Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Tajemnica lekarska
Autor Wiadomość
emilyrose 


Wiek: 31
Dołączyła: 21 Lut 2013
Posty: 85
Skąd: świat

Wysłany: 2019-07-04, 23:17   Tajemnica lekarska

Witam!
Do jakiego stopnia obowiązuje psychoterapeutow tajemnica lekarska? Jak to wygląda z prawnej strony jesli pacjent popełni powiedzmy nie groźne przestępstwo(mam tu na myśli aborcję poza granicami kraju) czy w tej sytuacji psychoterapeuta ma obowiązek zgłosić to do "wyzszych" organów czy obowiązuje go tajemnica lekarska i nie ma prawa dzielić się tą informacją a pacjent swobodnie moze dzielić sie przeżyciami tego typu?




 
 
Tajemnica lekarska
ananas
[Usunięty]

Wysłany: 2019-07-07, 01:39   

Terapeuta powinien zachować tajemnicę do momentu zagrożenia życia,a opisana sytuacja raczej nie wpisuje się w to, powinnaś jednak pogadać ze swoim terapeutą jak do tego podchodzi. Na swoim przypadku mogę powiedzieć, że mogłem mówić o wszystkim niezgodnym z prawem.



 
 
Tajemnica lekarska
emilyrose 


Wiek: 31
Dołączyła: 21 Lut 2013
Posty: 85
Skąd: świat

Wysłany: 2019-07-09, 17:16   

ananas napisał/a:
Terapeuta powinien zachować tajemnicę do momentu zagrożenia życia,a opisana sytuacja raczej nie wpisuje się w to, powinnaś jednak pogadać ze swoim terapeutą jak do tego podchodzi. Na swoim przypadku mogę powiedzieć, że mogłem mówić o wszystkim niezgodnym z prawem.


Dziękuję za pomoc i ja oczywiście ze swoim terapeutą bym porozmawiała nie chodzi tu jednak o mnie a o znajomą którą próbuje nakłonić do szczerości z terapeutą tak żeby terapia miała sens wiec potrzebuję jakiegoś dowodu na to że nie powinna obawiać się o tym mówić. Dziękuję więc za pomoc :)




 
 
Tajemnica lekarska
Nekomimi 
Neko-chan



Wiek: 22
Dołączyła: 13 Sie 2016
Posty: 403
Skąd: dolnośląskie

Wysłany: 2019-08-10, 11:20   

Chociaż nie mam jeszcze nawet zaczętych studiów medycznych, bardzo często się tą tajemnicą próbuję wycwanić od mówienia.



 
 
Tajemnica lekarska
Delphi 
Delphi



Wiek: 27
Dołączyła: 03 Lip 2017
Posty: 1316
Skąd: Europa

Wysłany: 2019-08-10, 12:24   

emilyrose napisał/a:
pacjent popełni powiedzmy nie groźne przestępstwo(mam tu na myśli aborcję poza granicami kraju)

Jeśli pacjent jest lekarzem i dokonał aborcji za granicą, to popełnił przestępstwo w postaci praktykowania w kraju, w którym nie ma do tego uprawnień (jeśli ich nie ma w tym kraju) i to już ten kraj będzie sie z nim boksował, o "podszywanie się za lekarza", a kwestia tego czy sam zabieg jest przestępstwem, to już zależy czy w danym kraju jest to przestępstwem. Polski wymiar sprawiedliwości nie ma mocy karania Polaków za przestępstwa popełnione poza Polską. Mogą się co najwyżej zgodzić na ekstradycję, w celu osądzenia w kraju popełnienia przestępstwa i odbycia tam kary. Jednak raczej się nie praktykuje wydawania własnych obywateli innym państwom. To, czy przeprowadzenie zabiegu jest karalne w Polsce nie ma tu żadnego znaczenia. Przecież u nas nie obowiązuje prawo np. Iranu, więc czemu miałoby w Czechach obowiązywać polskie prawo?

Natomiast jeśli mowa o Polce, która poddała się aborcji za granicą, to nie jest w ogóle przestępstwo. Karani są tylko lekarze, jeśli dokonają aborcji niezgodnie z prawem, nie pacjentki. No i ponownie - w Polsce obowiązuje polskie prawo, nie inne oraz Polska nie może karać za jakiekolwiek działania popełnione poza Polską.

Także... nawet jakby lekarz chciał złamać tajemnicę i ogłosić ten czyn w gazetach, to skończy się wyłącznie na skandalu... i ukaraniu lekarza za złamanie tajemnicy.




"Obojętność i lekceważenie często wyrządzają więcej krzywd niż jawna niechęć."
 
 
Tajemnica lekarska
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11