Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Święta
Autor Wiadomość
Shadow 
worthless



Wiek: 27
Dołączyła: 07 Lis 2015
Posty: 2493
Skąd: małopolskie

Ostrzeżeń:
 1/3/4
Wysłany: 2016-12-08, 21:20   

Hathor napisał/a:
A znacie postać Gwiazdora?
Po raz kolejny - pierwsze słyszę. :lol:



Kiedy zamierzasz się poddać, przypomnij sobie po co zaczynałeś.

Wszystko czego pragniesz jest po drugiej stronie strachu.
 
 
 
Święta
Malia 
Wodna Panda



Wiek: 27
Dołączyła: 10 Lis 2016
Posty: 72
Skąd: dolnośląskie

Wysłany: 2016-12-08, 21:30   

Hathor, pierwsze słyszę...

W moich rodzinnych stronach był Mikołaj-biskup zamiast tego coca-colowego. Też miał obowiązkowo czerwony strój i brodę, poza tym jeszcze biskupia czapka i zakręcona laska z dzwonkiem.




 
 
Święta
Fenoloftaleina 
Fenoloftaleina



Wiek: 25
Dołączyła: 01 Paź 2012
Posty: 6439
Skąd: lubuskie

Wysłany: 2016-12-08, 22:42   

Cytat:
postać Gwiazdora

Znam, często słyszałam u różnych osób, że to Gwiazdor przynosi prezenty pod choinkę. :P




She always has a smile
From morning to the night
 
 
 
Święta
Adzumi 



Wiek: 25
Dołączył: 18 Wrz 2016
Posty: 181
Skąd: śląskie

Wysłany: 2016-12-09, 01:00   

Gwiazdor gwiazdorem, na Śląsku to Dzieciątko przynosi prezenty :3



 
 
Święta
eternit
[Usunięty]

Wysłany: 2016-12-09, 01:46   

Adzumi, ooo to też kojarzę!



 
 
Święta
Lennei
[Usunięty]

Wysłany: 2016-12-09, 11:23   

Hathor napisał/a:
A znacie postać Gwiazdora?

Tak! Mikołaj daje prezenty 6 grudnia, a Gwiazdor 24 grudnia. :D




 
 
Święta
Hathor 
Hati



Wiek: 30
Dołączyła: 15 Lut 2014
Posty: 1748
Skąd: wielkopolskie

Wysłany: 2016-12-09, 14:32   

To do Was Mikołaj przychodzi/przychodził 2 razy w grudniu? :D

Ogólnie to w dzieciństwie wierzyłam, że św. Mikołaj przychodzi 6 grudnia, a Gwiazdor - 24. Wyobrażałam sobie, że św. Mikołaj jest taką skromniejszą wersją Gwiazdora, z mniej długą białą brodą i przynosi niewielkie prezenty, które wkłada do buta przygotowanego wieczorem przez dziecko. :D Jest zawsze miły i nieważne czy dziecko było grzeczne czy nie - prezent był. Natomiast Gwiazdor wydawał się być taką bogatszą postacią, ale też groźniejszą. Rodzice straszyli "jak będziesz niegrzeczny/a to Gwiazdor przyniesie ci rózgę!". Także z mojego punktu widzenia Gwiazdor był osobą, która przynosiła o wiele większe prezenty niż te od Mikołaja, ale można się też spodziewać, że prezentu nie będzie żadnego jeśli się było niegrzecznym i nie słuchało się rodziców. Zawsze go sobie wyobrażałam jako takiego starca w biało-czerwonym płaszczu z taką mega długą brodą jak u Gandalfa albo Dumbledore'a. Kiedy moja mama była mała opowiadała mi, że mieszkając na wsi ktoś ubierał się za Gwiazdora i obchodził domy. Wchodził do mieszkań i grzmiał "czy są tu grzeczne dzieci?!". Tak bardzo bała się rózgi, że się chowała gdzie tylko mogła. :D Także to jest kolejna taka nasza rodzinno-świąteczna tradycja, 24 w nocy przychodzi Gwiazdor. :)




wish I could ctrl+Z you
 
 
Święta
EverPaiin 
wiedźma



Dołączyła: 04 Lis 2013
Posty: 3733
Skąd: podkarpackie

Wysłany: 2016-12-09, 14:53   

A tu, na Podkarpaciu, o Gwiazdorze się nie mówi. Nie ma też jakiegoś wielkiego zwyczaju z kupowaniem prezentów na święta.



Sie ist die Königin der Käfer
Sie kommt über uns heut Nacht
Ihre Liebe wollten wir nicht haben
Ihr Zorn verfolgt uns tausendfach
 
 
Święta
Fenoloftaleina 
Fenoloftaleina



Wiek: 25
Dołączyła: 01 Paź 2012
Posty: 6439
Skąd: lubuskie

Wysłany: 2016-12-09, 15:35   

A jak u Was wyglądało/wygląda przynoszenie prezentów? Ktoś przebiera się za Mikołaja/Gwiazdora, czy prezenty są raczej podrzucane?
Kiedy byłam młodsza bardzo często przychodził Mikołaj z workiem prezentów, każdego wołał na kolano i pytał, czy było się grzecznym, a niektórzy dostawali rózgą. Czasami prezenty były podrzucane, wtedy rodzice kazali iść do okna patrzeć, czy widać sanie Mikołaja i nagle nas wołali, że ktoś podrzucił prezenty pod choinkę, ale nie zdążyli zobaczyć kto. :lol: Właściwie ponieważ w rodzinie jest dużo małych dzieci to wciąż tak robimy. :lol:




She always has a smile
From morning to the night
 
 
 
Święta
Hathor 
Hati



Wiek: 30
Dołączyła: 15 Lut 2014
Posty: 1748
Skąd: wielkopolskie

Wysłany: 2016-12-09, 18:02   

Fenoloftaleina, zazwyczaj w nocy, kiedy już ja i moi bracia spaliśmy to rodzice zakradali się do pokoju w którym stała choinka i podkładali prezenty. :D Rano było tylko "patrzcie, ile prezentów Gwiazdor przyniósł!". Nie mogłam tylko rozkminić, jak on się dostał do mieszkania, skoro rodzice nie dawali mu kluczy, a przez kominek nie mógł, bo mieliśmy tylko piec kaflowy. :D
Nigdy nie mieliśmy przebieranego Mikołaja/Gwiazdora. Kiedyś w 2 klasie podstawówki podczas Wigilii klasowej przyszedł tata mojej przyjaciółki przebrany w strój, ale wiedziałam, kto to jest naprawdę. :lol: Zresztą tyle widziałam wszędzie ogłoszeń "Mikołaj do wynajęcia!", że nie dałam się oszukać na przebierańców.




wish I could ctrl+Z you
 
 
Święta
Hades 
Persona non grata.



Dołączył: 26 Kwi 2016
Posty: 236
Skąd: podlaskie

Wysłany: 2016-12-09, 18:04   

Hathor, dlaczego w Wielkopolsce mówi się Gwiazdor?



I am not in danger.
I am the danger.
 
 
Święta
Justyna1234 


Dołączyła: 14 Wrz 2016
Posty: 128
Skąd: pomorskie

Wysłany: 2016-12-11, 00:41   

Opowieści o Gwiazdorze nigdy nie słyszałam ;(



Justyna ;)
 
 
Święta
Hathor 
Hati



Wiek: 30
Dołączyła: 15 Lut 2014
Posty: 1748
Skąd: wielkopolskie

Wysłany: 2016-12-11, 04:06   

Hades, szczerze mówiąc - nie mam pojęcia, więc trzeba poratować się internetem.

Cytat:
Gwiazdora i Świętego Mikołaja różni nie tylko nazwa, ale także wygląd i pochodzenie. Święty Mikołaj to postać historyczna. W chrześcijańskich "Żywotach świętych" możemy przeczytać, że był to biskup miasta Mira żyjący na przełomie III i IV wieku. Jedna ze związanych z nim legend głosi, że pewnego dnia Mikołaj uratował trzy córki biedaka przed pracą w domu publicznym, wrzucając przez komin ich domu sakiewki z pieniędzmi, które wpadły do pończoch i butów suszących się przy ogniu*.

A skąd się wziął Gwiazdor? Okazuje się, że to postać o znacznie dłuższej tradycji niż polskie chrześcijaństwo. Warto wiedzieć, że w ostatnim tygodniu grudnia swoje wielkie święto mieli pogańscy Słowianie, którzy hucznie świętowali okres zimowego przesilenia nazywany Świętem Godowym lub Szczodrymi Godami. Jak pisze Czesław Witkowski w „Polskich obrzędach i zwyczajach ludowych”, już wtedy narodził się zwyczaj odwiedzania domów przez kolędników, w gronie których znajdowała się osoba ubrana w baranicę i futrzaną czapę z twarzą pomazaną sadzą, która trzymała gwiazdę na drzewcu.

„Gwiazdor nosił ze sobą wór z podarkami i rózgę, a pytając domowników (przeważnie dzieci) o zachowanie w ciągu roku, w zależności od uzyskanej odpowiedzi wręczał prezent lub smagał rózgą” – czytamy u Witkowskiego.

Link: http://wiadomosci.wp.pl/k...l?ticaid=1183dc
Źródło: wp.pl

Sama jego nazwa wzięła się oczywiście od gwiazdy.
*A stąd wzięła się tradycja wkładania podarków do butów 6 grudnia.

Cytat:
Dlaczego więc w Wielkopolsce osobą obdarzającą (głównie dzieci) prezentami jest nie hojny Mikołaj, ale Gwiazdor, czyli dziad w baranicy i futrzanej czapie, który nie tylko obdarowuje, ale i karze niegrzeczne maluchy rózgą? Okazuje się, że jest on tylko jedną z całej plejady postaci, które noszą różne imiona w różnych regionach Polski.
- W Wielkopolsce jest to właśnie Gwiazdor, na Śląsku - Józef, w Małopolsce - Gwiazdka, zaś na Łużycach - Dzieciątko - wymienia Witold Przewoźny z poznańskiego Muzeum Etnograficznego. - Byli to przebrani wieśniacy, odgrywający role "postaci z zaświatów", które chodziły w czasie Bożego Narodzenia po domach, obdarowując i karząc dzieci, które ich wyczekiwały, jednocześnie się ich obawiając - wyjaśnia. Wielkopolscy Gwiazdorzy zawsze odwiedzali domy w towarzystwie innych postaci - np. z aniołem i diabłem.

Dlaczego więc dzisiaj najbardziej popularną postacią, kojarzoną z roznoszeniem bożonarodzeniowych prezentów, jest Święty Mikołaj, a nie tradycyjny Gwiazdor czy Józef? Jest to ciekawe tym bardziej, że wspomnienie św. Mikołaja chrześcijanie obchodzą 6 grudnia, a nie 24. - Postać św. Mikołaja, silnie czczona w Europie, zmultiplikowała się i na niektórych obszarach zajęła miejsce Gwiazdorów, Józefów i Wiljorzy - wyjaśnia Witold Przewoźny. Okazuje się, żę Mikołaj był na tyle popularny, że z łatwością został zaadaptowany na potrzeby bożonarodzeniowego obdarowywania się prezentami.

Dziś i Gwiazdor, i Święty Mikołaj kojarzą się nam z tą samą pucołowatą postacią w czerwonym płaszczu. Niewielu z nas wie, że jest ona produktem amerykańskim, która z wizerunkiem biskupa Mikołaja nie ma nic wspólnego, o podobieństwie do Gwiazdora nie wspominając. - Dobroduszna, rubaszna postać w czerwonym płaszczu musiała powstać na biurku jakiegoś amerykańskiego grafika - ocenia Witold Przewoźny. - Współczesny Mikołajów saniach i w towarzystwie reniferów "narodził się" dopiero w XX wieku. Z mojego dzieciństwa pamiętam jeszcze poważnego starca, który był Gwiazdorem, a nie czerwonego Mikołaja i renifery - mówi. Dziś jednak większość poznańskich dzieci kojarzy nie tylko św. Mikołaja, ale i Gwiazdora, z amerykańskim czerwonym dziadkiem.

Link: http://warszawa.naszemias...rt,t,id,tm.html
Źródło: warszawa.naszemiasto.pl


Ja sama zawsze wyobrażałam sobie Gwiazdora bardziej jak św. Mikołaja, ze względu na jego wizerunek, który jest popularny na całym świecie - miłego dziadka w czerwonym płaszczu, który oblatuje na saniach wszystkie domy. O kolędnikach w strojach wiedziałam, choć już u nas się taka tradycja nie dochowała, ale pamiętam postać z gwiazdą na kiju i czarną twarzą, która czasem jeszcze pojawia się w programach telewizyjnych z kolędami. Jedyne, co mi pozostało w wyobrażeniu z tego oryginalnego Gwiazdora to jego surowość i możliwość otrzymania rózgi. :)




wish I could ctrl+Z you
 
 
Święta
RobertIslay 
Boję się szerszeni.



Wiek: 39
Dołączył: 28 Sie 2012
Posty: 990
Skąd: świat

Wysłany: 2016-12-11, 06:09   





My jsme Borg. Odpor je marny, budete asimilovani!
 
 
Święta
Justyna1234 


Dołączyła: 14 Wrz 2016
Posty: 128
Skąd: pomorskie

Wysłany: 2016-12-11, 14:09   

Hathor, dzięki za rozszerzenie tematu! :)



Justyna ;)
 
 
Święta
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 11