Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Problemy z koncentracją
Autor Wiadomość
sickman
[Usunięty]

Wysłany: 2021-02-10, 20:52   Problemy z koncentracją

Czy miewacie problemy z koncentracją?
U mnie zdarzają się głównie, gdy próbuję czytać. Czasem ogarnięcie dłuższego artykułu jest dla mnie trudne, nie wspominając o czytaniu książek, czego bardzo żałuję, bo zwyczajnie nie wychodzi mi to od dłuższego czasu. Po prostu, nie potrafię skupić się dłużej na czytanym tekście. Rozpraszają mnie najmniejsze bodźce zewnętrzne. Podczas czytania nachalnie nasuwają mi się inne myśli o osobach/rzeczach/sprawach, z którymi mam problem. Nie potrafię wyłączyć się na czas lektury. Czytam czasami po kilkanaście razy te same zdania, potem fragmenty, by zrozumieć i zapamiętać przeczytaną treść. Bardzo mnie to męczy i frustruje.
Jeśli również tak macie, to jak sobie z tym radzicie?




 
 
Problemy z koncentracją
Śugestia 
Niegroźna



Wiek: 21
Dołączyła: 31 Sie 2017
Posty: 427
Skąd: śląskie

Wysłany: 2021-02-10, 23:40   

sickman, też tak często mam podczas czytania szkolnych lektur lub kiedy trzeba coś zakuć. Pojawiają się sceny z przeszłości, niedokończone sprawy lub te aż za bardzo dokończone, chociaż ostatnio najczęściej pojawia mi się masa pomysłów na fabułę do książek. :P
Aby sobie z tym poradzić, staram się wyobrażać to, co czytam. Wtedy jest większy "fokus" na treści, choć nadal chwila nieuwagi może zakończyć się klęską. Dlatego najlepszą dla mnie metodą jest słuchanie zapętlonej piosenki. Dźwięk stara się mnie rozkojarzyć, przez co jestem bardzo zmotywowana do skupienia. Jeżeli jeszcze mogę coś dodać, to zdecydowanie polecam czegoś w obcym nam języku, aby słowa nie budziły żadnych skojarzeń lub były one jak najmniej dekoncentrujące. Wiem, że można słuchać po prostu dźwięku bez słów, ale czyjś głos nieco mnie uspokaja. Moją koncentrującą nutką jest rosyjskie coś. :D
I huh, może ten mój sposób działa jedynie na mnie, bo całe dzieciństwo musiałam uczyć się przy rozmowach w salonie oraz dźwięku telewizora...




 
 
 
Problemy z koncentracją
sickman
[Usunięty]

Wysłany: 2021-02-11, 20:50   

Śugestia, pamiętam to, o czym piszesz, z własnych lat licealnych, a potem studenckich. Wtedy nawet gapienie się w ścianę było bardziej interesujące od nauki. ;) Tyle, że to trochę inna bajka, bo koncentracja na czymś, do czego jesteśmy zmuszeni, a co zwykle nie przynosi nam żadnej przyjemności, jest jeszcze trudniejsza. Ja natomiast chciałbym poczytać książki, które mnie interesują i których lektura byłaby dla mnie przyjemnością. A mimo wszystko, nie potrafię.

Dodatkową trudnością jest dla mnie to, że z racji swojej choroby mieszkam z rodzicami, z którymi nie łączą mnie zbyt dobre relacje, a ich światopogląd diametralnie różni się od mojego. Ciągłe spięcia z nimi moją dekoncentrację jeszcze pogłębiają. Nawet odgłosy ich rozmowy z pomieszczenia obok wytrącają mnie z równowagi i powodują, że zamiast skupić się na tym, na czym bym chciał, do głowy mimowolnie pchają mi się ich słowa, wspomnienia poprzednich kłótni oraz to, co najchętniej bym im jeszcze wygarnął, ale nie mam już sił na kolejne konflikty.




 
 
Problemy z koncentracją
L.M. 
bestia



Dołączyła: 12 Lip 2018
Posty: 1284
Skąd: Polska

Wysłany: 2021-02-11, 20:57   

Wszystko można wypracować. Tym bardziej w czasach, gdy koncentracja jest coraz trudniejsza np. przez to, że wszystko dzieje się szybko, post za postem na facebooku, ciągła walka o naszą uwagę, a co za tym idzie, coraz większa stymulacja.
Ale da się.




"Człowiek w ogóle tak potrafi: zastąpić realne iluzją. I żyć w całkowicie wymyślonym świecie.
To w zasadzie przydatna cecha"
 
 
Problemy z koncentracją
sickman
[Usunięty]

Wysłany: 2021-02-11, 21:08   

Problem w tym, że nie wiem, jak to zrobić.
Czasem myślę sobie, że tylko zmiana otoczenia, w którym żyję, mogłaby cokolwiek zmienić.
Ale na to nie mam szans.




 
 
Problemy z koncentracją
L.M. 
bestia



Dołączyła: 12 Lip 2018
Posty: 1284
Skąd: Polska

Wysłany: 2021-02-12, 08:53   

Na początek polecam np. wziąć książkę, włączyć stoper i przez np 20 min. nie robić nic innego niż czytanie i starać się oddać temu całkowicie. Potem dam Ci inne ćwiczenia. Bardziej rozbudowane.



"Człowiek w ogóle tak potrafi: zastąpić realne iluzją. I żyć w całkowicie wymyślonym świecie.
To w zasadzie przydatna cecha"
 
 
Problemy z koncentracją
sickman
[Usunięty]

Wysłany: 2021-02-12, 13:19   

L.M., w najbliższym czasie zapowiada się trochę spokojniejszych dni, więc się postaram. ;)



 
 
Problemy z koncentracją
takajakinne 
bóg



Dołączyła: 27 Lis 2015
Posty: 1854
Skąd: zewsząd

Wysłany: 2021-04-27, 12:14   

sickman, próbowałeś słuchać muzyki podczas czytania? Czy to dodatkowo rozprasza? Ja słucham muzyki podczas czytania, bo podobnie jak Ty, nie jestem w stanie się skupić. Są też słuchawki wyciszające, nawet takie z opcją dźwięku relaksacyjnego.



 
 
Problemy z koncentracją
księżycowa 
W morzu gwiazd



Wiek: 23
Dołączyła: 03 Gru 2014
Posty: 1084
Skąd: mazowieckie

Wysłany: 2022-11-08, 02:13   

sickman napisał/a:
Czy miewacie problemy z koncentracją?

sickman napisał/a:
Rozpraszają mnie najmniejsze bodźce zewnętrzne. Podczas czytania nachalnie nasuwają mi się inne myśli o osobach/rzeczach/sprawach, z którymi mam problem.

Brzmi bardzo znajomo. W moim przypadku dużo daje mi podnoszenie samoświadomości i sam fakt zetknięcia się z terminologią i informacjami dotyczącymi neuroatypowości. Zaczęłam od odrzucenia takiej możliwości przez obserwację po zagłębianie się w temat, rozmowy z osobami z otoczenia... Jestem na etapie pogłębiania swojej wiedzy na ten temat i szukania sposobów np. jeśli coś robię i wejdę w stan skupienia jest on na tyle głęboki, że nie czuję zmęczenia, głodu itp, ale jest on osiągalny wybiórczo w stosunku do rzeczy, które mnie interesują, a jeśli literalnie cokolwiek mnie wybije nie dość, że nie jestem w stanie wrócić do przerwanej czynności to rodzi to mnie irytację i emocjonalny rollercoaster. Skutkiem ubocznym jest fakt, że gdy skończysz nieprzyjemnie odczuwasz nagle wszystkie potrzeby na czele z ogromnym znużeniem.

Pewnie to co powiem będzie truizmami, ale warto zadbać o przestrzeń zarówno wizualnie jak i mentalnie - jeśli czujesz się w danym miejscu komfortowo jest łątwiej. I w mairę możliwości brak przeszkadzaczy. A w kwestii samych tekstów - mi pomaga przyswajanie ich po mojemu - niekoniecznie całościowo, a biegając wzrokiem po kartce.




Z dnia na dzień silniejsza
 
 
Problemy z koncentracją
noir 



Dołączyła: 15 Maj 2016
Posty: 1042
Skąd: Polska

Wysłany: 2022-11-15, 12:43   

Cytat:

Czy miewacie problemy z koncentracją?

Od jakiegoś czasu bardzo... Moje metody wyciszania kompletnie mi nie pomagają.
Będąc w ciągłym haosie, zagubiłam chyba tę umiejętność.
Szum z kaloryfera, śpiew ptaka, czy nawet wiatr za oknem potrafi od razu mnie rozproszyć.
Ucząc się teraz nowych rzeczy, ciężko mi przyswoić bo zaraz zabierają mnie różne myśli, np. wcześniej ciągle o jedzeniu.




 
 
Problemy z koncentracją
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 11