Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Sztuka generowana przez sztuczną inteligencję
Autor Wiadomość
void 
ad absurdum



Wiek: 33
Dołączył: 12 Sty 2019
Posty: 1704
Skąd: małopolskie

Wysłany: 2022-10-13, 08:56   

chiroptera, ja mam taką myśl w związku z tym co napisałaś, że to odbiorca definiuje sztukę. Nawet twórca jest odbiorcą i tworzenie jest ściśle związane z tym sprzężeniem zwrotnym wobec własnego dzieła.
Oczywiście ile będzie osób, tyle będzie opinii, ale sam osobiście skłaniam się ku mojemu założeniu, że ważne jest to co w związku z tym odczuwa indywidualny odbiorca.

Arashi napisał/a:
Jednak podoba mi się taki generator. Właśnie by stworzyć sobie np. awatar. Coś swojego, indywidualnego, co poprzez obraz zdradzi coś też o mnie. Przydatne, zwłaszcza jeśli ktoś sam nie ma zdolności plastycznych.
Właśnie to wydaje mi się naturalnym zastosowaniem tego typu generatorów. Umiejętności plastycznie dla ludu.



To object to this inseparability of pleasure and pain, life and death, is simply to object to existence. But, of course, we cannot help objecting when the time comes. Objecting to pain is pain.
 
 
Sztuka generowana przez sztuczną inteligencję
Arashi 



Dołączyła: 05 Lip 2017
Posty: 710
Skąd: Polska

Wysłany: 2022-10-13, 11:04   

chiroptera, według mnie duże znaczenie ma właśnie twórca, bo chce coś przekazać, ma wizję i jej interpretację. W drugiej kolejności dochodzi interpretacja odbiorcy. I tu też można chyba mieć dyskusję, à propos interpretacji AI.

Michał napisał/a:
Umiejętności plastycznie dla ludu.

Jeśli samo odtworzenie czegoś, to może. Ale jeśli chcę coś narysować/stworzyć mam swoją wizję w głowie i samo AI nie jest w stanie mi tego odtworzyć. Może pomóc, nadać kształt, ale nie odda w stu procentach tej wizji.
Przykładem są nawet Twoje obrazy, które wykonałeś podwójnie. Czy któryś jest tym czym chciałeś? Czy któryś oddał to co sam wyobrażałeś sobie pisząc dane frazy?

I wybacz Michał, bo nie zauważyłam, że już w swoim pierwszym poście pisałeś o konkursie i AI. I nie dziwie się, że były skandale.




 
 
Sztuka generowana przez sztuczną inteligencję
void 
ad absurdum



Wiek: 33
Dołączył: 12 Sty 2019
Posty: 1704
Skąd: małopolskie

Wysłany: 2022-10-13, 12:20   

Arashi, masz rację, nie ma szans by AI było w stanie odtworzyć, to co ja mam w głowie. Chociaż w przypadku tworzenia czegokolwiek trzeba mieć na uwadze, że w przypadku sztuki tworzonej przez żywych artystów istnieje również sporo limitujących czynników, które sprawiają, że to co ma w głowie nie koniecznie odpowiada temu co stworzył. Jako przykład podam chociażby kwestię posiadanego warsztatu. Do tego rozważając sztukę na zasadzie komunikacji, tzn. że artysta chce coś przekazać, to trzeba założyć, że istnieje odbiorca, wtedy na linii twórca -> odbiorca można założyć, że dany komunikat na tej drodze może ulegać różnym zniekształceniom.

Przykład z AI można bardziej porównać, do tego, że zlecamy komuś wykonanie jakiegoś dzieła, nie wiem, np. grafiki na stronę. Wiadomo, że artysta, któremu powierzam to zadanie nie jest w stanie odzwierciedlić w 100% tego co ja mam w głowie. Z tym określeniem "umiejętności plastyczne dla ludu" bardziej chodziło mi o taki przypadek demokratyzacji zdolności plastycznych, w przeciwieństwie do sztuki w postaci wyrazu per se. Nie sądzę, by można mówić o tym, że człowiek może wyrazić cokolwiek przez sztukę generowaną przez komputer, na pewno nie bez pośrednio. Chociaż kto wie co nasz czeka w przyszłości. :D




To object to this inseparability of pleasure and pain, life and death, is simply to object to existence. But, of course, we cannot help objecting when the time comes. Objecting to pain is pain.
 
 
Sztuka generowana przez sztuczną inteligencję
chiroptera 
bezmiar



Wiek: 28
Dołączyła: 23 Gru 2016
Posty: 3477
Skąd: Polska

Wysłany: 2022-10-13, 12:23   

Michał napisał/a:
Nawet twórca jest odbiorcą i tworzenie jest ściśle związane z tym sprzężeniem zwrotnym wobec własnego dzieła.

W punkt!




– Where did you go, psycho boy?
– I felt like destroying something beautiful.
 
 
Sztuka generowana przez sztuczną inteligencję
Sweden 



Dołączyła: 24 Paź 2021
Posty: 1044
Skąd: Polska

Wysłany: 2022-10-13, 13:22   

Jakbym chciała coś zrobić dla siebie, to chciałabym w całości zrobić to sama, by było to dla mnie satysfakcjonujące i przedstawiało to, co ja chciałam.
Jak ktoś wykonuje coś na moje zlecenie to już coś takiego istnieje od wieków, nie jest niczym nowym, płaci się człowiekowi za wykonanie usługi.
Tutaj darmowe, więc fajne do zabawy i pobudzania własnej kreatywności by użyć właściwego doboru słów, by wyszło to co się chce, albo zbliżone do tego, ale....


Pognała mnie tam ciekawość i... no nie.
3 próby i żadna nie nadaje się do publikacji, właściwie wszystkie 3 próby odpowiadają takiemu samemu brakowi umiejętności plastycznych jakie ja posiadam. :P


Edit, kolejne 3 próby i w końcu coś wyszło, trzeba się trochę nagłówkować by wyszło coś nieco ładniejszego.
Ukryta Wiadomość:
Zaloguj się, aby zobaczyć tą wiadomość
--- Log in to see the message ---




 
 
Sztuka generowana przez sztuczną inteligencję
takajakinne 
bóg



Dołączyła: 27 Lis 2015
Posty: 1854
Skąd: zewsząd

Wysłany: 2022-10-13, 13:43   

Kojarzy mi się to z generatorem tekstu i odwieczną dyskusją o szympansie i Hamlecie. Czy mając odpowiednio dużo czasu szympans napisałby Hamleta z rozsypanki słownej?

Ciekawe to jest, ale ja sztuką tego bym nie nazwała. To tak jakby moje kopiuj wklej czyjejś pracy uznawać za moje dzieło.




 
 
Sztuka generowana przez sztuczną inteligencję
void 
ad absurdum



Wiek: 33
Dołączył: 12 Sty 2019
Posty: 1704
Skąd: małopolskie

Wysłany: 2022-10-13, 13:55   

takajakinne napisał/a:
Kojarzy mi się to z generatorem tekstu i odwieczną dyskusją o szympansie i Hamlecie. Czy mając odpowiednio dużo czasu szympans napisałby Hamleta z rozsypanki słownej?
Mimo wszystko wydaje mi się, że jest tu jednak spora różnica, bo jednak efekt jest bardziej ukierunkowany niż plik wypełniony pikselami o losowych wartościach. Fakt, że w całym procesie generowania w kilku warstwach wprowadzany jest szum, jednak tak jak wspomniałem, nie jest to całkowicie przypadkowe.

takajakinne napisał/a:
Ciekawe to jest, ale ja sztuką tego bym nie nazwała. To tak jakby moje kopiuj wklej czyjejś pracy uznawać za moje dzieło.
Rozwiniesz?



To object to this inseparability of pleasure and pain, life and death, is simply to object to existence. But, of course, we cannot help objecting when the time comes. Objecting to pain is pain.
 
 
Sztuka generowana przez sztuczną inteligencję
Arashi 



Dołączyła: 05 Lip 2017
Posty: 710
Skąd: Polska

Wysłany: 2022-10-13, 13:55   

takajakinne, a kolaż? To też jest forma sztuki. Fragmenty kolażu nie muszą być dziełem tego samego artysty. ;)
Bo ja tak rozumiem działanie tego generatora... zbiór fragmentów, łączony w całość, która ma (albo może) przedstawiać coś innego.
A generator AI to jednak też coś więcej niż sam program graficzny...




 
 
Sztuka generowana przez sztuczną inteligencję
chiroptera 
bezmiar



Wiek: 28
Dołączyła: 23 Gru 2016
Posty: 3477
Skąd: Polska

Wysłany: 2022-10-16, 12:29   

Odkryłam nowe zastosowanie DALL-E! Jest fantastyczne do tworzenia obrazków do mnemotechnik.



 
 
Sztuka generowana przez sztuczną inteligencję
takajakinne 
bóg



Dołączyła: 27 Lis 2015
Posty: 1854
Skąd: zewsząd

Wysłany: 2023-08-29, 10:48   

void, można y wydzielić. Zajmę się tym później.


<<< Dodano: 2023-08-29, 16:03 >>>


Ciąg dalszy dyskusji w oddzielnym temacie KLIK




 
 
Sztuka generowana przez sztuczną inteligencję
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12