Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Apostazja w Kościele katolickim
Autor Wiadomość
R. de Valentin 



Dołączył: 03 Lip 2013
Posty: 2803
Skąd: mazowieckie

Wysłany: 2019-08-08, 12:46   

BloodDragon, no i dokonałeś tego?



dead but delicious
 
 
Apostazja w Kościele katolickim
Castro 



Wiek: 37
Dołączyła: 08 Maj 2017
Posty: 825
Skąd: Polska

Wysłany: 2019-08-08, 17:48   

BloodDragon napisał/a:
Mam tylko jeden problem bo nie mam pojęcia jak zacząć,co prawda przeczytałem różne informacje na ten temat ale chciałbym dowiedzieć się od innych osób jak to wygląda więc czy są na forum jacyś apostaci?,czy ktoś może mi opowiedzieć jak to wyglądało u niego w praktyce?

Nie jestem apostatką, ale byłam "świadkiem apostazji". Wszystko zależy od proboszcza. Ten, u którego ja byłam, był spoko i nie robił problemów. Nawet pomógł, bo procedura wymaga dwóch świadków i drugim była pani z kancelarii. Inna rzecz, że apostata jako argument podał fakt, że mieszka w Niemczech i nie chce płacić podatku. :P Proboszcz wytłumaczył z czym się akt apostazji wiąże (zawieranie małżeństwa, pochówek itp), podpisało się dokumenty i koniec. Całość trwała może 20 minut.




 
 
Apostazja w Kościele katolickim
takajakinne 
bóg



Dołączyła: 27 Lis 2015
Posty: 1854
Skąd: zewsząd

Wysłany: 2020-06-10, 22:25   

Castro, i z czym sie wiąże apostazja w praktyce? To jest jak dezaktywacja konta na fb czy usunięcie? Jest z ie w księgach kościelnych czy nie? A pochówek komunalny czy jaki? Rozważam temat od lat i nie wiem czy jest się o co bić..



 
 
Apostazja w Kościele katolickim
Szara Eminencja 
Królowa Matka



Wiek: 36
Dołączyła: 18 Gru 2019
Posty: 256
Skąd: pomorskie

Wysłany: 2020-06-11, 14:29   

takajakinne napisał/a:
Castro, i z czym sie wiąże apostazja w praktyce? To jest jak dezaktywacja konta na fb czy usunięcie? Jest z ie w księgach kościelnych czy nie? A pochówek komunalny czy jaki? Rozważam temat od lat i nie wiem czy jest się o co bić..


W księgach kościelnych dodawana jest informacja o apostazji. Także to raczej jak usunięcie konta z forum :lol: Posty zostają. :lol:

Pochówek komunalny z tego co wiem.




 
 
Apostazja w Kościele katolickim
Castro 



Wiek: 37
Dołączyła: 08 Maj 2017
Posty: 825
Skąd: Polska

Wysłany: 2020-06-16, 17:45   

takajakinne napisał/a:
Castro, i z czym sie wiąże apostazja w praktyce? To jest jak dezaktywacja konta na fb czy usunięcie? Jest z ie w księgach kościelnych czy nie? A pochówek komunalny czy jaki? Rozważam temat od lat i nie wiem czy jest się o co bić..

Pod względem danych osobowych to tak jak Szara Eminencja pisała - dodają adnotację, dane zostają.
Nie możesz być rodzicem chrzestnym, wziąć "w sposób czynny" ślubu kościelnego (Twoja wybranka/wybranek mogą wziąć jednostronny), nie zorganizują Ci pogrzebu i generalnie nie jesteś już członkiem KK. Nie jestem pewna jak to jest w kwestii cmentarzy katolickich w sytuacji, kiedy gmina nie ma cmentarza komunalnego (możliwe, że wtedy zarządca cmentarza ma obowiązek go udostępnić), bo jeżeli gmina ma komunalny, to oczywiście zarządca cmentarza katolickiego nie wyrazi zgody na pochowanie.




 
 
Apostazja w Kościele katolickim
Delphi 
Delphi



Wiek: 27
Dołączyła: 03 Lip 2017
Posty: 1316
Skąd: Europa

Wysłany: 2020-06-16, 18:41   

Castro napisał/a:
jak to jest w kwestii cmentarzy katolickich w sytuacji, kiedy gmina nie ma cmentarza komunalnego (możliwe, że wtedy zarządca cmentarza ma obowiązek go udostępnić

Wedle mojej wiedzy jest dokładnie jak napisałaś - ź braku innych opcji, trzeba udostępnić co jest.




"Obojętność i lekceważenie często wyrządzają więcej krzywd niż jawna niechęć."
 
 
Apostazja w Kościele katolickim
Maze 


Dołączyła: 17 Lut 2021
Posty: 681
Skąd: Europa

Wysłany: 2021-07-04, 14:00   

Mocno zastanawiam się nad apostazją, uważam instytucję Kościoła za szkodliwą i o ile jeszcze kilka lat temu to była zwykła niechęć, o tyle teraz czuję już obrzydzenie. Wstyd mi za członkostwo, od wielu lat nie uczestniczę w żadnych obrzędach... Zniechęca mnie tylko biurokracja i brak czasu, ale coraz poważniej rozważam tę kwestię.



 
 
Apostazja w Kościele katolickim
Krzysiu 
podejrzany



Wiek: 27
Dołączył: 07 Mar 2020
Posty: 2394
Skąd: zachodniopomorskie

Ostrzeżeń:
 2/3/4
Wysłany: 2021-07-04, 15:19   

Powodzonka.



 
 
Apostazja w Kościele katolickim
Maze 


Dołączyła: 17 Lut 2021
Posty: 681
Skąd: Europa

Wysłany: 2021-12-19, 20:08   

Chciałabym się pochwalić, że rozpoczęłam proces :) .

Pierwszy krok to uzyskanie świadectwa chrztu z parafii, w której chrzest się odbył. Już od dawna nie mieszkam w rodzinnym mieście i rzadko tam bywam, więc próbuję załatwić sprawę na odległość, liczę na przesłanie dokumentu do parafii zamieszkania.
Szczerze wątpię, żeby mi się to udało, podejrzewam że jednak będę musiała osobiście pofatygować się do kancelarii, ale może zaoszczędzi mi to fatygi.

Mała rzecz, a cieszy <3 .




 
 
Apostazja w Kościele katolickim
Euphoriall 



Wiek: 34
Dołączyła: 18 Gru 2009
Posty: 10440
Skąd: świat

Wysłany: 2021-12-20, 12:36   

Kumpel większego problemu z całym procesem nie miał. Obawiał się, że etap z proboszczem będzie problematyczny - a tu nic bardziej mylnego.



Przejęcie kontroli nad światem za pomocą łyżeczki i waty cukrowej
Na przypale, albo wcale - o tym będą musicale!
Jak widelcem kompot jesz.
 
 
Apostazja w Kościele katolickim
Sadist 
BPD



Wiek: 28
Dołączyła: 18 Sty 2010
Posty: 4127
Skąd: łódzkie

Wysłany: 2021-12-21, 03:31   

Maze, gratuluję decyzji. 🖤
Euphoriall, chyba kwestia, na jakiego księdza masz szczęście trafić, moja psiapsi w zeszłym miesiącu bodajże próbowała to załatwić i okazuje się, że nasz proboszcz to kawał ch**a. Właściwie to się tylko potwierdziło, jakim jest człowiekiem to już wiadomo od dawna... Mieszał na wszystkie sposoby, obrażał inne grupy wyznaniowe, obrażał kobiety, wymagał dwóch świadków (co jest nieaktualne, jednak byłam już ubrana i gotowa do wizytacji parafii jak tylko psiapsi dała cynk), w końcu wyszło na to, że on "nie ma ochoty" niczego podpisywać itd w tej sprawie. No więc tego... Ja też się przymierzam właśnie do apostazji, ale jak sobie myślę, że mam z tym rudym baranem rozmawiać, to misie odechciewa.




 
 
Apostazja w Kościele katolickim
Delphi 
Delphi



Wiek: 27
Dołączyła: 03 Lip 2017
Posty: 1316
Skąd: Europa

Wysłany: 2021-12-22, 16:32   

1.Znaleźć jakiegoś Polaka, który ma mieszkanie w Niemczech (najllepiej gdzieś możliwie blisko) i chce dorobić sprzedając lewe meldunki.
2. Pojechać do niego i się u niego zameldować.
3. Razem z wnioskiem o meldunek złożyć wniosek o wypisanie z kościoła. A raczej oświadczenie, że już się do niego nie należy.
4. Odebrać zaświadczenie o meldunku i zmianie religii.
5. Wymeldować się następnego dnia.
6. Nie mam bladego pojęcia jak polski kościół podejdzie do takiego dokumentu. xD




"Obojętność i lekceważenie często wyrządzają więcej krzywd niż jawna niechęć."
 
 
Apostazja w Kościele katolickim
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 12