Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Zielarstwo
Autor Wiadomość
Adenium
[Usunięty]

Wysłany: 2020-05-25, 17:57   Zielarstwo

Jest temat o ogrodnictwie i pielęgnacji roślin, ale mnie zaciekawił dział zielarstwa (legalnego, żeby nie było).
I w razie gdyby coś to scalę do "ogrodnictwa" gdyby się za bardzo tematyka pokryła.

Cytat:
Zielarstwo - dział wiedzy zajmujący się zagadnieniami hodowli, uprawy, zbioru, suszenia, pakowania i przechowywania roślin leczniczych.
(Wikipedia)


Ten temat zaczął się od postu w temacie o pielęgnacji włosów, aczkolwiek sam dział zaciekawił mnie już wcześniej z opowieści znajomych:
Szara Eminencja napisał/a:
Adenium napisał/a:
Szara Eminencja, ja bym poprosiła o instrukcję pokrzywowego naparu, jak go zrobić?
Można ich więcej nazbierać i jakoś przechowywać na przyszłość?


Zbiera się młode rośliny, zanim zakwitną. Łodygi razem z liśćmi. Można je mrozić, lub suszyć (wiążąc w pęczki i wieszać do góry nogami w przewiewnym miejscu - prawidłowo wysuszone są zielone, nigdy brązowe!). W naparze łyżka pokrzywy przypada na szklankę wody - po prostu pokrzywę zalewamy wrzątkiem na 15 minut, odcedzamy i po wystudzeniu nadaje się do płukania włosów. :) (już po spłukaniu szamponu i odżywki) Włosy zawija się jeszcze w ręcznik na 10 minut, żeby się na pewno dobrze wchłonęło, a potem można suszyć, modelować itd.

Od wielkiej biedy można użyć pokrzywy ze sklepu w torebkach (2-3 torebki na szklankę), ale ja jestem leśnym hardkorem.


Nazbierałam trochę tej pokrzywy, dobrze że kogoś ze sobą zabrałam, bo nazbierałabym też innych chwastów, które mi przypominały pokrzywę. :lol:
W kwestii suszenia nie za bardzo mam gdzie je w pęczkach zawiesić w przewiewnym miejscu, więc na razie rozłożyłam pokrzywę na gazecie, mam nadzieję, że ten klasyczny sposób też się sprawdzi?


Oprócz pokrzywy nazbierałam pędów sosny na przygotowanie syropu, ktoś mi już jakiś czas temu o tym mówił, ale się zabrać do tego nie mogłam.
Podczytuję sobie stronę: https://klaudynahebda.pl/ i to właśnie stamtąd zgarnęłam instrukcję przygotowania syropu z pędów sosny.
W sumie to teraz bardziej poszperałam na jej stronie odnajdując różne zaskakujące dla mnie przepisy.


Chociaż w tym roku w czasie przeziębienia sięgałam nie tylko po czosnek ale też po olejek z oregano i po (okropny w smaku) olejek z czarnuszki.


Ktoś jeszcze interesuje się tą tematyką i ma doświadczenie w roślinach leczniczych?
Co hodujecie i co z tego robicie?
Stosujecie jakieś olejki eteryczne?
Macie przepisy na potrawy z użyciem taki ziół lub przepisy na takie niestandardowe herbaty?
Nie jest to też temat o gotowych ziołowych herbatach zakupionych w markecie, a coś w stylu:
https://klaudynahebda.pl/herbaty-ziolowe-lipiec/




 
 
Zielarstwo
Szara Eminencja 
Królowa Matka



Wiek: 36
Dołączyła: 18 Gru 2019
Posty: 256
Skąd: pomorskie

Wysłany: 2020-05-25, 18:24   

Cytat:

Nazbierałam trochę tej pokrzywy, dobrze że kogoś ze sobą zabrałam, bo nazbierałabym też innych chwastów, które mi przypominały pokrzywę.


Haha, mogłam Wam napisać :lol: Jasnota Biała i Gajowiec Żółty przypominają pokrzywę.



Jasnota



Gajowiec

Jasnota jest stosowana w chorobach kobiecych i przy problemach z bolesnym i obfitym miesiączkowaniem i w płukankach do ust. Gajowiec z kolei - przy problemach z układem moczowym.

Klaudyna Hebda ma niewątpliwie wiedzę, ale jej sposób bycia jest że mną niekompatybilny :lol: (śledziłam ją na Instagramie i słuchałam podcastu).

Niczym innym niż ziołami i olejkami się nie interesuję od miesięcy :lol: Zaczęłam nawet prowadzić stronę na ten temat :lol: Napiszę Wam więcej, ale muszę wpierw zebrać myśli.




 
 
Zielarstwo
Adenium
[Usunięty]

Wysłany: 2020-05-26, 19:20   

Szara Eminencja, właśnie na Twej stronie byłam już i zaglądam co jakiś czas sprawdzając czy pojawiło się coś nowego. :P

Szara Eminencja napisał/a:
Jasnota Biała i Gajowiec Żółty przypominają pokrzywę.

Oba nie były zakwitnięte, więc nazwy nic by mi nie powiedziały, ale dobrze, że nie miałam zwidów, skoro jednak coś jest podobne. :D Może nie parzą tak jak pokrzywa?
(Swoją drogą w rękawiczkach też mnie chwast poparzył i usłyszałam przy tym, że podobno majowa pokrzywa nie parzy. :lol: )

Liście pokrzywy wyglądają już na prawie suche.
Za to wczorajsze pędy sosny zwilżyłam alkoholem i dzisiaj zapakowałam do słoika z cukrem.
Nie wiem czy mam w końcu zakręcić słoik mocno czy lekko by dostawało się tam powietrze?
Po tych 3-4tygodniach mam zlać syrop a pędy wyrzucić?




 
 
Zielarstwo
Szara Eminencja 
Królowa Matka



Wiek: 36
Dołączyła: 18 Gru 2019
Posty: 256
Skąd: pomorskie

Wysłany: 2020-05-27, 10:02   

Cytat:
Szara Eminencja, właśnie na Twej stronie byłam już i zaglądam co jakiś czas sprawdzając czy pojawiło się coś nowego.


Może coś napiszę, jak się otrząsnę ze zdrowotnego dołeczka :|

Co do pędów sosny ja nigdy nie robiłam, ale już patrzę w literaturę...

Z tego co widzę zaleca się nawet przykrywać gazą, więc wygląda na to, że nie trzeba mocno zakręcać. I tak, odcedzić syrop, pędy won :lol:

Zastanawia mnie czas... Raz jest napisane, że do czterech tygodni, a innym razem, że dziesięć dni, Szkoda, że nie mam w tym doświadczenia. Widziałam kiedyś taki słój w domu znajomej i na pewno stał na słońcu dłużej niż te dziesięć dni...

PS. Jasnota i Gajowiec nie parzą. Udają pokrzywę w celach obronnych. Co do pokrzywy to ja zawsze mam rękawiczki, :lol: bo pamiętam tyłek w bąblach z dzieciństwa, ale może niesłusznie? Dałaś mi do myślenia. Muszę pomacać :lol:




 
 
Zielarstwo
ewela01 


Wiek: 35
Dołączyła: 09 Mar 2020
Posty: 3
Skąd: kujawsko-pomorskie

Ostrzeżeń:
 3/3/4
Wysłany: 2022-08-16, 12:02   

Ja ostatnio zainteresowałam się aloesem. Nie tylkko go zaczęłam u siebie "uprawiać', ale również stosować w pielęgnacji własnego ciała: [link]. Jak dla mnie to on ma niezwykłe właściwości i dziwie się, że przestaliśmy go mieć w domach. A jak pamiętam nasze babcie zawsze go uprawiały...

[ Komentarz dodany przez: Euphoriall: 2022-12-21, 14:32 ]
usunęłam link
Euph




"JEŚLI NIE POTRAFISZ ZNIEŚĆ MNIE, KIEDY JESTEM NAJGORSZA, TO NIE ZASŁUGUJESZ NA MNIE, GDY JESTEM NAJLEPSZA"
Ostatnio zmieniony przez Euphoriall 2022-12-21, 14:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Zielarstwo
Sweden 



Dołączyła: 24 Paź 2021
Posty: 1044
Skąd: Polska

Wysłany: 2022-08-16, 12:10   

ewela01, w jaki sposób uprawiasz aloes i do czego wykorzystujesz ten, który wyhodujesz?



 
 
Zielarstwo
maclan 
maclan



Dołączył: 08 Lis 2017
Posty: 103
Skąd: małopolskie

Wysłany: 2022-08-21, 16:55   

Ja już drugi rok odkrywam właściwości arcydzięgla litworu :-) Dzisiaj pierwszy raz zrobiłem sobie z niego herbatkę (wcześniej tylko nalewkę ;-p) Ponadto pierwszy raz zebrałem różeniec górski, ale jeszcze nwm co z nim zrobię, chyba zasuszę lub zrobię nalewkę ;-) Poniżej garść wiedzy o tych roślinach:
https://www.living-food.p...ca-wlasciwosci/
https://www.youtube.com/w...FyWIGwC80U&t=6s




Ab alio exspectes, alteri quod feceris
 
 
 
Zielarstwo
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 12