Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Kosmici
Autor Wiadomość
Zniczek
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-12, 10:01   

Generalnie ja nie wierzę w istnienie kosmitów, w sensie zielonych ludzików w swoich wypasionych latających talerzach. Natomiast wierzę w istnienie życia poza naszą planetą ale nie sądzę żeby to były zielony ludziki, oczywiście być może gdzieś żyją ludzie tacy jak my bo jest planeta taka jak nasza z warunkami do życia+ ewolucja. Ale raczej obstawiam za organizmami żywymi pod panującymi tam warunkami a nie koniecznie są to obcy, wyżarza inteligencja. Trzeba było się też zastanowić nad programem SETI, który wysyła sygnały w kosmos bo jeśli przyjąć że istnieją na innych planetach rozumne istoty to przecież nie muszą być przyjaźnie nastawieni, nie wiadomo kto tego słucha :roll:



 
 
Kosmici
Jeff_the_dealer 



Wiek: 25
Dołączył: 06 Mar 2017
Posty: 23
Skąd: śląskie

Wysłany: 2017-03-09, 20:52   

To jest właśnie Paradoks Fermiego, ale jeżeli gdzieś tam jest życie to wątpie czy ludziki były by zielone/szare/czarne jak węgiel. Trzeba pamiętać, że prawa fizyki sa uniwersalne, to również dotyczy ewolucji, mimo to jakieś gatunki pozaziemskie na pewno będa się różniły od naszych. A to że nie są przyjaźnie nastawieni to trochę taki czarny scenariusz, być może sygnały które wysyłamy oni odbierają jako promieniowanie tła/wybuchy gwiazd/powstania carnych dziur. Mimo to wątpię żeby ktoś mógł do nas przylecieć nawet lecąc z prędkością światła, najbliższe egzo-planety TRAPPIST - 01 jest oddalony o 40 lat świetlnych a zaginanie czaso-przestrzeni to science fiction chyba nawet dla nich.



 
 
Kosmici
Zniczek
[Usunięty]

Wysłany: 2017-03-09, 21:05   

Jeff_the_dealer napisał/a:
Trzeba pamiętać, że prawa fizyki sa uniwersalne, to również dotyczy ewolucji


Nie są uniwersalne, dlatego że nie wiemy jakie są warunki na innych planetach, grawitacja, środowisko, etc. :ewolucja grawitacyjna) Tak jak napisałem, owszem nie wirze w istnienie rasy zielonych ludzików, ale na 100% jestem przekonany że poza naszą planetą istnieje życie bo jest to po prostu, nie możliwe żeby w tak dużym kosmosie nie było życia.. poza nami. Tym bardziej że ziemia z daleka wygląda, jak ziarenko piasku na pustyni, nic tak naprawdę nie znaczymy.

Jeff_the_dealer napisał/a:
promieniowanie tła/wybuchy gwiazd/


Możliwe ale chodziło mi raczej o to, że gdyby ktoś odebrał te sygnały to odbiorca nie musi być przyjaźnie nastawiony. Tak naprawdę, nie wiadomo jaką technologię mają ale z drugiej strony, jeśli są na tyle rozwinięci to pytanie czy prowadzą wojny... Samo zaginanie przestrzeni to trudny temat, chociaż wg. mnie takimi teleportami do innych wymiarów mogą być czarne dziury ale szkoda że nie da się tego sprawdzić :roll: tym bardziej że już sama prędkość światła jest problemem.




 
 
Kosmici
Misza
[Usunięty]

Wysłany: 2017-03-09, 21:54   

Raphael napisał/a:
Nie są uniwersalne, dlatego że nie wiemy jakie są warunki na innych planetach, grawitacja, środowisko, etc.
Zgodnie z obecnym stanem wiedzy prawa fizyki w obserwowalnym wszechświecie są uniwersalne. Mowa tu przede wszystkim o stałych fizycznych jak stała grawitacji, plancka itp. To o czym mówisz to są prawa fizyki, a jedynie ich manifestacja.
Raphael napisał/a:
nie możliwe żeby w tak dużym kosmosie nie było życia.. poza nami.
Możliwe, ale niezwykle mało prawdopodobne. ;) zasada kopernikańska każe wątpić w to, że jesteśmy wyjątkowi.

Mi się wydaje, że ciągle nie przekroczyliśmy progu antropocentrycznego myślenia. Być może życie istnieje, być może jest powszechne, ale z zasady nie możemy go dostrzec bo ograniczamy się wyłącznie do znanych nam koncepcji. Być może życie nie musi trwać znanej nam skali czasowej, być może nie musi być złożone ze znanych nam struktur chemicznych i fizycznych, być może nie musi posługiwać się matematyką, językiem, który byłby dla nas w jakikolwiek wyróżnialny spośród tła. A być może życie jest powszechne, ale koncepcja kontaktów między cywilizacjami jest wymysłem typowo ludzkim?

No i życie =/= cywilizacja. Być może cywilizacja też jest czymś zupełnie rzadko spotykanym.




 
 
Kosmici
Zniczek
[Usunięty]

Wysłany: 2017-03-10, 21:05   

abyss napisał/a:
Zgodnie z obecnym stanem wiedzy prawa fizyki w obserwowalnym wszechświecie


Ale ja mam na myśli planety, galaktyki których nie możemy obserwować. Nie wszędzie musi być tak jak ''u nas'' ani też w obserwowanym skrawku nieba. Owszem, praktycznie można wszystko opisać prawami fizyki ale nawet jeśli to co powiesz o fizyce kwantowej czy też samej mechaniki kwantowej... No ale to temat o kosmitach.

abyss napisał/a:
zasada kopernikańska


Einstein twierdził że wszechświat jest statyczny :roll: Mało tego, w ostatnie biografii przyznał się do istnienia boga.. będąc ateistą.

abyss napisał/a:
Być może życie istnieje


Nie być może a istnieje, być może nie są to istoty tak inteligentne jak nam się wydaje ale na pewno to życie istnieję, tylko nie wiemy gdzie ono jest i jak wygląda, ewolucja grawitacyjna czy też środowiskowa. Wiesz, ja tego nie wiem czy inna cywilizacja istnieje, w sensie podobna do ludzkiej a która chciała by nas ewentualnie zniszczyć. Chociaż z drugiej strony, być może sami jesteśmy jej tworem, eksperymentem. Trudno to potwierdzić czy też zaprzeczyć. W sumie to ten świat jest pozbawiany jakiegoś większego sensu, jak wspomniana już mechanika kwantowa.... :roll:




 
 
Kosmici
Misza
[Usunięty]

Wysłany: 2017-03-10, 22:01   

Raphael napisał/a:
Ale ja mam na myśli planety, galaktyki których nie możemy obserwować. Nie wszędzie musi być tak jak ''u nas'' ani też w obserwowanym skrawku nieba. Owszem, praktycznie można wszystko opisać prawami fizyki ale nawet jeśli to co powiesz o fizyce kwantowej czy też samej mechaniki kwantowej... No ale to temat o kosmitach.
Jako obserwowalny wszechświat rozumiem to co fizycznie jesteśmy w stanie zobaczyć, nie mówię o parametrach naszych przyrządów, ale o fakcie, że jedyne sygnały jakie możemy obserwować są ograniczone prędkością światła i tego, że są w stanie dotrzeć do nas jedynie z początków wszechświata. Sygnały z "granic" kosmosu odbieramy chociażby w postaci mikrofalowego promieniowania tła. Rozważanie tego co po za granicami tego jest nieistotne bo nie można tego zweryfikować, ani nie ma to żadnego wpływu na naszą egzystencję, dla nas po prostu tam nic nie ma.

Mechanika kwantowa jest właśnie doskonałym przykładem tego jak nasza percepcja otaczającego świata (codzienne doświadczenie) wypacza nam rozumienie tego jak działa świat. W naszej skali świat, mogłoby się wydawać, jest stricte deterministyczny, ale już w skali atomowej świat nie działa "zdroworozsądkowo". Może jakieś istoty rozumieją rzeczywistość na poziomie kwantowym? Może ich codzienne poznanie różni się od tego czego my doświadczamy?
Raphael napisał/a:
Einstein twierdził że wszechświat jest statyczny :roll: Mało tego, w ostatnie biografii przyznał się do istnienia boga.. będąc ateistą.
Mało tego. Nawet przyznał nawet, że stała kosmologiczna wprowadzona do jego równania była jego największym błędem. Ale w świetle obecnych obserwacji jednak ta stała być może musi być aby "równanie się zgadzało", co prawda nie aby wszechświat był statyczny, ale żeby opisać tempo rozszerzania się wszechświata.

Odnośnie jego zdania o bogu... z tego co wiem najbardziej utożsamiał się z koncepcją boga Spinozy. Co tłumaczy jego niechęć do mechaniki kwantowej i jego słynne już "bóg nie gra w kości".
Raphael napisał/a:
Nie być może a istnieje
No istnieje co najmniej w jednym znanym nam przypadku - na ziemi. Reszta może być jedynie domysłem, sam bym ocenił to na wysoce prawdopodobne, acz dopóki go nie odkryjemy to pewności nigdy nie będzie. Jeżeli kiedykolwiek je odkryjemy prawdopodobnie bardzo mocno się zdziwimy jak bardzo odmienne jest ono od znanego nam życia.
Raphael napisał/a:
W sumie to ten świat jest pozbawiany jakiegoś większego sensu, jak wspomniana już mechanika kwantowa....
Bo sens jest tylko wymysłem naszej cywilizacji. Jaki sens jest mechaniki Newtonowskiej? Jaki sens mają prawa Keplera? Żaden. To tylko opis rzeczywistości. Mechanika kwantowa budzi w nas ten dyskomfort, że nagle świat przestaje być zgodny z tym co można wziąć "na chłopski rozum". Patrząc na nią pod kątem bezsensu pokazuje nam jak bardzo rzeczywistości nie obchodzi to czy coś dla nas ma sens czy nie - ona po prostu jest.

Do rzeczy, po prostu szukając życia patrzymy przez pryzmat nas samych, być może postrzeganie rzeczywistości przez inne istoty różni się od naszego tak samo jak mechanika kwantowa od klasycznej, albo nawet bardziej. Pojęcia których używamy są spaczone tym, że wyewoluowaliśmy właśnie z takiej materii, na takiej planecie i w takim okresie. Nie znaczy to, że postrzegamy rzeczywistość źle, ale inaczej. Rzeczywistość jest jedna, jej opisów może być nieskończenie wiele.




 
 
Kosmici
Zniczek
[Usunięty]

Wysłany: 2017-03-13, 13:06   

abyss napisał/a:
po prostu szukając życia patrzymy przez pryzmat nas samych


Też tak uważam, co nie znaczy że tak musi być, dlatego też wspomniałem o mechanice kwantowej. A jakie masz zdanie na temat starożytnych kosmitów?




 
 
Kosmici
Misza
[Usunięty]

Wysłany: 2017-03-14, 12:51   

Raphael napisał/a:
A jakie masz zdanie na temat starożytnych kosmitów?
Szczerze, to raczej nie mam zdania, bo uparcie ignoruję wszelkie tego typu teorie. Czemu? Bo mam wrażenie, że to jest trochę jak z tym "Bogiem luk" - wpycha się tych biednych kosmitów nie tam gdzie nie do końca wyjaśniono niektóre rzeczy.



 
 
Kosmici
Zniczek
[Usunięty]

Wysłany: 2017-08-12, 14:01   

abyss napisał/a:
wpycha się tych biednych kosmitów nie tam gdzie nie do końca wyjaśniono niektóre rzeczy.


Być może ale idea starożytnych kosmitów wydaje się bardziej logiczna niż systemy religijne. Tym bardziej że istnieją obrazy na których widnieją dziwne obiekty, oczywiście rożnie to można interpretować. Wracając jeszcze do inteligentnego życia w kosmosie to być może jest tak że te obce formy życia również wysyłają sygnały, z tym że my nie mamy takiej technologii żeby je odebrać.


<<< Dodano: 2017-08-17, 15:44 >>>


Może kogoś zainteresuje....

https://www.youtube.com/watch?v=RNdFi7uA-XA




 
 
Kosmici
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 11