Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Adriaen
2016-10-25, 16:48
Człowieczeństwo.
Autor Wiadomość
PannaNikt28
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-17, 22:07   Człowieczeństwo.

Postanowiłam założyć taki temat, ponieważ jestem ciekawa zdania innych ludzi w tym temacie. Kiedy stajemy się prawdziwym człowiekiem? Czy w momencie zapłodnienia, w chwili urodzenia, a może w chwili, kiedy zyskujemy świadomość własnych czynów? A może znacie i wymienicie jeszcze jakieś inne kryteria człowieczeństwa?



 
 
Człowieczeństwo.
Scarlet Halo
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-17, 22:38   

Nie jestem do końca przekonana czy to właściwy dział na ten temat. Znaczy się, jeżeli chcesz rozmawiać o tym co z psychologicznego/behawioralnego punktu widzenia odróżnia nas od innych gatunków, to dział jest właściwy, ale piszesz o aspektach biologicznych, co bardziej by się nadawało do działu 'Rozmowy na poważnie', bo dyskusja o statusie moralnym zygoty nie ma zbyt wiele z psychologią i psychiatrią wspólnego. W jakim kierunku chcesz prowadzić tą rozmowę? Jeżeli pytasz o to co stanowi istotę człowieczeństwa, to zostawiłabym to w tym dziale. Jeżeli jednak bardziej interesuje Cię kiedy człowiek staje się człowiekiem z naciskiem na jakąś biologiczną/rozwojową granicę, to sugerowałabym przeniesienie tego tematu do 'Rozmów na poważnie'.



 
 
Człowieczeństwo.
eternit
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-17, 22:54   

Cytat:
Kiedy stajemy się prawdziwym człowiekiem?

W momencie urodzenia się.




 
 
Człowieczeństwo.
Vitiatus Mikene
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-18, 08:49   

Biorąc pod uwagę aspekt psychologiczny, nie zaś biologiczny, mogę założyć, że człowieczeństwo jednostka nabywa w zależności od wielu czynników, które nie muszą być wspólne wszystkim innym. Za etyką i moralnością jednak idąc, człowieczeństwem mógłby być humanitaryzm, empatia, bezinteresowność i tym podobne...



 
 
Człowieczeństwo.
PannaNikt28
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-25, 13:17   

Scarlet Halo, dobrze zostało to ujęte, bo właśnie chodziło mi o uzyskanie informacji na temat tego, kiedy człowiek Waszym zdaniem faktycznie staje się człowiekiem. I od razu pojawia mi się w głowie pytanie - po czym poznajemy, że to jest człowiek, a nie na przykład zwierzę? Czym się różnimy od innych gatunków żyjących na świecie?

KrólowaSzczurów, czyli Twoim zdaniem do momentu urodzenia jesteśmy kim/czym?




Ostatnio zmieniony przez EverPaiin 2016-10-25, 13:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Człowieczeństwo.
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-25, 16:10   

PannaNikt28 napisał/a:
po czym poznajemy, że to jest człowiek, a nie na przykład zwierzę? Czym się różnimy od innych gatunków żyjących na świecie?

Taksonomia dość dokładnie określa kryteria przynależności do danego gatunku, a jak przynależność jest niejasna, to znaczy, że mamy do czynienia z czymś nowym.




 
 
Człowieczeństwo.
PannaNikt28
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-25, 16:13   

Chochlik, raczej nie chodziło mi o to, co prezentuje taksonomia, tylko zależało mi na osobistym zdaniu każdego z uzytkowników forum, ponieważ nauka nauką, ale zdanie raczej każdy posiada własne, indywidualne, odrębne od wszystkich pozostałych.



 
 
Człowieczeństwo.
eternit
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-25, 16:15   

PannaNikt28, zygotą, embrionem, płodem.



 
 
Człowieczeństwo.
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-25, 16:18   

Sugerujesz, że nie mogę uważać, że specjaliści od zoologii są jedynymi osobami, które są kompetentne, żeby odpowiedzieć na to pytanie i nie mogę akceptować uznanych przez nich klasyfikacji za słuszne, tylko muszę snuć jakieś dziwne wywody z pogranicza filozofii i kabaretu?



 
 
Człowieczeństwo.
PannaNikt28
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-25, 16:20   

Chochlik, czy ja coś takiego powiedziałam? Nie, tylko zasugerowałaś się, jakby to ująć danymi naukowymi, a nie użyłaś stwierdzenia 'moim zdaniem', 'uuważam, że...' i to mnie zmyliło.



 
 
Człowieczeństwo.
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-25, 16:30   

A jak inaczej to ująć? O czyich knnych poglądach mogę pisać? Jak w ogóle można z zerową wiedzą porywać się na spekulacje, skoro ostnieją od tego specjaliści? Nie rozumiem i nie akceptuję negowania naukowego punktu widzenia.



 
 
Człowieczeństwo.
PannaNikt28
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-25, 16:39   

Chochlik, a czy ja gdzieś napiisałam, że neguję naukowy punkt widzenia? Nie, jednak dla mnie indywidualne zdanie każdego człowieka ma swoją znaczącą wartość.



 
 
Człowieczeństwo.
Adriaen 
Adriaen



Wiek: 27
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 5632
Skąd: Polska

Wysłany: 2016-10-25, 16:48   

Przesuwam temat do bardziej odpowiedniego działu.





Okay, whatever, one man's trash is another man's treasure

 
 
Człowieczeństwo.
Scarlet Halo
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-25, 17:14   

PannaNikt28 napisał/a:
I od razu pojawia mi się w głowie pytanie - po czym poznajemy, że to jest człowiek, a nie na przykład zwierzę?

Homo sapiens należy do królestwa zwierząt, tak samo jak inne naczelne.
PannaNikt28 napisał/a:
kiedy człowiek Waszym zdaniem faktycznie staje się człowiekiem

Przynależność gatunkowa, to generalnie stała cecha danego organizmu i nie jest mi wiadome, aby jakikolwiek organizm zmienił swoją przynależność gatunkową w trakcie jednego cyklu życiowego.




 
 
Człowieczeństwo.
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-25, 17:22   

Skoro indywidualne zdania mogą być rożne, to mogą być inne niż oficjalnie obowiązujące, a to siłą rzeczy jest podważaniem. Jeśli trudno ci to zrozumieć, to pomyśl jaki byłby odzew, gdybym założyła temat, gdzie pytam czy jesteś człowiekiem. Odpowiedź jest oczywista, ale sam fakt zadania pytania poddaje ją w wątpliwość i pozwala jakimś osobom trzecim decydować kim jesteś i uznać każdą z opcji, które ludzie wymyślą za równoważną.



Ostatnio zmieniony przez EverPaiin 2016-10-25, 22:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Człowieczeństwo.
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15