Rejestracja
Rejestracja
Autoagresywni Strona Główna
  Użytkownik: Hasło:



Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Ella
2015-06-27, 20:44
Czym jest autoagresja?
Autor Wiadomość
Naamah
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-10, 15:42   Czym jest autoagresja?

W tym temacie połączyłam różne pytania umieszczane w osobnych, które w rezultacie bardzo często sprowadzały się do jednego. Mianowicie do dylematu: "Czy moje zachowanie jest autoagresywne?"

Poniżej znajdziemy zapytania użytkowników o obgryzanie paznokci, nadmierne drapanie się w nerwach, skaryfikacje, podduszanie się.
Pytać można o więcej, jeśli Wasze zachowanie budzi Wasz niepokój i zastanawiacie się czy to już autoagresja czy jeszcze nie...

Czy jest autoagresja?

Z psychologia.edu:
Cytat:
Temat ten jest rzadko poruszany zarówno w mediach, jak i w literaturze fachowej, a informacje, które można zdobyć są niepełne i wymagają uzupełnienia. Autoagresja jest pojęciem szerokim i określenie jej granic jest trudne, obejmuje bowiem zachowania zarówno powszechnie uznawane za normalne (tj. ćwiczenie ponad swoje możliwości, operacje kosmetyczne, sport w skrajnych formach itp.), które powodują jednak pewne deformacje ciała i mogą być przejawem zaburzeń psychicznych, jak i działania uważane za patologiczne (samookaleczenia).

Definicja i rodzaje autoagresji
Autoagresja to działanie lub szereg działań mających na celu spowodowanie psychicznej albo fizycznej szkody, jest to agresja skierowana "do wewnątrz". To pewne zaburzenie instynktu samozachowawczego, który wyraża się tendencją do samookaleczeń, samouszkodzeń zagrażających zdrowiu, a nawet życiu.
Osoba z różnych przyczyn atakuje samą siebie, powoduje to oprócz fizycznych obrażeń, również i pogłębienie obecnych już psychicznych problemów. Jest to zjawisko o złożonym charakterze. Samookaleczenie nie jest bowiem tylko samym okaleczeniem, lecz procesem, którego efektem są rany. Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie należy poznać typy autoagresji.
Wyróżnić można zatem autoagresję bezpośrednią (bicie, samookaleczenie, samooskarżanie) oraz pośrednią (jednostka wymusza, prowokuje i poddaje się agresji innych). Występuje także podział na werbalną i niewerbalną. Autoagresja werbalna polega na zaniżaniu swej samooceny, poprzez wmawianie sobie własnej małej wartości, częstą krytykę siebie i swojego zachowania.
Autoagresja niewerbalna - samookaleczenie - to uszkodzenie ciała, które może mieć formę powierzchownych lub głębokich ran ciętych, wbijanie ostrych przedmiotów w ciało, połykanie ich, polewanie się kwasem, przypalanie, łamanie kości, uszkadzanie lub wycinanie fragmentów ciała, także narządów płciowych, powiek, gałek ocznych itp. Jest to agresja jawna.
Z czasem autoagresja jawna może przejść w ukrytą. Charakterystyczne dla tego zaburzenia jest pozorowanie objawów choroby fizycznej lub psychicznej. Osoby stosujące takie praktyki wierzą, że cierpią na poważną chorobę, zaprzeczają faktowi, że same wywołują swoje dolegliwości. Pozorowane są choroby układu pokarmowego (np. krwawienie z żołądka - połykanie krwi własnej lub zwierzęcej), nerek i moczowodów (kaleczenie narządów drutem), skóry (polewanie kwasem), stawów i mięśni, tarczycy, wywoływana jest również np. gorączka (wstrzykiwanie do krwiobiegu wody zanieczyszczonej moczem, śliną i innymi substancjami).


W skrócie, z wikipedii:
Cytat:
Autoagresja – działanie mające na celu spowodowanie sobie psychicznej albo fizycznej szkody.
Typy autoagresji
bezpośrednia – gdy dochodzi do samookaleczenia, samooskarżania
pośrednia – gdy jednostka prowokuje i poddaje się agresji innych
oraz:
werbalna – polega na zaniżaniu własnej samooceny, samooskarżaniu się, obarczaniu się winą i samokrytyce
niewerbalna – to samookaleczenia, uszkadzanie ciała
Zachowania autoagresywne
Samouszkodzenia / samookaleczenia – działania skierowane na uszkodzenie ciała, niezagrażające życiu.
Próby samobójcze / samobójstwa dokonane – działanie autodestrukcyjne, którego rezultatem jest pozbawienie siebie życia.




Ostatnio zmieniony przez Naamah 2015-11-05, 20:01, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Czym jest autoagresja?
ekspresja
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-10, 15:55   

Mercy napisał/a:
Widzę, że temat Ci dobrze znany :D

No, możemy razem pomarudzić :P
To może załóż osobny temat, na walkę z tymże zachowaniem... Tylko dla obgryzających...




Ostatnio zmieniony przez Sadist 2010-12-10, 15:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Czym jest autoagresja?
Euphoriall 



Wiek: 34
Dołączyła: 18 Gru 2009
Posty: 10440
Skąd: świat

Wysłany: 2010-12-10, 16:24   

Ja też mam problem z obgryzaniem paznokci. Aż wstyd ;<
Ale nie mam bladego pojęcia, jak sobie z tym radzić.




Przejęcie kontroli nad światem za pomocą łyżeczki i waty cukrowej
Na przypale, albo wcale - o tym będą musicale!
Jak widelcem kompot jesz.
 
 
Czym jest autoagresja?
Sadist 
BPD



Wiek: 28
Dołączyła: 18 Sty 2010
Posty: 4127
Skąd: łódzkie

Wysłany: 2010-12-10, 16:29   

Też miałam, kiedyś dawno temu.
Ale postanowiłam sobie, że już nie będę, bo to nie ładnie wygląda i boli, do tej pory nie obgryzam. :)
Jednak silna wola potrafi być 'silna'.




Ostatnio zmieniony przez Sadist 2010-12-10, 16:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Czym jest autoagresja?
ekspresja
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-10, 16:30   

Cytat:
Obgryzanie paznokci jako metoda autoagresji

Metoda? A nie forma?


Mercy napisał/a:
A Ty myślisz o tym sedesie jak to robisz?

Nie, nawet jak teraz sobie pomyślę... to też mnie to nie obrzydza na tyle by nie obgryzać...
Pewnie chodzi o to by pomyśleć jak się ma ochotę, przed a nie w trakcie, myślę, że w trakcie to nic się nie zdziała, zwłaszcza jeśli ktoś robi to "jak automat".


Mercy napisał/a:
Masz jakiś sposób na to by nie obgryzać czy to jest silniejsze?

Nie mam żadnego sposobu, żaden z tych "magicznych" (zdjęcia, sedes, gorzki lakier) nie działa. Myślę ,że sedno - przynajmniej mojego - problemu tkwi, właśnie z tym lenistwie i brak cierpliwości, do tego by ubrać się i wyleźć na dwór, pójść na spacer, przebiec się w jedną i drugą stronę.
A nie wymyśliłam, jeszcze, żadnego zdrowego sposobu rozładowania stresu, smutku, złości; zdrowego z natychmiastowym efektem. Może Ty coś takiego znasz?

Co próbowałaś robić, by nie obgryzać?

Prócz tego obiecywania sobie i innym "już więcej nie będę"...

Kiedy zaczęłaś obgryzać?
I co było najpierw: cięcie się, czy obgryzanie?




 
 
Czym jest autoagresja?
megi-s 
piguła


Dołączyła: 29 Lis 2010
Posty: 2687
Skąd: wielkopolskie

Wysłany: 2010-12-12, 03:45   

Ja też wtrącę tu swoje trzy grosze. Kiedyś jako dziecko i nastolatka też obgryzałam paznokcie i to tak, że już ich prawie nie miałam. Ludzie zwracali mi uwagę, bo ja aż tak obgryzałam jakbym była w jakimś amoku, nic nie docierało. Jakoś w końcu udało mi się wyhodować paznokcie, ale one nigdy nie będą ładne, też są słabe i łamliwe. Czasem obgryzam jak mi się zadrze, ale się kończy na tym zadartym :lol: Ale zamiast paznokci obgryzam skórki i jak to nazwać: "skubie" palce do tego stopnia, że mam palce obżarte prawie do polowy. to boli czasem bardzo. Drapię te palce w sytuacjach stresowych, i to też robię jak w amoku, bardzo nerwowo. Robię to też w domu czasem jakby bezwiednie. Nawet przy pisaniu tego postu miałam już kilka razy zawiechę i żarłam palce. Nawet jak coś robię to potrafię przerwać i gryzę. Jak obgryzam palce albo je skubię to mnie nie boli. Cholernie boli dopiero jak jestem przytomna. Taka duża dziewczynka...
Wstydzę się jak komuś mam podać rękę albo coś podpisać, bo to wygląda jakbym była na coś chora. Kiedyś zrobiłam sobie okład z octu na noc. Tak bolało, że nie zasnęłam, ale ściągnęłam dopiero nad ranem. Jak byłam w medyku na stresy pomagało przekłuwanie uszu- przynajmniej na chwilę.




AMOR OMNIA VINCIT
:piguła:
Ostatnio zmieniony przez megi-s 2010-12-12, 03:50, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Czym jest autoagresja?
megi-s 
piguła


Dołączyła: 29 Lis 2010
Posty: 2687
Skąd: wielkopolskie

Wysłany: 2010-12-12, 13:46   

Nie chciałam o tym pisać bo mi trochę głupio, ale cóż. Z tym octem to nie żadna kara, żeby nie było ;) To był domowy sposób na coś jakby kurzajki na rękach (miałam praktyki w ubojni kurczaków i tam się dorobiłam tego paskudztwa). Powiem szczerze- kurzajki zlikwidowałam na amen, raz na zawsze, ale ten ocet w połączeniu z obżartymi do krwi palcami .... myślałam że się z bólu pochlastam.
Ale nawet to że wiem, że będzie mnie bolało nie powstrzymuje.

[ Dodano: 2010-12-12, 13:47 ]
To było dawno temu ale palce obgryzam nadal :shock:




AMOR OMNIA VINCIT
:piguła:
 
 
Czym jest autoagresja?
Duszka 
zamknięta



Wiek: 33
Dołączyła: 18 Sie 2010
Posty: 2282
Skąd: zachodniopomorskie

Wysłany: 2010-12-13, 11:00   

Ja maluje paznokcie i zamiast obgryzać paznokcie to obgryzam lakier do paznokci. Skórki także idą w ruch.. czasem mi jest głupio bo jak siedzę w pracy i to robię to nagle sobie uświadamiam, że mam kamerę nad sobą... :roll:



"Nie jest łatwo oddać słowami... czym jest prawdziwa zabawa. Ale ogólne wrażenie z obserwacji niemal wszystkich gatunków ssaków, to wir nieskrępowanej, beztroskiej żywiołowości"
dr Jaak Panksepp
 
 
Czym jest autoagresja?
megi-s 
piguła


Dołączyła: 29 Lis 2010
Posty: 2687
Skąd: wielkopolskie

Wysłany: 2010-12-13, 17:06   

Jak pomaluje paznokcie to daje spokój skórkom dopóki nie odpryśnie choćby kawałek lakieru wtedy to i lakier zjedzony i palce na nowo . czasem sobie uświadamiam, że jak tak robię w miejscu publicznym to przecież ludzie na mnie patrzą- masakra!Wstyd jak cholera.



AMOR OMNIA VINCIT
:piguła:
 
 
Czym jest autoagresja?
Euphoriall 



Wiek: 34
Dołączyła: 18 Gru 2009
Posty: 10440
Skąd: świat

Wysłany: 2010-12-13, 19:12   

megi -s napisał/a:
czasem sobie uświadamiam, że jak tak robię w miejscu publicznym to przecież ludzie na mnie patrzą- masakra!Wstyd jak cholera.

Też się na tym łapię, że nawet przy obcych ludziach tak robię.
Mi żadne lakiery nie pomagają - wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej je obgryzam bo mnie drażni, że coś na nich jest.




Przejęcie kontroli nad światem za pomocą łyżeczki i waty cukrowej
Na przypale, albo wcale - o tym będą musicale!
Jak widelcem kompot jesz.
 
 
Czym jest autoagresja?
Lauren
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-13, 20:19   

"Zjadałam" paznokcie od dziecka, dlatego teraz są jakie są (mają nieodpowiedni kształt). Trochę pomogły mi takie gorzkie lakiery. To znaczy nie obrzydzały, obgryzałam dalej mimo lakieru - ale miałam większą świadomość tego, że obgryzam i to często. Po pewnym czasie zaczęłam próbować to kontrolować, skoro już zwracałam uwagę na to kiedy to robię. Rzadko teraz obgryzam.



 
 
Czym jest autoagresja?
Niente 



Wiek: 29
Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 442
Skąd: śląskie

Wysłany: 2010-12-29, 17:05   

Kiedyś obgryzałam, teraz staram się o nie bardziej dbać - zadbane są ładniejsze :D
Ale nie sądzę aby obgryzanie paznokci było formą autoagresji...




 
 
Czym jest autoagresja?
Evi 



Wiek: 31
Dołączyła: 28 Gru 2011
Posty: 3504
Skąd: wielkopolskie

Wysłany: 2012-02-06, 17:39   

Ja też, jak mam pomalowane, to nie obgryzam bo mi szkoda mojej pracy. :) Ale ogólnie to obgryzam bo lubię no i z racji tego, że nie umiem obcinać nożyczkami, to obgryzam bo są za długie. :lol: Nigdy nie widziałam by u mnie miało to związek ze stresem, po prostu muszę skrócić, albo tak sobie lubię gryznąć. :D



 
 
 
Czym jest autoagresja?
Kolekcjoner 



Wiek: 32
Dołączył: 13 Sty 2012
Posty: 290
Skąd: Legnica/Poznań

Wysłany: 2012-02-06, 20:03   

Ja dłuuugi czas nałogowo ogryzałem. Głównie z nudów ;) Na szczęście zmobilizowałem się nieziemsko i już praktycznie od dwóch lat jestem 'czysty'.



„Rzeczy, które posiadasz w końcu zaczynają posiadać ciebie.” Palahniuk

No mercy, eh? http://www.lastfm.pl/user/lesharc
 
 
 
Czym jest autoagresja?
Evi 



Wiek: 31
Dołączyła: 28 Gru 2011
Posty: 3504
Skąd: wielkopolskie

Wysłany: 2012-02-06, 20:58   

Ja miałam taki okres, że też obgryzałam do krwi, bardzo krótko, ale później zaczęłam robić trochę tipsy i tak mi się spodobały dłuższe paznokcie, że owszem obgryzam, owszem, są krótkie, ale nie aż tak ;)



 
 
 
Czym jest autoagresja?
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 13