Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Somatyzacja
Autor Wiadomość
aga_myszka 
jednostka urojona



Wiek: 33
Dołączyła: 19 Gru 2009
Posty: 5676
Skąd: mazowieckie

Wysłany: 2019-02-14, 16:05   Somatyzacja

Wikipedia napisał/a:
Somatyzacja – objaw lub zaburzenie z grupy nerwic. Charakteryzuje się obecnością dolegliwości sugerujących obecność choroby somatycznej (pozapsychiatrycznej) przy równoczesnym braku innych przesłanek chorobowych w badaniach laboratoryjnych, obrazowych i badaniu fizykalnym. W rzeczywistości są one wyrazem zaburzeń autonomicznego układu nerwowego, związanych z nieuświadomionym lękiem i napięciem.

Do "klasycznych" dolegliwości somatyzacyjnych należą:

kołatania serca,
kłucie/bóle serca,
duszności,
drżenie rąk,
dolegliwości bólowe o nieznanym pochodzeniu,
bóle brzucha,
wymioty/nudności,
ściskanie w gardle/gula w gardle,
szumy w uszach,
omdlenia/zasłabnięcia.

Zaburzenia somatyzacyjne mogą towarzyszyć innym zaburzeniom psychicznym: depresyjnym, psychotycznym, osobowości. Nierzadko występują u osób bez zaburzeń psychicznych np.: bóle brzucha przed egzaminem, omdlenia na pogrzebie.


Od jakiegoś czasu mam problem z somatyzacją. Tachykardia, kołatanie serca, bóle brzucha, szumy uszne... Zdaję sobie sprawę, że przede wszystkim trzeba pracować nad emocjami, które to powodują. Ale tak pomyślałam - może ktoś z Was zmaga się z czymś podobnym? Jak sobie z tym radzicie?




:myszka:
 
 
Somatyzacja
Exmit
[Usunięty]

Wysłany: 2019-02-14, 21:14   

W sumie mi kiedyś straszliwie to dokuczało. Jeszcze rok temu, rano przed szkołą bardzo często wymiotowałem, czasami też wieczorem poprzedniego dnia. Do tego dochodził silny stres, bardzo wysokie tętno, naprzemienne uczucie gorąca i zimna. I myślę że mógłbym w sumie wymienić prawie wszystko z tej tabelki, Normalnie masakra. Jak teraz na to patrzę, to aż się dziwię swojemu organizmowi.
Moje problemy z somatyzacją jeszcze się nie skończyły, ale nie są już tak uciążliwe. W sumie to teraz najczęściej przy silnym stresie albo lęku, boli mnie brzuch, mam bardzo szybkie tętno i ogólnie czuję się bardzo osłabiony.
Co mi w miarę pomogło? Nie wiem do końca, leki, terapia, dość istotne zmiany w życiu... chyba to.. myślę też że organizm zrozumiał, że tylko mi szkodzi, a nie pomaga :/
Możesz ograniczyć stresujące/nerwowe sytuacje w życiu, wydaje mi się że najlepiej zapobiegać tym objawom.
Pozdrowiam :)




 
 
Somatyzacja
Delphi 
Delphi



Wiek: 27
Dołączyła: 03 Lip 2017
Posty: 1316
Skąd: Europa

Wysłany: 2019-02-15, 08:11   

aga_myszka, niestety, jedyne co działało w takich sytuacjach to leki przeciwlękowe. Doraźnie dostawałam też przeciwwymiotne.



"Obojętność i lekceważenie często wyrządzają więcej krzywd niż jawna niechęć."
 
 
Somatyzacja
Adenium
[Usunięty]

Wysłany: 2019-02-15, 22:34   

U mnie podobnie jak u Delphi, działał lek uspokajający, a wtedy wraz z lekiem dostałam namiar gdzie się z tym zgłosić na terapię, więc terapia krótkoterminowa grupowa na oddziale dziennym. Pomogło, bo poznałam schemat swojej reakcji, przyczyny i co mogę w danych sytuacjach zrobić. Obecnie zamiast nakręcać się w objawach somatycznych, ćwiczę uważność i uspokajam się oddechem, ewentualnie odpuszczam sobie to co powoduje taką reakcję (np. tłum ludzi w sklepie i wybieram inną porę zakupów).



 
 
Somatyzacja
Zakręcona 
Nikt ważny



Dołączyła: 01 Paź 2014
Posty: 629
Skąd: Polska

Wysłany: 2019-02-19, 18:00   

Podobnie i u mnie: pomagają leki uspokajające, ćwiczenia oddechowe, powtarzam to sobie w myślach, że to moja paranoja, nie umieram, nie jestem chora: mam tylko problem z psychiką. Próbuję zająć umysł czymś przyjemnym: a to rozwiązuje krzyżówki czy gram w grę na komórce.



 
 
Somatyzacja
Żurawek 
Śmiertelna Nogawka



Wiek: 27
Dołączyła: 18 Paź 2014
Posty: 5179
Skąd: Polska

Wysłany: 2019-04-17, 13:53   

Duszności na wysokości gardła/krtani miałam od dziecka. Leczyli mnie sterydami przez lata na astmę. Zaczęłam leczyć depresję jeszcze wtedy i się okazało, że przeszło. W Warszawie często miałam gorączki, bóle głowy, niby to infekcje. Lekarze patrzyli na mnie jak na symulantkę. Też somatyzacje. Teraz boli mnie łeb. Dwa dni to była typowa migrena. Teraz nie działają leki przeciwbólowe i boli inaczej. Nie zdziwiłabym się, jakby to też była somatyzacja.



Ludziom najtrudniej się przyznać, że ich życie nie ma żadnego znaczenia. Żadnego celu. Żadnej treści. Opowieść Podręcznej M. Atwood
23.10.15r.
 
 
 
Somatyzacja
Xysaim 



Wiek: 23
Dołączyła: 18 Gru 2018
Posty: 162
Skąd: lubelskie

Wysłany: 2019-09-21, 07:27   

Mi psychiatra powiedziała, że moje bóle brzucha są właśnie na tle nerwowym. I byłam trochę w szoku bo przez tydzień nie mogłam wstać, mdlałam i nie miałam siły płakać. Myślałam, że takie bóle są wyolbrzymiane i że nie bolą aż tak.



"... niektóre marzenia się nie spełniają
I niektórych burz nie da się przetrwać."
 
 
 
Somatyzacja
Czu 
Bipolar.



Wiek: 34
Dołączyła: 18 Maj 2019
Posty: 998
Skąd: Polska

Wysłany: 2022-02-14, 00:14   

Ostatnio cierpie na 'bóle wędrujące', uciski w klatce oraz nadwrażliwości (wszystko czuję trzy razy mocniej... (Do tego stopnia, że noszenie bielizny mnie boli, paznokcie i włosy mnie bolą, mam ochotę je wyrwać albo zgolić sobie glowe...itp. dźwięki i światło też sprawia ból...)



"Been searching somewhere out there
For what's been missing right here."
LP
:cama:
 
 
Somatyzacja
Desmond 
Combat Veteran



Dołączył: 04 Sty 2023
Posty: 135
Skąd: Polska

Wysłany: 2023-12-25, 08:24   

U mnie bóle w klatce piersiowej, a od pewnego czasu wędrujące, momentami bardzo silne. Na tyle, że jęczę z bólu. Powoli także nie tylko nocami, ale i za dnia. Czasami kołatanie serca, ale EKG niczego nie wykazało. Doszliśmy na terapii do wniosku, że to tłumione latami emocje. Niedożyte bóle. Najzabawniejsza kwestia jest taka, że to ja odrzuciłem tą możliwość na początku terapii, a potem sam musiałem podjąć ten temat. W ostatnich tygodniach męczę się z tym właściwie dzień w dzień.



 
 
Somatyzacja
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12