Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Języki
Autor Wiadomość
Chochlik
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-17, 14:44   

Arya napisał/a:
forma preferowana przez osobę, która nosi nazwisko

No, tutaj właśnie problem był taki, że kolega był nieobecny, a wszyscy jednak mówili mu po imieniu i nikt nie wiedział co on lubi w kwestii nazwiska. :D

Arya napisał/a:
Tak, też mnie to kiedyś zaskoczyło.

A propos. Właśnie mi przypomniałaś, że kiedyś nauczycielka się zdziwiła (i ja też) kiedy uczennica poprosiła, żeby nazwisko jej rodziców nie zapisywać eee... "państwo Maczkowie", tylko "państwo Maczek". Nie pamiętam co to za nazwisko było, ale coś w tym stylu... I teraz pytanie, czy ona, jako nosząca to nazwisko, ale niebędąca osobą, o której mowa może takie prośby wysuwać. ;)




 
 
Języki
Hekate 



Wiek: 29
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 2447
Skąd: dolnośląskie

Wysłany: 2014-12-20, 18:46   

Edgar napisał/a:
Bizneswoman, jakże często spotykam(y) tą formę, wydaje mi się być ortograficznym dziwolągiem... czy pomieszało mi się w główce?

Sądzę, że jest to forma prawidłowa. Choć nie jest to polskie słowo, to anglicyzm.




 
 
Języki
Kissa
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-22, 22:06   

Mam pytanie do osób znających japoński. Właśnie skończyłam naukę hiragany i czy muszę od razu uczyć się katakany aby ogarnąć podstawy podstaw japońskiego? Jaka jest różnica w używaniu tych dwóch sylabuszy?



 
 
Języki
Lina Inverse
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-23, 06:33   

Kissa, zdecydowanie musisz :) . Katakaną zapisywane są słowa zapożyczone z języków obcych (głównie angielskiego), w tym np. nazwy państw i miast. Bez katakany nie ruszysz z japońskim dalej.

edit: no, w sumie nie uczyłabym się katakany tak od razu, żeby się nie zniechęcać i nie mieszać sobie tych dwóch sylabariuszy w głowie... Możesz zacząć się uczyć podstaw z samą hiraganą (na bieżąco rozszyfrowując katakanę, jeśli pojawi się gdzieś w zdaniu) i dorzucić ją jak już dobrze opanujesz hiraganę, przed pierwszymi kanji :) .




 
 
Języki
Arya
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-25, 18:25   

Zbieram od jakiegoś czasu słowa z języka młodzieżowego, internetowego oraz ogólnego - takie, które są stosunkowo nowe i których raczej nie ma w szkolnych słownikach...
Ktoś zna jakieś, słyszał coś ciekawego? Będę wdzięczna za podesłanie. :)




 
 
Języki
sala samobojcow 



Wiek: 33
Dołączyła: 16 Lis 2013
Posty: 54
Skąd: Rzeszów

Wysłany: 2015-07-18, 11:44   

Witajcie. Nie wiem gdzie to napisać żeby zostało to przez Was przeczytane wiec pisze tu. Czy jest może jakaś miła osoba, która ma trochę czasu i umie bardzo dobrze język angielski? Potrzebuje tłumacza. Chodzi mi o osobę która dobrze rozumie ze słuchu na tyle, że np. oglądając film po angielsku rozumie co w nim mówią. Będę wdzięczna jeśli ktoś taki się znajdzie. ;) Jak coś, to prosiłabym najlepiej o wiadomość priv ;) .



Poszukuje sensu zycia i go nie znajduje
Ostatnio zmieniony przez Axxie 2015-07-18, 12:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Języki
Fasica
[Usunięty]

Wysłany: 2015-08-18, 22:46   

FRANCUSKI
słuchajcie kochani zaczęłam sama na własną rękę z internetu i książęk uczyć się francuskiego :yahoo:
i mam mały problem, bo gdy oglądam coś po francusku to słyszę a to czasem "Je" jako "ży" a czasem jako "że"
Czy to jakoś zmienia postać rzeczy? Chce sie nauczyc poprawnej wymowy na poczatku bo potem może być cięęęęężko :P




 
 
Języki
Naamah
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-15, 16:53   

Czy może mi ktoś wytłumaczyć jasno i przejrzyście kiedy używa się czasu present perfect? I have done...?



 
 
Języki
intouchable 
Zołza



Wiek: 38
Dołączyła: 13 Maj 2015
Posty: 415
Skąd: kujawsko-pomorskie

Wysłany: 2015-09-15, 17:15   

Naamah, Tu masz wyjaśnione z przykładami.



"Nie śniło jej się nawet, że życie może nieść tyle bólu, chociaż fizycznie nic człowiekowi nie dolega."
:intouch:
 
 
Języki
Arya
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-15, 17:16   

Naamah, w najprostszym skrócie: kiedy coś, o czym mówisz (co dotyczy przeszłości) jeszcze trwa. Ewentualnie ma jakikolwiek związek z teraźniejszością.



 
 
Języki
Naamah
[Usunięty]

Wysłany: 2015-10-30, 16:22   

Jak przetłumaczylibyście mój podpis na angielski? Zastanawiam się czy zrobiłam to poprawnie.



 
 
Języki
Lina Inverse
[Usunięty]

Wysłany: 2015-10-30, 16:31   

Naamah, po co tłumaczyć z polskiego na angielski coś, co w oryginale było napisane po angielsku i dopiero potem przełożone na polski?
W oryginale jest: "Don’t tell the sky is the limit when there are footprints on the moon".




 
 
Języki
Naamah
[Usunięty]

Wysłany: 2015-10-30, 17:02   

Daithi napisał/a:
Naamah, po co tłumaczyć z polskiego na angielski coś, co w oryginale było napisane po angielsku i dopiero potem przełożone na polski?

Nie miałam oryginału, więc przetłumaczyłam sobie na angielski zamiast szukać. Nie widzę różnicy, zwłaszcza, że wyszło tak samo.




 
 
Języki
Adriaen 
Adriaen



Wiek: 27
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 5632
Skąd: Polska

Wysłany: 2015-10-30, 19:16   

Daithi napisał/a:
Don’t tell the sky is the limit when there are footprints on the moon

O, dokładnie tak. Tutaj znalezione: https://books.google.pl/books?id=LeYJxo_J-hEC&pg=PT504&lpg=PT504&dq=harlan+coben++sky+is+the+limit&source=bl&ots=DRn7F1oPC-&sig=AR_PefDgNtfFk07TCBS8yAWBN8E&hl=pl&sa=X&ved=0CCwQ6AEwAmoVChMI5LWGy-bqyAIVhS0PCh07Wg_l#v=onepage&q=harlan%20coben%20%20sky%20is%20the%20limit&f=false





Okay, whatever, one man's trash is another man's treasure

 
 
Języki
Fenoloftaleina 
Fenoloftaleina



Wiek: 25
Dołączyła: 01 Paź 2012
Posty: 6439
Skąd: lubuskie

Wysłany: 2015-11-12, 23:08   

Znacie jakieś popularne bajki rosyjskie? :) Ja kojarzę dobrze tylko Maszę i Niedźwiedzia oraz Wilka i zająca. Chodzi mi o takie bajki, z których można by zrobić krótkie przedstawienie w 3-4 osoby. :)



She always has a smile
From morning to the night
 
 
 
Języki
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12