Sadist napisał/a:
jeśli ja mam A Rh+, to jaką grupę krwi posiadałby ojciec mojego dziecka, gdyby powstał ten cały konflikt?

Żadną. Żeby powstał konflikt między serologiczny między tobą i twoim dzieckiem TY musisz mieć Rh-. Nie ważne czy będziesz miała A, B, AB czy 0 - przy konflikcie matka musi mieć minus, a dziecko plus, czyli ojciec też musi mieć plus (i tego plusa przekazać dziecku, co też nie jest pewne).

meggi napisał/a:
Musiałby mieć współczynnik RH ujemny.

Niby z jakiej racji?




Ostatnio zmieniony przez 2013-04-09, 16:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Grupa krwi
Sadist 
BPD



Wiek: 28
Dołączyła: 18 Sty 2010
Posty: 4127
Skąd: łódzkie

Wysłany: 2013-04-09, 16:28   

meggi napisał/a:
Musiałby mieć współczynnik RH ujemny.


rozwielitka napisał/a:
Żadną. Żeby powstał konflikt między serologiczny między tobą i twoim dzieckiem TY musisz mieć Rh-


To jak w końcu? :D Jeśli ja mam plus, ten problem nie będzie mnie dotyczył? Czy będzie, jeśli B. będzie miał minus? (nie wiem, jaką on ma grupę krwi... on sam też nie wie)




Ostatnio zmieniony przez Sadist 2013-04-09, 16:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Grupa krwi
meggi 
Wredota :D



Wiek: 37
Dołączyła: 15 Kwi 2011
Posty: 698
Skąd: z krańca świata

Wysłany: 2013-04-09, 16:40   

Sadist, rozwielitka ma rację. Odwrotnie pomyślałam :) Przecież żeby nastąpił konflikt matka musi mieć RH-, ojciec- RH+ i oczywiście dziecko dziedziczy + po ojcu.

Mea culpa :oops:




Nie bójcie się, moje myśli są takie malutkie, że będę je i po śmierci rzucał wam na płatkach śniegu spadających z nieba. A w lecie? Namyślę się! Przecież nie umieram jeszcze.

----------
Bierny obserwator.
 
 
 
Grupa krwi
meggi 
Wredota :D



Wiek: 37
Dołączyła: 15 Kwi 2011
Posty: 698
Skąd: z krańca świata

Wysłany: 2013-04-09, 17:23   

Mercy napisał/a:
A co jeśli jest konflikt? Dziecko chore się urodzi?
Ja kiedyś gdzieś czytałam, ze wtedy tylko poród jest cięższy :D


Przy pierwszej ciąży nic się nie dzieje, bo krew matki i dziecka miesza się dopiero przy porodzie. Przy drugiej ciąży zaczynają się problemy, bo organizm reaguje na dziecko jak na intruza i ciężko jest donosić kolejne ciąże. Czasem jest to niemożliwe.

Ma znaczenie, kto ma minus, a kto plus. Tez kiedyś myślałam, że nie ma.

Choroba hemolityczna noworodka (łac. morbus haemolyticus neonatorum) – choroba, u której podłoża leży reakcja immunologiczna pomiędzy przeciwciałami klasy IgG, wytwarzanymi przez matkę a antygenami krwinek płodu. Występuje ona w przypadku, gdy matka z układem antygenów krwi Rh(-), uczulona na antygen D, rodzi dziecko, które posiada grupę krwi Rh(+) – jest to tzw. konflikt serologiczny.[/i
[i]
Choroba ta prowadzi do niedokrwistości i niedotlenienia organizmu dziecka, a w najgorszym wypadku do poronienia.




Nie bójcie się, moje myśli są takie malutkie, że będę je i po śmierci rzucał wam na płatkach śniegu spadających z nieba. A w lecie? Namyślę się! Przecież nie umieram jeszcze.

----------
Bierny obserwator.
Ostatnio zmieniony przez meggi 2013-04-09, 17:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Grupa krwi
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-11, 16:22   

Mercy napisał/a:
meggi, teraz wiem, ze ma (od dziś) ale czytałam kiedyś na jednym forum, że nie ma :/ i weź czasem czytaj innych...

A takie rzeczy, to się samemu sprawdza w podręcznikach lub chociażby w Wikipedii, a nie wierzy ludziom na forach :) Ewentualnie można było w szkole na lekcji uważać :P




 
 
Grupa krwi
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-11, 16:50   

W podstawówce też wiedziałaś jaką masz grupę krwi? Ja się dowiedziałam dopiero jak zaczęłam oddawać, czyli w ostatniej klasie liceum.



 
 
Grupa krwi
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2013-04-11, 17:10   

I zanim się dowiedziałaś na czym to polega nie interesowałaś się tym, bo cię to nie dotyczyło chociaż o tym nie wiedziałaś i musiałaś zaliczyć z tego sprawdzian?



 
 
Grupa krwi
Fenoloftaleina 
Fenoloftaleina



Wiek: 25
Dołączyła: 01 Paź 2012
Posty: 6439
Skąd: lubuskie

Wysłany: 2013-04-12, 23:57   

Ja się dowiedziałam na samym początku podstawówki ;p



She always has a smile
From morning to the night
 
 
 
Grupa krwi
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 15