Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Ocenianie
Autor Wiadomość
aga_myszka 
jednostka urojona



Wiek: 33
Dołączyła: 19 Gru 2009
Posty: 5676
Skąd: mazowieckie

Wysłany: 2016-12-29, 21:04   

Wydzieliłam posty o ocenianiu jako osobny temat.




:myszka:
 
 
Ocenianie
Euphoriall 



Wiek: 34
Dołączyła: 18 Gru 2009
Posty: 10445
Skąd: świat

Wysłany: 2016-12-29, 23:27   

Fakt nie polega na tym, jak mocno jesteś o czymś przekonana. Przekonanie o czymś to ocena, jak bardzo dla Ciebie coś jest prawdą. Prawda nie jest obiektywna. Prawda jest silnym przekonaniem do czegoś. Fakt to stwierdzenie, nie budzące emocji. Każda emocja, jest oceną.

Parę przykładów.

Fakt.
Samolot spadł do wody, nie żyje 120 osób.
Nie ma tu nic o skali (ocenę określa skala) zdarzenia. Nie ma tu nic o tragedii, strasznym wypadku.
Nie wiem, czy stwierdzenie "katastrofa lotnicza" i "wypadek" traktować jako synonimy, czy skalę zdarzenia.
Ale to może Wy wiecie.

To, że opinia jest jasna dla jednej osoby nie oznacza, że jest taka dla drugiej. Opinia = ocena.

Mój wniosek - jako że ludzie komunikują się werbalnie lub niewerbalnie, za pomocą emocji, nie da się uniknąć oceny. Po samych 'suchych faktach' nie masz często pełnego obrazu wydarzenia. Język polski jest tak skonstruowany, że po samym fakcie czasem ciężko się dowiedzieć, o co chodzi. Czy to wynika z ubóstwa słownictwa, czy wręcz jest ułatwieniem. Nie wiem, jak to ocenić.


Poprawiłam czytelność posta. // Myszka




Ostatnio zmieniony przez aga_myszka 2017-01-03, 21:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ocenianie
Scarlet Halo
[Usunięty]

Wysłany: 2017-01-07, 17:06   

Empiria napisał/a:
Nie bierz wszystkiego tak dosłownie.
Dlaczego mówisz komuś jak ma odbierać rzeczywistość? Przecież to 'nie Twój cyrk i nie Twoje małpy' jak ktoś odbiera rzeczywistość.
Empiria napisał/a:
To dla mnie równoznaczne z toleruję, tyle że lepiej brzmi.
Toleruję wiele rzeczy i osób, których absolutnie nie darzę sympatią. Na przykład toleruję nasz rząd (bo nie przygotowuję zamachu ani puczu), co nie oznacza, że go darzę sympatią.



 
 
Ocenianie
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 12