Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa praca
Autor Wiadomość
craving 


Wiek: 30
Dołączyła: 30 Paź 2013
Posty: 1326
Skąd: podkarpackie

Wysłany: 2015-07-10, 11:34   

Chochlik, staż? Czyli czy pracowałam? Na umowę o pracę nigdy, ale chyba wlicza mi się nauka w technikum?



 
 
 
Nowa praca
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2015-07-10, 11:43   

Przysługuje ci w tej chwili zero dni urlopu. :D Z zakończeniem każdego przepracowanego miesiąca będziesz nabywać prawo do 1/12 docelowo przysługującego ci urlopu, czyli po 12 miesiącach przepracowanych będziesz miała prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Po przepracowaniu 5 lat (nie mogę doczytać jak się do urlopu mają umowy cywilnoprawne) nabędziesz prawo do 26 dni urlopu w roku i tak już będziesz miała do emerytury.

W ramach tych 20 czy 26 dni przysługują ci 4 dni urlopu na żądanie, które nie są uwzględniane w planie urlopowym i możesz je wziąć kiedy ci się zachce (nie więcej, niż 2 na raz), informując o tym pracodawcę minimum na godzinę przed rozpoczęciem pracy danego dnia.

Wymiar etatu nie ma wpływu na ilość dni wolnych.

Podczas urlopu wypoczynkowego przysługuje ci wynagrodzenie takie samo, jak za zwykły dzień pracy.

Jeszcze coś?

Edit.
Już doczytałam. Zlecenia i dzieła mają się nijak do wymiaru urlopu. Zaczynasz od zera.




 
 
Nowa praca
craving 


Wiek: 30
Dołączyła: 30 Paź 2013
Posty: 1326
Skąd: podkarpackie

Wysłany: 2015-07-10, 11:47   

Czyli kiedy najwcześniej będę mogła wziąć urlop lub NŻ? :drapanie:



 
 
 
Nowa praca
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2015-07-10, 11:49   

1/12 z 20 to 1,(6). Także po miesiącu możesz wziąć 1 dzień. Po dwóch miesiącach 2 i jeszcze ci jeden dzień z kawałkiem zostanie.



 
 
Nowa praca
craving 


Wiek: 30
Dołączyła: 30 Paź 2013
Posty: 1326
Skąd: podkarpackie

Wysłany: 2015-07-10, 11:55   

No ale przepracowałam już miesiąc... :drapanie: Pracuję od 14 maja...



 
 
 
Nowa praca
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2015-07-10, 11:59   

Ahh, to tego nie zanotowałam w mózgu. No to zaraz będziesz miała 3 miesiące, czyli 3/12, czyli 5 dni. Właściwie wtedy już masz prawo do tych 4 dni na żądanie. Teraz masz 3,2 dnia.



 
 
Nowa praca
craving 


Wiek: 30
Dołączyła: 30 Paź 2013
Posty: 1326
Skąd: podkarpackie

Wysłany: 2015-07-10, 12:04   

A czy mogą odmówić mi NŻ?



 
 
 
Nowa praca
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2015-07-10, 12:20   

Cytat:
Istnieją różne poglądy na temat tego czy pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na żądanie. Część ekspertów uważa, że jeśli pracownik zgłosi chęć skorzystania z urlopu na żądanie później niż przed przewidywaną porą rozpoczęcia pracy, pracodawca w tej sytuacji nie ma obowiązku udzielenia pracownikowi tego urlopu. Natomiast większość ekspertów przychyla się do stwierdzenia, że odmowa zgody na urlop na żądanie może nastąpić tylko w wyjątkowych sytuacjach. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28.10.2009 r. orzekł, że obowiązek udzielenia urlopu na żądanie nie jest bezwzględny, a pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na żądanie w sytuacji, gdy wystąpią szczególne okoliczności, które powodują, że obecność pracownika jest niezbędna w pracy.
(...)
Ponadto należy pamiętać, że mimo uprawnienia pracownika do skorzystania z urlopu wypoczynkowego, w tym urlopu na żądanie, to pracodawca udziela tych urlopów. Pracownik powinien uzyskać zgodę na rozpoczęcie urlopu, w tym urlopu na żądanie. Często pracownicy jedynie informują pracodawcę o rozpoczęciu korzystania z urlopu na żądanie, zapominając, że powinni uzyskać zgodę na skorzystanie z tego urlopu. Zgodnie bowiem z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 16.09.2008 r. rozpoczęcie urlopu na żądanie przed udzieleniem go przez pracodawcę może być uznane za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, będącą ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych.


Także noo.. nie wiem. W każdym razie mogą się obrazić, jeśli bez ich zgody jednak sama sobie 'udzielisz' urlopu.




 
 
Nowa praca
Przemek26
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-16, 17:49   

A czy przy umowie zlecenie przysługuje urlop bezpłatny?



 
 
Nowa praca
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-16, 22:35   

Nie. Nie przysługuje żaden rodzaj urlopu.



 
 
Nowa praca
mistral 



Wiek: 26
Dołączyła: 29 Sty 2013
Posty: 145
Skąd: mazowieckie

Wysłany: 2017-02-01, 18:00   

A jak jest z urlopem bezpłatnym przy umowie o pracę?

Sytuacja jest taka, że z dużym prawdopodobieństwem zacznę pracę od wtorku. Niedługo potem mam umówioną wizytę u lekarza na nfz, a potem w dwutygodniowych odstępach jeszcze dwie lub trzy wizyty (nic poważnego, drobne zabiegi). Problem jest taki, że wszystkie te wizyty są w normalny dzień pracy, w godzinach w których mam pracować i nie da się tego przestawić na wieczór. Mogę zażyczyć sobie urlop bezpłatny na te cztery dni? Jak to rozwiązać?




 
 
Nowa praca
Hades 
Persona non grata.



Dołączył: 26 Kwi 2016
Posty: 236
Skąd: podlaskie

Wysłany: 2017-02-01, 18:27   

mistral, tutaj chyba dość jasno to wyjaśnili:

Kod:
http://www.prawopracy.org/content/view/142/16/




I am not in danger.
I am the danger.
 
 
Nowa praca
mistral 



Wiek: 26
Dołączyła: 29 Sty 2013
Posty: 145
Skąd: mazowieckie

Wysłany: 2017-02-01, 20:18   

No to pięknie... Jak w takim razie można sobie poradzić, jeśli nie dostanę zgody na ten urlop bezpłatny? Jakieś zwolnienie lekarskie coś tu pomoże?



 
 
Nowa praca
Hades 
Persona non grata.



Dołączył: 26 Kwi 2016
Posty: 236
Skąd: podlaskie

Wysłany: 2017-02-01, 20:24   

mistral, jeśli to ma być ciągiem kilka dni, to L4 pewnie się sprawdzi. Ewentualnie możesz dopytać lekarza, czy da się to jakiś inaczej załatwić. I dlaczego myślisz, że pracodawca nie da Ci tego urlopu? Jeśli to przedstawisz jakoś racjonalnie i uargumentujesz, to raczej nie powinni robić żadnego problemu. Jedyny kłopot, to zastępstwo. Ale i na takie okazje powinni być przygotowani. Zawsze jakieś losowe sytuacje mogą się przytrafić. ;)



I am not in danger.
I am the danger.
 
 
Nowa praca
mistral 



Wiek: 26
Dołączyła: 29 Sty 2013
Posty: 145
Skąd: mazowieckie

Wysłany: 2017-02-01, 22:31   

Nie ma być ciągiem, tylko jeden dzień co dwa tygodnie. A myślę, że mi tego urlopu nie udzieli jak nie musi, bo raz że mam pesymistyczne nastawienie i wszystko wydaje mi się trudne do osiągnięcia, a dwa że będę nowym pracownikiem, zaczynam we wtorek, a potrzebuję iść w piątek w kolejnym tygodniu, więc ledwo co zatrudniona, a już zwiewa... Właściwie to myślę czy na pewno iść do tej pracy, jeszcze umowy nie podpisałam, może lepiej siedzieć w domu na bezrobociu. Wizja trudnej pracy, wpadnięcia w środowisko ludzi którzy są już zgrani ze sobą i bycia najgorszą (no bo jedyna nowa) przeraża mnie i zniechęca. W dodatku od samego początku będę musiała kombinować z tym urlopem. :cry:



 
 
Nowa praca
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12